USG jamy brzusznej KATOWICE

Home » Usługi medyczne » USG jamy brzusznej KATOWICE

Diagnostyka obrazowa prowadzona w nieinwazyjny sposób byłaby znacznie trudniejsza, gdyby nie ultrasonografia. To jedno z elementarnych i niezmiennie szeroko stosowanych badań diagnostycznych może pomóc szybko i bezboleśnie zlokalizować źródło Twoich problemów!

Jeśli zmagasz się z uciążliwymi objawami w obrębie jamy brzusznej, to z dużym prawdopodobieństwem najlepszym wyjściem będzie wykonanie właśnie USG brzucha. To dzięki niemu poznać można wygląd danego narządu wraz z wszelkimi jego nieprawidłowościami – guzami, torbielami lub zmianami nowotworowymi. Wykonane na odpowiednio wczesnym etapie choroby USG może zatem nawet uratować życie! W każdym wypadku pozwala natomiast na szybkie wprowadzenie odpowiedniej metody leczenia i uzyskanie pierwszych jego efektów.

USG jamy brzusznej prywatnie w Katowicach – przygotowanie do badania

Jak przygotować się do badania USG? Warto znać szczegóły i stosować się do poniższych zaleceń, gdyż wyniki badania będą wtedy najbardziej miarodajne:

 • Przez 1-3 dni przed badaniem stosuj dostępne bez recepty leki przeciw wzdęciom.
 • Staraj się stosować dietę lekkostrawną na kilka dni przed badaniem.
 • Powstrzymaj się od spożycia napojów gazowanych przez 1-3 dni przed zabiegiem.
 • Dzień przed zabiegiem zastosuj dietę ubogotłuszczową.
 • W dniu badania nie pal papierosów i nie żuj gumy do żucia.
 • Tuż przed badaniem pozostań na czczo przez ok. 6 godzin.
 • Wodę pij w dniu badania jedynie w niewielkich ilościach. Aby do przewodu pokarmowego nie dostało się powietrze, pij spokojnie i małymi łykami. Wypełnienie pęcherza moczowego nie może być duże.
 • Regularnie stosowane leki przyjmij o stałej porze, najpóźniej na godzinę przed badaniem.

USG jamy brzusznej Katowice – prywatnie

Badanie ultrasonograficzne może obejmować wiele narządów. Do częstych badań należy USG tarczycy, USG układu moczowego lub USG ginekologiczne. Trudno się temu dziwić, to jedna z najbardziej precyzyjnych i szybkich w działaniu metod diagnostycznych. W Centrum Medycznym Vivomed przeprowadzamy USG jamy brzusznej, dzięki któremu można wykryć obecność dolegliwości takich, jak:

 • zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
 • kamica żółciowa,
 • tętniak aorty,
 • powiększenie śledziony,
 • wodonercze.

Katowice, USG jamy brzusznej – jak przebiega?

Nie trzeba w żadnym stopniu obawiać się badania USG jamy brzusznej – jest ono całkowicie bezbolesne. Jak dokładnie przebiega? Pacjent kładzie się na plecach, a lekarz umieszcza na powierzchni jego brzucha specjalny żel przewodzący ultradźwięki. Poza uczuciem zimna nie należy spodziewać się nieprzyjemnych odczuć. W trakcie badania należy wykonywać polecenia lekarza, może to być prośba, by nabrać do płuc powietrza lub wstrzymać oddech. Całość trwa zwykle około pół godziny, po tym czasie nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania codziennych czynności.

Szczególnie zapraszamy do regularnych, profilaktycznych badań, dzięki którym można będzie rozpoznać potencjalnie groźne schorzenia na najwcześniejszych etapach rozwoju. Do tych wymagających zwykle pilnej interwencji należą:

 • torbiele,
 • marskość lub stłuszczenie wątroby,
 • złogi w pęcherzyku żółciowym oraz drogach żółciowych,
 • nieprawidłowy przepływ krwi przez narządy w jamie brzusznej,
 • zmiany nowotworowe.

USG jamy brzusznej – kiedy warto wykonać? Jakie są przeciwwskazania?

USG to często podstawowe badanie profilaktyczne, ale należy szczególnie się nim zainteresować, jeśli wystąpią specyficzne i trudne do ustalenia w inny sposób objawy. Do tych ostatnich należą z pewnością częste bóle w jamie brzusznej, które trudno wyjaśnić inaczej niż problemami z którymś z narządów. Alarmować powinna także nagła utrata masy ciała, gwałtowne biegunki, zaparcia, problemy z oddawaniem moczu, napięcie i obolałość brzucha, krwawienia bezpośrednie i te zauważalne w stolcu.

