Diagnostyka i leczenie niepłodności męskiej KATOWICE

Home » Usługi medyczne » Diagnostyka i leczenie niepłodności męskiej KATOWICE

Niepłodność to bardzo poważna dolegliwość i stosunkowo powszechna, co szósta para ma bowiem problemy z poczęciem dziecka. Przyjmuje się, że tzw. czynnik męski niepłodności występuje u około 50% par z niepłodnością. Przypadłość ta niszczy marzenia o posiadaniu potomstwa, przez co wpływa negatywnie nie tylko na psychikę, ale i również relację z partnerką.

Całe szczęście obecnie dysponujemy szeroką wiedzą na ten temat oraz skutecznymi metodami leczenia, które mogą całkowicie wyeliminować to zaburzenie. Nasza klinika niepłodności (w Katowicach i okolicach) oferuje pacjentom profesjonalną pomoc, dzięki której mogą na nowo rozpalić w sobie iskrę nadziei na założenie rodziny – a nadzieja umiera ostatnia i w Centrum Medycznym Vivomed tego się trzymamy!

Przyczyny niepłodności męskiej

Zaburzenia powodujące męską niepłodność mogą mieć podłoże w obszarze podwzgórze-przysadka, jąder lub w drogach wyprowadzających nasienie. Wyróżnia się też kilka innych przyczyn tego stanu, do których należą m.in.:

 • cukrzyca,
 • choroby tarczycy,
 • otyłość,
 • hiperprolaktynemia (wzrost stężenia prolaktyny w surowicy krwi),
 • dysfunkcje seksualne (np. trudności z utrzymaniem erekcji);
 • obniżona jakość nasienia,
 • przewlekły stres,
 • nadużywanie leków.

Niepłodność – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Według definicji WHO o niepłodności mówimy wówczas, gdy para bezskutecznie stara się o dziecko przez co najmniej rok, pomimo regularnych stosunków i braku stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji. Co ciekawe, problem ten jeszcze w połowie XX wieku uważany był za kobiecą przypadłość, natomiast po czasie II wojny światowej zaczęto mówić także o bezdzietności spowodowanej przez mężczyzn. Przejawem tego było wprowadzenie przez Światową Organizację Zdrowia norm jakości nasienia, które opublikowano w WHO Laboratory Manual for the Examination of Human Semen and Sperm-Cervical Mucus Interaction w 1980 roku.

Warto pamiętać, że niepłodność nie jest tym samym, co bezpłodność. Pierwszy termin odnosi się do stanu odwracalnego, który cofany jest za pomocą odpowiedniego leczenia. Bezpłodność zaś wiąże się z trwałym brakiem możliwości poczęcia dziecka i tego schorzenia współczesna medycyna nie jest niestety w stanie wyleczyć.

Klinika leczenia niepłodności – diagnostyka to podstawa!

Aby przejść do leczenia niepłodności, konieczna jest najpierw kompleksowa diagnostyka, w której skład wchodzi: wywiad lekarski, ultrasonografia (badanie USG) oraz badania dodatkowe. Należą do nich: poziom testosteronu, FSH, TSH, LH, prolaktyny i estradiolu we krwi, jak i analiza nasienia (seminogram). Seminogram jest niezwykle istotnym elementem procesu rozpoznawczego, ponieważ dotyczy plemników i obrazuje ich:

 • liczbę,
 • budowę,
 • aktywność,
 • żywotność.

Oprócz tego ocenę seminologiczną można poszerzyć o test HBA, który przedstawia zdolność wiązania się plemników z hialuronianem. Otrzymany wynik określi odsetek dojrzałych plemników, które są w stanie związać się z komórką jajową i tym samym doprowadzić do zapłodnienia.

