Konsultacje urologiczne

Home » Usługi medyczne » Konsultacje urologiczne

Problemy z drogami moczowymi mogą okazać się nader poważne. Układ ten bowiem odpowiada za filtrację szkodliwych produktów przemian materii, takie jak m.in. amoniak czy mocznik. Ponadto umożliwia on zachowanie homeostazy w organizmie, gdyż reguluje prawidłowe ciśnienie krwi. Nie należy zatem lekceważyć dolegliwości ze strony układu moczowego i cyklicznie odwiedzać urologa w celach profilaktyki.

W Centrum Medycznym Vivomed działa doświadczony lekarz, dr n. med. Aleksander Targoński, specjalizujący się chorobami i zakażeniami dróg moczowych. Jego zadaniem jest nie tylko pomoc pacjentom, ale i także zapewnienie im komfortu.

Czym jest urologia?

Urologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz układu moczowego u kobiet. Na konsultację urologiczną zgłaszają się pacjenci, którzy odczuwają przykre dolegliwości ze strony:

 • nerek,
 • moczowodów,
 • pęcherza moczowego,
 • cewki moczowej.

Dodatkowo urolog specjalizuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem wewnętrznych narządów płciowych u mężczyzny, a mianowicie:

 • prostaty,
 • pęcherzyków nasiennych,
 • nasieniowodów,
 • jąder i najądrzy.

Urolog – krótka historia specjalizacji

Pierwsze wzmianki o nazewnictwie chorób urologicznych pochodzą z XVIII wieku, aczkolwiek początki urologii sięgają czasów przed naszą erą. Ojcem tego zawodu jest Hipokrates, który jako pierwszy zapisał naukowe informacje o dolegliwościach układu moczowego. Nie praktykował on jednak zabiegów, które dziś są znane w świecie medycyny. Ludzi od zawsze interesowało skąd bierze się mocz – już wtedy podejrzewano, że płyn ten ma powiązanie ze schorzeniami dróg moczowych.

Świat medyków dzielił się wówczas na dwie grupy – jedni uważali, że mocz produkowany jest przez jelita i jakimś sposobem przedostaje się do pęcherza moczowego, a następnie jest wydalany. Druga z kolei głosiła, że jest to pewnego rodzaju płyn filtrowany przez nerkę i oczyszcza krew. Doświadczenia przeprowadzane na obiektach badawczych potwierdziły tę drugą wersję i słusznie – na ten moment to właśnie te informacje najbliższe są dzisiejszej wiedzy medycznej.

Z czasem ówcześni uczeni zaczęli korzystać z różnych metod zabiegowych i wszelakich narzędzi. Początki były trudne – wiele operacji było zakazanych przez wysokie ryzyko komplikacji. Szereg prób zaowocował tym, że aktualnie urologia jest jedną z bezpieczniejszych dziedzin medycyny, która uwzględnia każdy aspekt zarówno w leczeniu, jak i zabiegach – począwszy od odpowiedniego oświetlenia, idąc po opracowanie bezbolesnych technik, kończąc na stałym ulepszaniu instrumentów wykorzystywanych w uporaniu się z chorobami układu moczowego.

Jakimi chorobami zajmuje się Urolog? – Sosnowiec

Schorzenia, które podlegają diagnostyce oraz leczeniu przez urologa to:

 • zakażenia układu moczowego oraz męskich narządów płciowych,
 • nietrzymanie moczu,
 • rak pęcherza, nerek, moczowodów i cewki moczowej;
 • kamica moczowa,
 • kolka nerkowa,
 • nowotwory prącia i jąder,
 • rak prostaty oraz rozrost prostaty (gruczołu krokowego),
 • zaburzenia erekcji oraz wytrysku nasienia,
 • niepłodność męska,
 • żylaki powrózka nasiennego,
 • stulejka,
 • krótkie wędzidełko napletka,
 • skrzywienie prącia.

Z jakimi objawami zgłosić się do Urologa? – Sosnowiec

Najczęstszymi dolegliwościami, z jakimi pacjenci zgłaszają się na konsultację urologiczną, są:

 • świąd, pieczenie lub obrzęk w okolicy cewki moczowej,
 • krwiomocz,
 • ból przy oddawaniu moczu,
 • bóle o różnym nasileniu, w okolicy lędźwiowej oraz w podbrzuszu,
 • zbyt częste oddawanie moczu,
 • zbyt mała ilość wydalanego moczu,
 • nietrzymanie moczu.

