USG układu moczowego KATOWICE

Home » Usługi medyczne » USG układu moczowego KATOWICE

Badanie USG układu moczowego jest powszechnie stosowanym badaniem obrazowym, które pozwala ocenić stan nerek, pęcherza moczowego i innych elementów tego układu. Jest bezpieczne i nieinwazyjne. Przeprowadzane jest w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że lekarz może na bieżąco obserwować wyświetlane na monitorze ewentualne zmiany. Wykorzystuje się do właściwości fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości.

USG układu moczowego Katowice – ważne jest przygotowanie

Przed przystąpieniem do badania ultrasonograficznego układu moczowego, pacjent powinien odpowiednio się przygotować. Jedną z najważniejszych kwestii jest wypełnienie pęcherza moczowego przed rozpoczęciem USG. By to osiągnąć, pacjent powinien wypić co najmniej 1 litr wody niegazowanej oraz nie oddawać moczu przed wizytą. Należy jednak pamiętać, że ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza może być nieco większa – jest to kwestia indywidualna.

Nie powinno się także pić kawy, palić papierosów i żuć gumy na kilka godzin przed USG. Czasem lekarz może zlecić dietę lekkostrawną w dniach poprzedzających badanie bądź powie o tym, aby podczas posiłków unikać produktów wzdymających.

Diagnostyka urologiczna Katowice – co kwalifikuje do badania USG układu moczowego?

Badanie ultrasonograficzne układu moczowego jest powszechnie wykorzystywane w diagnostyce różnych schorzeń ze strony układu moczowego. Stąd też istnieje wiele objawów i dolegliwości, które mogą wymagać wykonania tego badania – poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

 • Jednym z powszechniejszych powodów zgłaszania się pacjentów na badanie USG układu moczowego jest zbyt częste oddawanie moczu.
 • Nawracające infekcje pęcherza moczowego również są przyczyną wykonania badania USG, ponieważ mogą wskazywać na obecność stanów zapalnych w obrębie układu moczowego.
 • Uwagę powinny zwrócić także niepokojące objawy takie jak obecność krwi w moczu, zwana krwiomoczem.
 • Problemy z prawidłowym wydalaniem moczu, czyli trudności z oddawaniem moczu lub uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.
 • Bóle w okolicy lędźwiowej, w obrębie pęcherza moczowego i nerek są kolejnymi objawami, które mogą skłonić pacjenta do wykonania badania USG układu moczowego.
 • W przypadku mężczyzn, badanie USG układu moczowego może być również wskazane w celu oceny gruczołu krokowego. Problemy związane z tym narządem, takie jak rozrost prostaty czy podejrzenie raka, wymagają diagnostyki właśnie między innymi za pomocą USG układu moczowego.

Należy pamiętać, że wszystkie te oraz inne niepokojące objawy są powodem do skonsultowania się z lekarzem i ewentualnego wykonania badania USG układu moczowego w celu dokładnej diagnozy, a następnie wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Jak wygląda USG układu moczowego? Diagnostyka urologiczna Katowice

Badanie ultrasonograficzne układu moczowego dzieli się na dwa etapy, które pozwalają lekarzowi dokładnie ocenić stan narządów. Jest ono często przeprowadzane przez powłoki brzuszne. Stąd też USG jamy brzusznej może wyglądać następująco:

 • pierwszy etap polega na przeprowadzeniu badania z pełnym pęcherzem moczowym, by dokładnie go ocenić,
 • podczas drugiego sprawdza się, czy mocz został oddany w całości – jest to tzw. badanie ewentualnego zalegania moczu; w tym przypadku pacjent jest proszony o opróżnienie pęcherza przed kontynuacją USG.

Całe badanie trwa najczęściej 10 minut. Co ważne, przed jego rozpoczęciem lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, dotyczący jego stanu zdrowia.

USG układu moczowego u mężczyzn

Badanie USG prostaty jest szczególnie ważne u mężczyzn po 50. roku życia. W tym wieku istnieje większe ryzyko wystąpienia schorzeń prostaty, takich jak powiększony gruczoł krokowy. Regularne wykonywanie badania USG tego narządu pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian patologicznych, jakie mogą obejmować narządy wewnętrzne.

W przypadku mężczyzn USG gruczołu krokowego można wykonać na dwa sposoby:

 • przez powłoki brzuszne,
 • przez odbyt, czyli USG transrektalne (TRUS).

Warto także dodać, że dzięki badaniu jesteśmy w stanie zobrazować także jądra, moczowody i nerki co jest niezwykle istotnym elementem profilaktyki zdrowia u mężczyzn. Wykorzystujemy do tego aparat USG Logiq V5 Expert.

Co może wykryć USG układu moczowego?

Podczas badania ultrasonograficznego specjalista może zobaczyć nerkę, moczowody oraz pęcherz moczowy. Jest to szczególnie istotne w przypadku podejrzenia różnych patologii, takich jak:

 • zastój moczu,
 • wodonercze,
 • zwężenie tętnicy nerkowej,
 • kamica nerkowa,
 • torbiele czy guzy.

USG układu moczowego Katowice – przeciwwskazania

Tak jak wspomnieliśmy, badanie USG układu moczowego jest nieinwazyjne oraz bezpieczne. Wszystko dlatego, że nie niesie za sobą ryzyka związanego ze szkodliwym promieniowaniem. Jednakże czasem przeszkodą mogą okazać się rany, uszkodzenia kości, otwarte infekcje czy oparzenia. Zależy więc to ściśle od czynników indywidualnych.

Zapraszam do poradni urologicznej

Gabinet urologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent lub pacjentka powinni czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić tele-poradę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.