Leczenie nietrzymania moczu

Home » Usługi medyczne » Leczenie nietrzymania moczu

Układ moczowo płciowy człowieka

Okolice moczowo-płciowe należą do szczególnie wrażliwych partii ciała, dlatego ich schorzenia oraz towarzyszący im ból, mogą być bardzo uciążliwe. Niektóre z chorób układu moczowego można zdiagnozować jeszcze przed wystąpieniem u pacjenta objawów.

Co więcej, wczesne rozpoznanie ułatwi oraz przyspieszy proces leczenia i zmniejszy ryzyko powikłań. Te fakty przemawiają za znaczeniem badań profilaktycznych układu moczowo-płciowego w kontekście zapobiegania rozwojowi chorób już na początkowym ich etapie.

Problem nietrzymania moczu jest uciążliwy dla pacjentów, a także ich rodzin i opiekunów. Dotyczy to opieki nad osobami starszymi oraz z niepełnosprawnością ruchową. Liczba chorych zmagających się z nietrzymaniem moczu wzrasta wraz z wiekiem, ale w każdej grupie wiekowej stanowi duży problem społeczny oraz higieniczny.

Osobom z NTM towarzyszy ciągły wstyd, poczucie niepełnej wartości społecznej oraz bezradność. Nietrzymanie moczu staje się nie tylko problemem medycznym, ale także psychicznym, gdyż pacjent może odczuwać skutki tego schorzenia w życiu osobistym i zawodowym.

Rodzaje nietrzymania moczu

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu
  • nietrzymanie moczu z parcia, tzw. pęcherz nadreaktywny
  • połączenie wysiłkowego NTM i pęcherza nadreaktywnego, określane jako mieszane NTM
  • moczenie, np. nocne
  • ciągłe nietrzymanie moczu
  • pozacewkowe nietrzymanie moczu
  • niesklasyfikowane nietrzymanie moczu
  • NTM o charakterze sytuacyjnym np. podczas śmiechu lub stosunku seksualnego

Konsekwencje nieleczenia NTM

  • długotrwałe stosowanie wchłaniających środków higienicznych
  • infekcje układu moczowego i płciowego
  • zakażenia, podrażnienia i odparzenia skóry
  • aspekty psychiczne, jak spadek jakości życia osobistego oraz zawodowego, oraz obniżenie pewności siebie
  • pogorszenie relacji z bliskimi

Pierwszym krokiem w leczeniu nietrzymania moczu jest diagnostyka, która obejmuje badanie urodynamiczne, USG układu moczowego oraz badanie moczu. Postawienie odpowiedniej diagnozy, celem rozpoznania rodzaju NTM pozwala na wprowadzenie odpowiedniego leczenia. W efektywności procesu leczenia duże znaczenie odgrywa współpraca pacjenta z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń.

Nie zwlekaj z wizytą u urologa

W zależności od rodzaju nietrzymania moczu oraz jego stopnia nasilenia możemy wdrożyć różne metody leczenia. Początkowo urolog może zaproponować leczenie zachowawcze, a gdy nie przyniesie ono pożądanych skutków – wprowadzić leczenie farmakologiczne.

Pacjenci niesłusznie odwlekają wizyty, których tematem są wstydliwe objawy, ale wczesne rozpoznanie problemu daje możliwość szybkiego wyleczenia i poprawy komfortu funkcjonowania.

Jako lekarz z wieloletnim stażem oferuję kompleksową diagnostykę oraz opiekę medyczną, aby mogli Państwo w pełni wrócić do codziennych obowiązków, bez wstydliwego problemu, jakim jest nietrzymanie moczu.

Zapraszam do poradni urologicznej

Gabinet urologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent lub pacjentka powinni czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić tele-poradę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.