Jakimi sposobami bada urolog? – Śląsk

Konsultacja urologiczna oparta jest na dokładnie zebranym wywiadzie medycznym, podczas którego pacjent może zgłosić wszystkie niepokojące go dolegliwości.

Następnie pacjent proszony jest o odsłonięcie tułowia oraz zewnętrznych narządów płciowych do badania. Lekarz, oglądając te okolice, a następnie uciskając odpowiednie miejsca, określi położenie oraz charakter dolegliwości bólowych. Podczas badania pacjent najczęściej leży na plecach lub jest w pozycji stojącej. Badanie u kobiet przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. Jeżeli lekarz zdecyduje, że potrzebna jest dokładniejsza diagnostyka, to wówczas może wykonać USG wraz z oceną nerek i pęcherza.

U mężczyzn badanie urologiczne powinno poszerzyć się o badanie przez odbyt (tzw. badanie per rectum). Jest to bardzo ważny element, ponieważ pozwala wykryć nieprawidłowości prostaty, nasieniowodów i pęcherzyków nasiennych oraz organów, będących częścią układu pokarmowego. Specjalista często wykonuje również USG worka mosznowego z oceną najądrzy, gruczołu krokowego oraz żylaków powrózka nasiennego.

Urolog w Sosnowcu prywatnie – ile kosztuje wizyta?

Sama konsultacja urologiczna w naszym gabinecie to koszt 200 złotych. Warto jednak przeznaczyć na to dodatkową kwotę, jeżeli specjalista zadecyduje o wykonaniu badania USG. Wówczas taka wizyta, wraz z USG i innymi badaniami, może kosztować od około 250 do 300 złotych.

Jeżeli lekarz wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, które wymagają leczenia, to dokładnie omówi z pacjentem zarówno dostępne metody terapii, jak i ich cenę.

Konsultacje urologiczne – jak przygotować się do wizyty?

Podstawową zasadą, której należy się trzymać, jest przyjście na wizytę z pełnym pęcherzem – od oddawania moczu należy się powstrzymać zwykle na jedną lub dwie godziny przed konsultacją. Powodem tego jest fakt, iż wtedy możliwość dokładnego zbadania układu moczowego będzie pewniejsza.

Warto wziąć ze sobą listę przyjmowanych leków oraz aktualną dokumentację, taką jak wypisy ze szpitala oraz wyniki badań (np. morfologicznych krwi, moczu czy USG jamy brzusznej), ponieważ dzięki temu lekarz będzie mógł postawić trafną diagnozę i dopasować odpowiednią metodę terapii.

Sosnowiec Centrum Medyczne Vivomed – miejsce prowadzone z pasją

Szczegółowa diagnostyka i wczesne postawienie diagnozy zwiększają szanse na szybkie wyleczenie. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do diagnostyki oraz oceny czynności dolnych dróg moczowych. Przeprowadzamy również niezbędne zabiegi urologiczne, na podstawie nowatorskich metod stosowanych przez specjalistów na całym świecie. Konsultacja urologiczna i profilaktyczne badania urologiczne w Centrum Medycznym Vivomed to przede wszystkim kompleksowe podejście do diagnostyki oraz leczenia.

Urolog w Sosnowcu – gabinet prywatny, któremu zależy na komforcie pacjentów

Poruszanie intymnych tematów nie jest łatwe dla pacjentów, a rozmowy o problemach urologicznych mogą być krępujące. Zależy nam na tworzeniu komfortowej atmosfery oraz budowaniu wzajemnego zaufania w relacji z pacjentami. Jest to kluczowy element prawidłowej diagnostyki, który ma wpływ na skuteczność oraz efekty leczenia urologicznego. Zdrowie układu moczowo-płciowego jest bardzo ważne dla komfortu życia codziennego oraz sfery seksualnej.

Urolog w Sosnowcu – dokładna lokalizacja

Adres Centrum Medycznego Vivomed to Sosnowiec ul. Dęblińska 9. Dr n. med. Aleksander Targoński znany jest jako godny polecenia androlog i urolog w Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Bytomiu, Chorzowie, Tychach oraz Zabrzu. Nasz gabinet odwiedzają bowiem pacjenci z całego Śląska, lecz nie tylko – gościliśmy w nim też mieszkańców innych części Polski.

Urolog Sosnowiec – zapraszam do poradni

Gabinet urologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent lub pacjentka powinni czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić tele-poradę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.