USG jamy brzusznej
Ultrasonografia od wielu lat jest uznawana za skuteczną i nieinwazyjną metodę diagnostyki obrazowej. Pozwala na uwidocznienie wielkości oraz kształtu narządów wewnętrznych, a także obecności zmian nowotworowych, guzów, torbieli czy mięśniaków. Obecnie USG stało się jedną z podstawowych metod diagnostycznych w medycynie.
Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?
- Przez 1-3 dni przed badaniem stosuj dostępne bez recepty leki przeciw wzdęciom.
- Trzymaj dietę lekkostrawną przez kilka dni przed badaniem.
- Nie pij napojów gazowanych przez 1-3 dni przed zabiegiem.
- Dzień przed zabiegiem zastosuj dietę ubogotłuszczową.
- W dniu badania powstrzymaj się od żucia gumy oraz palenia papierosów.
- Przed samym badaniem pozostań na czczo przez ok. 6 godzin.
- Wodę możesz pić w dniu badania w niewielkich ilościach. Staraj się to robić małymi łykami, aby nie połykać powietrza.
- Leki możesz przyjąć o stałej porze, ale nie później niż godzinę przed badaniem.
W USG jamy brzusznej można stwierdzić m.in.:
- zapalenie wyrostka robaczkowego
- zapalenie pęcherzyka żółciowego
- kamicę żółciową
- tętniaka aorty
- powiększenie śledziony
- wodonercze
USG jamy brzusznej pozwala wykryć:
- zmiany nowotworowe
- torbiele
- marskość lub stłuszczenie wątroby
- złogi w pęcherzyku żółciowym oraz drogach żółciowych
- nieprawidłowy przepływ krwi przez narządy jamy brzusznej
Przeciwwskazaniem do wykonania USG jamy brzusznej są otwarte rany, oparzenia lub infekcje skórne jamy brzusznej. Tego badania nie powinno się wykonywać po uprzednim obrazowaniu górnego odcinka układu pokarmowego z użyciem kontrastu, który może zaburzać czytelność wyników badania USG.
Podczas badania USG jamy brzusznej pacjent znajduje się w pozycji leżącej, na plecach. Lekarz pokrywa skórę brzucha specjalistycznym żelem ułatwiającym przewodnictwo ultradźwięków. Badanie jest z reguły bezbolesne, jednak może pojawić się dyskomfort spowodowany chłodnym żelem lub tkliwością brzucha w miejscu badania. Podczas badania lekarz może poprosić o nabranie powietrza lub wstrzymanie oddechu.
W zależności od indywidualnego przypadku pacjenta procedura trwa ok. 30 minut, a po badaniu można bezpiecznie powrócić do codziennych czynności.
Badanie USG jamy brzusznej powinno się wykonywać również profilaktycznie, aby rozpoznać nieprawidłowości na wczesnym etapie i w porę podjąć się leczenia. W Centrum Medycznym Vivomed czeka na Ciebie wykwalifikowany specjalista, który wykona badanie za pomocą nowoczesnego aparatu Logiq V5 Expert.
Zapraszam do poradni gastrologicznej
Gabinet gastroenterologiczny to miejsce, gdzie każdy pacjent lub pacjentka powinni czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.
Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę, zamówić telekonsultację lub poprosić o wystawienie przedłużenia recepty na leki, jakie były już przeze mnie wystawione, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.
Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.