Metody stosowane w leczeniu niepłodności

W Centrum Medycznym Vivomed mamy indywidualne podejście do każdego pacjenta, dlatego też terapia dobierana jest zgodnie z podłożem schorzenia. Jeżeli powodem niepłodności są zaburzenia hormonalne, wówczas staramy się je diagnozować i leczyć, podając właściwe preparaty. Jeśli natomiast przyczyną problemu jest przewlekła infekcja bądź stan zapalny najądrzy lub gruczołu krokowego, działamy poprzez antybiotykoterapię, która ma na celu wyeliminowanie patogenów. Pacjenci zgłaszają się również z defektami okolic intymnych i wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Klinika niepłodności (Katowice) – rozwiązania dla pacjentów

Niekiedy zdarza się, że jednoznaczne zidentyfikowanie czynnika etiologicznego niepłodności jest dość trudne – dzieje się tak w co najmniej 30-50%. Głównym powodem są przesłanki środowiskowe, które obecnie determinują ten problem. Z tego względu w niektórych przypadkach konieczna może okazać się inseminacja domaciczna lub zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro). In vitro polega na odprowadzeniu do zapłodnienia komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, czyli bez inicjacji stosunku seksualnego. Niemniej także w takiej sytuacji warto regularnie zgłaszać się do androloga, który pomaga w poprawieniu jakości nasienia, co skutkuje zwiększeniem efektywności metod wspomagania rozrodu.

Chirurgiczne leczenie niepłodności (Katowice) – jakich technik używamy?

W naszym centrum leczenia niepłodności w Katowicach wykorzystujemy metody operacyjne, które przeprowadzane są wówczas, gdy pacjent boryka się ze zmianami narządów płciowych, które to utrudniają zapłodnienie lub pogarszają funkcjonalność plemników.

Operacja żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego są jednym z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności, zatem gdy pacjent się z nimi zmaga, wskazane jest możliwie szybkie leczenie chirurgiczne. Dzięki tej procedurze jakość nasienia ulega znaczącej poprawie, a koncentracja i ruchliwość plemników oraz poziom fragmentacji ich DNA są na o wiele wyższym poziomie. Pacjenci zauważają efekty po kilku miesiącach.

Przywrócenie drożności dróg wyprowadzających nasienie

Niektórzy panowie cierpią na schorzenie zwane azoospermią obstrukcyjną. Wtedy problemem jest niedrożność dróg wyprowadzających plemniki od jąder do cewki moczowej. Jego etiologia skupia się na wadach genetycznych, zapaleń w obrębie układu moczowo-płciowego lub powikłań po poprzednich zabiegach. Mikrochirurgiczny proces udrożnienia nasieniowodów przeważnie daje szansę na całkowite wyleczenie i pozbycie się dysfunkcji związanej z płodnością.

Chirurgiczne leczenie zwężenia napletka, czyli tzw. stulejki

Dolegliwość ta nie wpływa u pacjentów bezpośrednio na problem niepłodności, niemniej może oddziaływać pośrednie. Długotrwale nieleczona stulejka nierzadko stanowi przyczynę infekcji nasienia i nawracających stanów zapalnych, które w skrajnych sytuacjach mogą całkowicie uniemożliwić zapłodnienie.

Chirurgiczne leczenie niezstąpienia jąder, czyli wnętrostwa

Choroba ta polega na zjawisku, kiedy to jedno lub oba jądra pozostają poza moszną i znajdują się powyżej – w nieprawidłowej, podwyższonej temperaturze, która znacznie ogranicza produkcję i jakość nasienia. Chirurgiczna interwencja w przypadku niezstąpienia jąder całkowicie rozwiązuje kłopot ze względu na eliminację bezpośredniej przyczyny.

Odpowiednie leczenie niepłodności – szansa na założenie rodziny

Problem niemożności poczęcia potomstwa stanowi ciężką sytuację zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Choć męska niepłodność jest stosunkowo młodym pojęciem, to sprawna edukacja i przeprowadzenie wielu badań umożliwiło opracowanie metod leczenia, które cieszą się dużą skutecznością. Warto korzystać z tych dobrodziejstw nowoczesnej medycyny, szczególnie że tego typu dysfunkcje odbijają się na wielu sferach życia i mogą negatywnie oddziaływać na psychikę, postrzeganie samego siebie czy nawet relacje z bliskimi osobami, w tym z ukochaną.

W Centrum Medycznym Vivomed podchodzimy do pacjentów w sposób kompleksowy, starannie interpretując ich wyniki badań i dobierając jak najlepszy tor terapii. Jeżeli zdarzy się, że któraś technika zawiedzie, to wówczas staramy się rozważyć inne metody leczenia – nie poddajemy się i wraz z pacjentem walczymy o spełnienie jego marzeń.

Zapraszam do poradni urologicznej

Gabinet andrologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić teleporadę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.