Drobne zabiegi urologiczne

Home » Usługi medyczne » Drobne zabiegi urologiczne

Zewnętrzne narządy płciowe u mężczyzn należą do bogato unerwionych partii ciała, dlatego wszelkie nieprawidłowości w ich budowie mogą sprawiać ból i dyskomfort. Dolegliwości te mogą pojawiać się podczas czynności pielęgnacyjnych, a także stosunków seksualnych. Nabyte lub wrodzone schorzenia oraz nieprawidłowa budowa tkanek prącia mogą być wskazaniem do przeprowadzenia operacji urologicznej.

Zabiegi urologiczne, które przeprowadzam w Centrum Medycznym Vivomed, to:

  • operacja stulejki
  • operacja krótkiego wędzidełka napletka

Stulejka to schorzenie, w którym nie ma możliwości całkowitego odprowadzenia napletka z żołędzi prącia. Defekt ten może być wrodzony lub nabyty np. w wyniku urazów lub nawracających stanów zapalnych napletka i żołędzi prącia. Dolegliwości, które towarzyszą obecności stulejki to:

  • Brak możliwości odprowadzenia napletka poniżej żołędzi prącia
  • Wypełnianie się napletka podczas oddawania moczu – nieprzyjemny zapach
  • Nawracające zakażenia układu moczowego
  • Ból podczas stosunku seksualnego

W leczeniu operacyjnym stulejki stosowane są dwie metody:

  • Obrzezanie, czyli całkowite lub częściowe usunięcie zwężonego napletka.
  • Plastyka napletka, czyli chirurgiczne nacięcie oraz poszerzenie otworu napletka

Na czym polegają drobne zabiegi

Są to zabiegi wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Nie należą do skomplikowanych i niosą za sobą niskie ryzyko powikłań, a te wynikają zazwyczaj z nieprawidłowej higieny rany i jej zakażenia. Obrzezanie pozwala na całkowite wyleczenie stulejki, podczas gdy po plastyce napletka problem może nawrócić. Czas rekonwalescencji po zabiegu to ok. 2-3 tygodnie. W tym okresie pacjent aplikuje kremy lub maści zalecone przez lekarza oraz dokonuje codziennej toalety rany. Zaleca się również wstrzemięźliwość od kontaktów seksualnych przez ok. miesiąc po zabiegu. Rany nie należy narażać na zanieczyszczenie lub pęknięcie. 

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia operacji stulejki jest ciężki stan ogólny chorego, w tym niewydolność krążenia czy oddechowa, a także zaburzenia krzepnięcia krwi.

Nie zwlekaj, jeśli jest problem

Zakres, jakim zajmuje się lekarz androlog, należy zdecydowanie do intymnych tematów. Z tego powodu wielu mężczyzn odciąga w czasie wizytę u specjalisty lub decyduje się na nią w ostateczności.

Profilaktyczne badania kontrolne u androloga pozwalają na wczesne wykrycie zmian zachodzących w obrębie układu moczowo-płciowego. Zaniechanie wizyt oraz brak odpowiedniego leczenia może mieć poważne konsekwencje dla płodności, aktywności seksualnej, codziennego komfortu funkcjonowania, a w kontekście chorób nowotworowych.

Niektóre schorzenia andrologiczne mogą w początkowym stadium przebiegać bezobjawowo, a wczesne wykrycie problemu ma ogromne znaczenie dla skuteczności leczenia.h – także całego życia.

Wędzidełko prącia to cienki fałd skórny łączący żołądź z napletkiem. Fizjologicznie odpowiada za podtrzymywanie napletka, a podczas stosunku umożliwia jego zsunięcie z żołędzi prącia. W prawidłowych warunkach jest ono elastyczne i nie powinno utrudniać odprowadzania napletka.

Dolegliwości towarzyszące temu defektowi to:
  • ból lub dyskomfort podczas kontaktów seksualnych
  • ryzyko naderwania lub całkowitego zerwania wędzidełka i krwawienia.

Są to wskazania do przeprowadzenia zabiegu plastyki wędzidełka, zwanej także frenuloplastyką. Jest to nieskomplikowany zabieg, przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Lekarz nacina wędzidełko i zszywa je w taki sposób, że ulega ono wydłużeniu. Cała procedura trwa ok. 15-20 minut. Zabieg przeprowadzony przez specjalistę jest skuteczny i nie prowadzi do powikłań. Warunkiem jest zastosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza i odpowiednia higiena rany. Rekonwalescencja po zabiegu trwa ok. 2-3 tygodnie.

Zapraszam do poradni urologicznej

Gabinet urologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent lub pacjentka powinni czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić tele-poradę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.