Nie ma wielu przeciwwskazań do badania USG jamy brzusznej. Przede wszystkim takie badanie wykluczają wszelkie poważniejsze zmiany skórne: infekcje, poparzenia i rany. Niektóre badania przeprowadzone w niedługim czasie przed planowanym USG także mogą niekorzystnie wpływać na jego wynik i dlatego nie zaleca się ich łączenia. Należy do nich przykładowo obrazowanie górnego odcinka układu pokarmowego przy użyciu kontrastu.

Jak działa USG jamy brzusznej?

Ultrasonograf jest stosowany w medycynie już od kilku dziesięcioleci. Historia badań nad praktycznym użyciem ultradźwięków sięga jednak głębiej, do lat I wojny światowej. W tamtych czasach priorytetowym zastosowaniem tej technologii było jednak wykrywanie wad w różnego rodzaju metalach. Ultradźwięków używa się też obecnie do obrazowania oceanicznego dna. Jak się okazało, podobna technologia może także posłużyć ratowaniu zdrowia i życia.

Chociaż wyobrażenie sobie działania ultradźwięków nie jest trudne, to w badaniach USG jamy brzusznej funkcjonują one równolegle do innych skomplikowanych mechanizmów i zjawisk fizycznych. Upraszczając jednak, podstawowym narzędziem przy USG jest emiter, który wysyła ultradźwięki w głąb jamy brzusznej. Tam odbijają się one w specyficzny i przewidywalny sposób od organów i zmian na tkankach. Gdy fala ultradźwięku wraca i trafia do odbiornika, łatwo już jest przetworzyć taki sygnał na graficzne przedstawienie tkanek. W taki właśnie sposób można monitorować stan pacjenta w czasie rzeczywistym.

Od czego zależy skuteczność USG jamy brzusznej?

Są trzy główne czynniki, które wpłyną na jakość badania USG jamy brzusznej.

 • Przygotowanie pacjenta – wymieniane wcześniej kroki pozwolą na uniknięcie zaburzeń w obrazowaniu. Szczególnie ważne jest wstrzymanie się od spożywania nadmiaru wody, która szczególnie przeszkadza w prawidłowym działaniu ultradźwięków.
 • Doświadczenie lekarza – znajomość metodyki i działania sprzętu jest kluczowa, dlatego w Centrum Medycznym Vivomed czeka na Ciebie specjalista, dzięki któremu nie musisz ani trochę obawiać się o ten podpunkt.
 • Wysokiej jakości sprzęt medyczny – w Centrum Medycznym Vivomed stosujemy zaawansowany aparat Logiq V5 Expert, który wykryje wszelkiego rodzaju anomalie w budowie tkanek wewnątrz jamy brzucha.

Badanie USG jamy brzusznej w Katowicach

Dr n. med Magdalena-Włoch Targońska zaprasza mieszkańców Sosnowca, Katowic i okolicznych miejscowości do Centrum Medycznego Vivomed przy ulicy Dęblińskiej 9 w Sosnowcu. Nawet jeśli w Katowicach USG jamy brzusznej jest trudno dostępne ze względu na zajęte terminy, warto odbyć krótką przejażdżkę do pobliskiego Sosnowca i skorzystać z profesjonalnych usług medycznych prywatnie.

USG jamy brzusznej Katowice – cennik

Gdy mowa o USG jamy brzusznej w Katowicach, cena może znacznie różnić się znacznie w zależności od gabinetu i zakresu świadczonej usługi. W Centrum Medycznym Vivomed proponujemy USG jamy brzusznej wraz z konsultacją, a poza skrupulatnie przeprowadzonym badaniem gwarantujemy pełne zrozumienia i empatii podejście do pacjenta. Cena takiego badania nie należy do wygórowanych i wynosi 250 zł. Zapraszamy serdecznie do wizyty mieszkańców Katowic oraz okolicznych miejscowości!

Zapraszam do poradni gastrologicznej

Gabinet gastroenterologiczny to miejsce, gdzie każdy pacjent lub pacjentka powinni czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę, zamówić telekonsultację lub poprosić o wystawienie przedłużenia recepty na leki, jakie były już przeze mnie wystawione, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.

Reumatolog Sosnowiec.