Wazektomia

Home » Usługi medyczne » Wazektomia

Zabieg Wazektomii

Wazektomia to zabieg urologiczny polegający na podcięciu i podwiązaniu nasieniowodów u mężczyzny tak, aby przerwać ich ciągłość. W wyniku zablokowania drożności światła nasieniowodów nie dochodzi do transportu plemników do ejakulatu. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji dla mężczyzn.

Wazektomia nie ma wpływu na wygląd fizyczny pacjenta ani jego seksualność. Po zabiegu nie zmieni się ton głosu ani ilość owłosienia, a mężczyzna będzie mógł współżyć bez zabezpieczenia z partnerką, bez obawy o ciążę. Wazektomia nie wpływa na  prawidłowość wzwodów, orgazmów, ani wytrysku – z tą różnicą, że nie ma w nim plemników. Jest to mikrochirurgiczny zabieg, który doprowadza do  niepłodności mężczyzny. Jest bezpieczny i odwracalny.

Przebieg zabiegu

Zabieg wazektomii wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz rozwarstwia skórę moszny i w zależności od zastosowanej techniki przeprowadza wazektomię z użyciem lub bez użycia skalpela. W Centrum Medycznym Vivomed posługujemy się dwiema  metodami stosowanymi na całym świecie: Oxford i Seattle. Celem wazektomii jest przerwanie ciągłości światła nasieniowodów i zamknięcie go za pomocą koagulacji. Możliwe jest również użycie mikroskopijnego klipsu lub szwu chirurgicznego.  Ślad pozostający  po nacięciu skóry moszny ma około 1,5 cm i jest praktycznie niewidoczny. Procedura trwa około godziny, a pacjent zaraz po zakończonym zabiegu może bezpiecznie wrócić do domu.

Do czasu zasklepienia się małej rany na mosznie i ustąpienia dolegliwości bólowych zaleca się wstrzemięźliwość seksualną. Przez okres 12 tygodni  po zabiegu należy korzystać z dodatkowych metod antykoncepcji, aż do całkowitego oczyszczenia się nasienia z plemników. Ich obecność można wykluczyć, wykonując badanie spermy. Badanie nasienia powinno się wykonać odpowiednio 8 i 12 tygodni po zabiegu, co pozwala potwierdzić skuteczność zabiegu i współżyć bez antykoncepcji

Wazektomia nie wymaga specjalnego przygotowania poza czynnościami higienicznymi. Dzień przed zabiegiem należy ogolić okolice intymne, a w dniu zabiegu dokładnie umyć ciało i okolice moszny. Szczegółowe informacje przekazuje pacjentowi lekarz w trakcie poprzedzającej zabieg konsultacji.

Jakie są zalety wazektomii

  • brak obaw o niechcianą ciążę
  • odciążenie zdrowia partnerki i wzięcie na siebie odpowiedzialności za antykoncepcję
  • zwiększenie bliskości w związku
  • większa satysfakcja ze współżycia
  • większy komfort podczas stosunku bez mechanicznych metod antykoncepcji

Zapraszam do poradni andrologicznej

Gabinet andrologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić teleporadę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.