Kwas hialuronowy – iniekcje dostawowe

Home » Usługi medyczne » Kwas hialuronowy – iniekcje dostawowe

Problemy ze stawami nie należą do najprzyjemniejszych. Powodują one bowiem u pacjentów silne dolegliwości bólowe oraz utrudniają codzienne funkcjonowanie, wpływając diametralnie na ich jakość życia. Niestety, czasem żadna forma terapii nie jest w stanie przynieść im upragnionej ulgi, przez co tracą nadzieję na polepszenie swojej motoryczności i kondycji zdrowotnej. Jest jednak pewna metoda, która w wielu przypadkach daje szansę na skuteczną rekonwalescencję, a mianowicie – podanie kwasu hialuronowego w chory staw, profesjonalnie nazywane wiskosuplementacją.

Centrum Medycznym Vivomed proponuje swoim pacjentom zastrzyki na stawy z kwasu hialuronowego w Sosnowcu – wykonujemy iniekcje w kolana, barki, biodra oraz nadgarstki. Kwas ten ma za zadanie wesprzeć leczenie stawów poprzez m.in. obniżenie wewnątrzstawowych współczynników tarcia dzięki przywróceniu właściwości lepkosprężystych i elastycznych płynu stawowego.

Jakie funkcje pełni kwas hialuronowy na stawy?

Zastrzyki z zawartością kwasu niskiej masie cząsteczkowej mają pełnić dla komórek zmienionych stawów funkcję ochronną oraz pobudzić je do produkcji własnego kwasu hialuronowego. Iniekcje z kwasem wysokocząsteczkowym natomiast pełnią rolę amortyzującą oraz pozwalają uzyskać potrzebny powierzchniom stawowym poślizg w czasie ruchu. Rodzaj kwasu hialuronowego, jego masa cząsteczkowa i stężenie dobierane jest indywidualnie do pacjenta przez lekarza na podstawie stopnia uszkodzenia stawu oraz jego kształtu czy położenia.

Warto też wiedzieć, że preparaty z tymże kwasem zostały docenione już na całym świecie i są rekomendowane przez American College of Rheumatology (ACR) w sytuacjach, kiedy leczenie sposobami tradycyjnymi nie przynosi spodziewanych efektów bądź jest przeciwwskazane.

Czym jest kwas hialuronowy? – zastrzyki

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkim organizmie i stanowi podstawowy składnik macierzy międzykomórkowej skóry właściwej, ale nie tylko. Znajduje się on również w chrząstkach, ciałku szklistym oka, filmie łzowym, ścianach naczyń krwionośnych i oczywiście mazi stawowej, gdzie odpowiada za jej lepkość, smarowanie powierzchni stawowych i rozprowadzanie substancji odżywczych. Dzięki swoim właściwościom i szerokiemu zakresu zastosowań jest on wykorzystywany w medycynie estetycznej, okulistyce, stomatologii, ortopedii i reumatologii. W naszej klinice używamy go do terapii nieprawidłowo pracujących stawów.

Skoro organizm człowieka sam produkuje ten związek, to dlaczego niektórym pacjentom podaje się go drogą iniekcyjną w chore stawy? Otóż wynika to z tego, że synteza kwasu hialuronowego w tkance łącznej z wiekiem maleje, a jak wspomnieliśmy, jest to główny składnik mazi. Przez deficyt kwasu maź rozrzedza się, co powoduje, że panewki stawów w torebce stawowej zaczynają się o siebie pocierać. To wywołuje podrażnienie zakończeń nerwowych i uczucie bólu podczas ruchu.

Kwas hialuronowy – kolano

Kwas hialuronowy w kolano, a konkretniej w staw kolanowy, podajemy zazwyczaj pacjentom zmagającym się z chorobą zwyrodnieniową stawów (ChZS), której efektem jest zniszczenie chrząstki stawowej oraz zmiany charakteru płynu maziowego. Iniekcja kwasu znacząco łagodzi jej objawy, zmniejsza ból, ogranicza dyskomfort, zwiększa wydzielanie mazi stawowej oraz poprawia ruchomość stawu. Zastrzyki na kolana wykonujemy także niekiedy chorym cierpiącym na różnego typu urazy, przeciążenia kończyny dolnej.

