żylaki powrózka nasiennego

Czy żylaki powrózka nasiennego to objaw groźnej choroby?

Zazwyczaj słowo żylaki kojarzymy z poszerzeniem powierzchniowych żył kończyn dolnych. Nic dziwnego, gdyż to na nogach najczęściej i najbardziej widocznie pojawiają się żylaki. Niemniej jednak żylaki mogą pojawiać się także w obrębie powrózka nasiennego. Taką sytuację fachowo określa się mianem variocele. Choć variocele są zwyczajowo bezbolesne, to mogą być źródłem obniżenia płodności, a nawet jej zupełnej utraty. Skąd więc biorą się żylaki powrózka nasiennego? Jak lekarz diagnozuje to schorzenie? Czy jest metoda leczenia tego zaburzenia? Czy żylaki powrózka nasiennego to objaw groźnej choroby?

Choroby jąder oraz prącia mogą być dla wielu mężczyzn wstydliwe. Pamiętaj jednak, że nie ma się czego wstydzić. Prącie oraz jądra są takimi samymi częściami Twojego ciała jak serce czy też płuca. Wymagają one nierzadko pomocy lekarskiej. Nie ma w tym nic wstydliwego.

Czym jest powrózek nasienny?

Aby dobrze zrozumieć czym są żylaki powrózka nasiennego, warto najpierw zaznajomić się z pojęciem samego powrózka nasiennego. Powrózek nasienny można przyrównać do 15-20 centymetrowej tuby w której skład wchodzą wszystkie struktury wchodzące do jadra oraz z niego wychodzące. Jest to między innymi nasieniowód, tętnica jądrowa, tętnica nasieniowodu, nerwy oraz splot żylny wiciowaty. To właśnie on ulega poszerzeniu w przypadku powstania żylaków powrózka nasiennego. Sam powrózek nasienny jest bardzo ważną strukturą, która odpowiada za utrzymanie jądra oraz jego odpowiednie ukrwienie. Skręt powrózka nasiennego jest stanem zagrażającym utratą jądra. Pamiętaj, że jeżeli odczujesz nagły, silny ból w obrębie jądra – koniecznie zgłoś się szybko do lekarza.

Dlaczego jądra są na zewnątrz organizmu?

To pytanie, które zadał sobie pewnie każdy mężczyzna. Podstawową funkcją jąder jest produkcja plemników. Aby zachodziła ona w sposób sprawny konieczna jest nieco niższa temperatura niż 37 stopni. Umiejscowienie jąder poza jamą brzuszną pozwala na zapewnienie temperatury niższej o około dwa stopnie. Tym samym spermatogeneza może sprawnie zachodzić. Krew płynie do jąder tętnicami, a wraca z jąder za sprawą żył. Ten sprawny mechanizm zapewnia odpowiednie odżywienie jąder oraz pozwala na uzyskanie wspomnianej już niższej temperatury.

Czym są żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego jest to poszerzenie światła naczyń żylnych powrózka nasiennego. Naczynia te odpowiadają za powrót krwi z jąder do serca. Warto zaznaczyć, że jest to przypadłość zazwyczaj bezbolesna. Wiąże się ona ze znaczącym obniżeniem płodności i nierzadko z jej zupełnym zanikiem. Tym samym jest to problem, który nierzadko diagnozowany jest u mężczyzn, którzy nie mogą się doczekać potomstwa. Prawdopodobnie powstają one z powodu zbyt wysokiego ciśnienia panującego w splocie naczyniowego lewego jądra, gdyż naczynia te odchodzą pod innym kątem niż te z prawego splotu. Z tego powodu znacznie częściej dotykają one jądra lewego niż prawego. Szacuje się, że nawet 90% żylaków powrózka nasiennego lokalizuje się w obrębie jądra lewego. Przypadłość ta może być obustronna.

żylaki powrózka nasiennego

Kto choruje na żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka mogą wystąpić u każdego mężczyzny. Szacuje się, że występują one nawet u co piątego mężczyzny. Zazwyczaj pozostają one bezobjawowe. Spora część mężczyzn z żylakami powrózka nasiennego pozostaje płodna. Często dochodzi u nich do obniżenia jakości nasienia. Często zmniejsza się ilość, żywotność oraz ruchliwość plemników. Tym samym obniża się zdolność do płodzenia potomstwa. Co ważne, chorobę tę stwierdza się u nawet 40% bezpłodnych mężczyzn.

Czy żylaki powrózka nasiennego widać?

W zależności od zaawansowania choroby żylaki powrózka nasiennego mogą być niewidoczne bądź widoczne. We wczesnych etapach nie widać ich gołym okiem. W późniejszych fazach stają się wyczuwalne w dotyku, ale niewidoczne. Najbardziej zaawansowana forma żylaków powrózka nasiennego jest zarówno widoczna, jak i wyczuwalna. Zazwyczaj w dotyku opisuje się je jako przypominające woreczek z robakami.

Czy żylaki powrózka nasiennego, oprócz pogorszonej płodności, czymś grożą?

Generalnie żylaki powrózka nasiennego, szczególnie te na wczesnym etapie, nie wiążą się z innymi problemami niż obniżenie płodności. Niemniej jednak w zaawansowanym stadium mogą być źródłem pogorszenia ukrwienia jąder oraz zaburzeń hormonalnych. Zdarza się, że w przebiegu żylaków powrózka nasiennego dochodzi do pogorszenia funkcji komórek Leydiga, które są odpowiedzialne za produkcję testosteronu. Zdarza się także, że żylaki wiążą się z pojawieniem się umiarkowanego bólu oraz poczucia ciężkości w mosznie.

Skąd lekarz wie, że mam żylaki powrózka nasiennego?

Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz badania ultrasonograficznego. Połączenie tych metod pozwala na postawienie diagnozy oraz ocenę zaawansowania choroby. Istnieją także inne formy obrazowania żylaków powrózka nasiennego, niemniej jednak nie są one lepsze od klasycznego badania ultrasonograficznego oraz nie są zbyt popularne w Polsce.

żylaki powrózka nasiennego

Czy żylaki są wyleczalne?

Tak, istnieje wiele różnych metod leczenia tej choroby. Wykorzystuje się techniki laparoskopowe, mikrochirurgię, przezskórną embolizację. Warto zaznaczyć, że zabiegi te wykonuje się w warunkach szpitalnych – nie są to zabiegi jednodniowe. W przypadku obustronnych żylaków powrózka nasiennego „naprawia” się równocześnie oba powrózki podczas jednego zabiegu. Pamiętaj jednak, że jak każdy zabieg, operacja żylaków powrózka nasiennego także wiąże się z ryzykiem pojawienia się powikłań.

Jeżeli można leczyć żylaki powrózka nasiennego – to kiedy to robić?

Większość żylaków powrózka wykrywanych jest przypadkowo oraz nie wymaga specjalnego leczenia. Obecnie panuje przekonanie, że małe i bezobjawowe nie wymagają leczenia. Leczy się je u mężczyzn, którzy mają problemy z płodnością, a żylaki są duże oraz bolesne. Zabieg operacyjny w przypadku żylaków powrózka nasiennego pozwala na znaczącą poprawę jakości nasienia, a tym samym zwiększa szansę na spłodzenie potomstwa. Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli podejrzewasz u siebie żylaki powrózka nasiennego.