FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi w naszym Centrum Medycznym Vivomed

Wiemy, że zarówno przed wizytą jak i w trakcie nasi Pacjenci mają wiele pytań dotyczących sposobów diagnostyki lub leczenia różnych schorzeń. Rzecz jasna chętnie na nie dopowiadamy. Jesteśmy lekarzami – tym samym w kwestiach leczenia nie ma dla nas tabu. Jednocześnie wiemy, że część spośród pytań dla niektórych osób bywa krępująca. Może zamieszczona poniżej lista najczęściej występujących pytań i odpowiedzi

To specjalista dbający o męski układ rozrodczy i płodność mężczyzny. Pomaga parom starającym się o potomstwo poprawić parametry jakości plemników, leczy zaburzenia erekcji i inne dysfunkcje seksualne.

Dla większości mężczyzn badanie urologiczne jest krępujące i kłopotliwe, ponieważ dotyczy narządów płciowych, a dodatkowo może obejmować ocenę prostaty palcem przez odbyt. Nie ma podstaw do obaw, czynności te nie sprawiają bólu, a specjalista wykonuje je delikatnie i ostrożnie z poszanowaniem intymności.

Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy związane z układem moczowo-płciowym, to warto na konsultację wybrać się niezwłocznie. Jeżeli natomiast zależy Ci na wizycie profilaktycznej i sprawdzeniu swojego zdrowia urologicznego, to zachęcamy do konsultacji  co 12 miesięcy począwszy od 45 roku życia.

Na konsultację urologiczną warto przyjść z pełnym pęcherzem (nie oddawać moczu przez co najmniej 2 godziny) i dostarczyć aktualne wyniki badań (np. badanie ogólne moczu, kreatynina, PSA całkowite). Warto pamiętać o przygotowaniu higienicznym genitaliów i krocza.

Urologia jest dziedziną chirurgii, stąd leczenie operacyjne w pewnych chorobach układu moczowego jest wymagane. Specjalista urolog posługuje się jednak także wieloma drogami leczenia zachowawczego, tzn. z użyciem leków takich, jak tabletki czy maści.

Pacjentami urologa są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ponieważ oprócz schorzeń męskich narządów płciowych urolog leczy także choroby nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej u obydwu płci (np. zakażenia, kamicę czy nowotwory).

Lekarze obu tych specjalności współpracują ściśle ze sobą w leczeniu nerek (nefrolog diagnozuje produkcję moczu, a  urolog – jego wydalanie), stąd warto odwiedzić obu specjalistów. Jeśli wymagane będzie leczenie zabiegowe, pomóc może jedynie urolog.

Do urologa zgłaszają się pacjenci już w wieku dziecięcym. Każda grupa wiekowa cechuje się pewnymi schorzeniami układu moczowego, stąd mężczyźni szukają pomocy urologa z różnych powodów na różnych etapach swojego życia.

Wykonanie badania USG nerek, pęcherza moczowego, prostaty czy jąder leży w kompetencjach każdego lekarza urologa. Specjalista przeprowadzi badanie, omówi z pacjentem wyniki i udzieli dalszych zaleceń.

Najczęstszymi powodami zgłoszenia do urologa są objawy takie, jak  słabe ciśnienie strumienia moczu, pieczenie przy oddawaniu moczu, wydalanie moczu lub nasienia z zawartością krwi, bóle dolnej części pleców o typie kolki nerkowej, wstawanie w nocy do oddawania moczu, niemożność utrzymania moczu i jego popuszczanie, słaba jakość życia seksualnego.

Lekarz specjalista reumatolog dba o zdrowie kości, mięśni, stawów i tkanki łącznej w organizmie. Diagnozuje dolegliwości bólowe narządu ruchu, np. kończyn czy kręgosłupa. Leczy także pacjentów z zaburzeniami immunologicznymi, czyli powstającymi w wyniku nieprawidłowych reakcji między przeciwciałami i komórkami organizmu.

Lekarz reumatolog dokonuje szerokiej i dokładnej diagnostyki chorób stawów, bada ich powiązania z innymi schorzeniami w organizmie, zaleca rehabilitację oraz odpowiednie leki, natomiast ortopeda leczy głównie metodami inwazyjnymi, czyli operacyjnie.

Jeżeli jest coś czego nie odnajdujesz na powyższej liście, a chcesz się tego dowiedzieć przed wizytą wejdź na stronę Kontakt i wypełnij formularz. Chętnie na nie odpowiemy.