Kwas hialuronowy do kolana – efekty

Regularne zastrzyki w kolano przynoszą wiele korzyści terapeutycznych pacjentom. Zabieg ten pomaga złagodzić obrzęk i dolegliwości bólowe oraz odżywia chrząstki stawowe. Procedura ta ma również działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a to z kolei minimalizuje ryzyko aktywacji ponownych stanów zapalnych w tkance. Dzięki temu, że kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, powierzchnie stawowe zostają nawilżone, co zmniejsza tarcie między nimi. Omawiany związek wykazuje też zdolność do amortyzacji obciążeń, które są przenoszone przez staw kolanowy w trakcie chodzenia – z tego powodu podaje się go pacjentom po wszelkich urazach.

Kwas hialuronowy (zastrzyki w kolano) – skutki uboczne

Zastrzyki na stawy kolanowe z udziałem kwasu hialuronowego, w przeciwieństwie do np. iniekcji kortykosteroidów, nie niosą za sobą przeważnie żadnych poważnych skutków ubocznych. Sam zabieg jest bezpieczny, a dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, także i praktycznie bezbolesny.

Kwas hialuronowy w kolano – cena

Ile kosztują zastrzyki na kolano? Otóż jednorazowe podanie dostawowe kwasu hialuronowego w Sosnowcu w Centrum Medycznym Vivomed kosztuje 800 złotych.

Kwas hialuronowy na biodro

Zabieg ten przeprowadza się głównie u pacjentów chorujących na chorobę zwyrodnieniową stawów oraz tych, którzy przeszli przez uraz stawu biodrowego. Ile kosztuje zastrzyk z kwasu hialuronowego w biodro? Jakich efektów może spodziewać się pacjent? O tym niżej!

Zastrzyk z kwasu hialuronowego w biodro – efekty

Efektem tej procedury jest poprawa funkcjonalności i ruchomości stawów biodrowych bądź pojedynczego, zajętego stawu. Jej następstwem jest również złagodzenie obrzęku i dolegliwości bólowych oraz zwiększenie kondycji chrząstki stawowej. Po podaniu kwasu hialuronowego w biodro stawy zostają nawilżone, dzięki czemu ogranicza się tarcie między nimi. W dodatku tego typu środki mają działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i amortyzujące (co jest szczególne ważne w wypadku obciążeń).

Kwas hialuronowy w biodro – skutki uboczne

Iniekcje w stawy biodrowe z kwasem w przeciwieństwie do np. iniekcji kortykosteroidów, nie niosą za sobą przeważnie żadnych poważnych skutków ubocznych. Czy zastrzyk z kwasu hialuronowego w biodro boli? Otóż nie, a to wszystko zasługa zastosowania skutecznego preparatu znieczulającego.

Kwas hialuronowy (zastrzyki w biodro) – cena

Ile kosztuje zastrzyk w biodro? Cena jednorazowego zastrzyku z kwasem hialuronowym w Sosnowcu w Centrum Medycznym Vivomed wynosi 800 złotych.

Kwas hialuronowy w bark

Zastrzyk w bark także wykonuje się u pacjentów, którzy cierpią na bóle stawów w przebiegu choroby zwyrodnieniowej oraz ograniczenie ruchomości stawu w zmianach zwyrodnieniowych lub pourazowych.

Zastrzyk z kwasu hialuronowego w bark – efekty

Jak działa kwas hialuronowy podawany w staw barkowo-obojczykowy? Otóż preparaty z tym związkiem skutecznie pomagają uporać się pacjentom z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi oraz obrzękiem. Dzięki temu, że substancja ta bardzo dobrze wiąże wodę (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 250 cząsteczek wody), zapewnia wysoką sprężystość płynu stawowego. Zastrzyk dostawowy w bark i pozwala wyrównać objętość kwasu w obrębie stawu i przywrócić jego prawidłową ruchomość. Kwas HA podany poprzez iniekcję ma też działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i amortyzujące.

Kwas hialuronowy w bark – skutki uboczne

Zabieg ten w przeciwieństwie do np. iniekcji kortykosteroidów, nie niesie za sobą przeważnie żadnych poważnych skutków ubocznych. Warto wspomnieć, że jest on bezbolesny, natomiast rodzaj i ilość kwasu hialuronowego dobieramy indywidualnie do każdego pacjenta, co czyni tę procedurę w pełni bezpieczną.

Kwas hialuronowy (zastrzyki w bark) – cena

Koszt jednorazowej iniekcji w daną okolicę ciała z kwasu hialuronowego w Sosnowcu w Centrum Medycznym Vivomed wynosi 800 złotych.

Kwas hialuronowy – nadgarstki

Tak jak w przypadku pozostałych zabiegów, ten także przeprowadzamy u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, która ogranicza ich ruchomość oraz u tych, którzy borykają się ze zmianami pourazowymi.

Kwas hialuronowy na nadgarstki – efekty

Rola kwasu hialuronowego w leczeniu stawów znajdujących się w nadgarstku jest ogromna – dzięki niemu możemy złagodzić ból i obrzęk, zredukować stan zapalny, nawilżyć je, zminimalizować tarcie między nimi oraz wpłynąć na ich motoryczność i poprawić kondycję chrząstki stawowej. Warto wspomnieć, że stawy te mają dość duży zakres ruchu, a nieposługiwanie się nimi w ciągu dnia jest praktycznie niemożliwe. To natomiast powoduje u pacjentów jeszcze większe dyskomfort i dolegliwości bólowe, których farmakologiczne metody leczenia często nie są w stanie uśmierzyć.

Kwas hialuronowy w nadgarstek – skutki uboczne

Procedura ta w przeciwieństwie do np. iniekcji kortykosteroidów, nie niesie za sobą przeważnie żadnych poważnych skutków ubocznych i jest bezbolesna. Preparaty z kwasem hialuronowym są w pełni bezpieczne dla człowieka ze względu na swoją wysoką biodostępność.

Kwas hialuronowy (zastrzyki) – cena

Koszt jednorazowej iniekcji kwasu hialuronowego w Sosnowcu w Centrum Medycznym Vivomed wynosi 800 złotych.

Kwas hialuronowy (Sosnowiec) – przeciwwskazania

Niestety, u niektórych pacjentów istnieją przesłanki, przez które kwas hialuronowy w postaci iniekcji nie może zostać zastosowany. Takimi przeciwwskazaniami są, m.in.:

  • uczulenie na kwas hialuronowy bądź nadwrażliwość na sam preparat, 
  • przyjmowanie leków immunosupresyjnych,
  • implant stawu, którego miałby dotyczyć zastrzyk;
  • choroby zapalne lub aktywna infekcja.

Oczywiście, wszystkie wyżej wspomniane ograniczenia powinny zostać wcześniej omówione z naszym lekarzem, który zajmuje się przeprowadzaniem wiskosuplementacji.

Zabieg z kwasem hialuronowym – przygotowanie do zabiegu i jego przebieg

Podanie kwasu hialuronowego do stawów nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. To o czym warto jednak pamiętać, to aby poinformować wcześniej lekarza o przyjmowaniu leków obniżających krzepliwość krwi.

Wiskosuplementacja odbywa się w warunkach jałowych. Lekarz przed procedurą odkaża miejsce zabiegowe za pomocą środka antyseptycznego. Po podaniu preparatu zabezpiecza staw opatrunkiem. W ciągu 48 godzin od wykonania zabiegu pacjent powinien unikać forsownego i obciążającego wysiłku. Aby osiągnąć pożądane efekty terapeutyczne, niekiedy potrzebna jest seria zastrzyków w odstępie czasu, co zostaje zawsze omówione z pacjentem na konsultacji.

Kwas hialuronowy, Sosnowiec – w trosce o dobro pacjentów

Suplementacja kwasem hialuronowym, fizjoterapia, przyjmowanie różnych medykamentów czy smarowanie zmienionej okolicy maściami – te metody z pewnością mogą przynieść ulgę, niemniej u niektórych pacjentów się nie sprawdzają. Takim pacjentom oferujemy dostawowe iniekcje z kwasu, dzięki którym jesteśmy w stanie poprawić pracę stawów i uśmierzyć dokuczliwe dolegliwości bólowe. W Centrum Medycznym Vivomed na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo naszych pacjentów, dlatego też korzystamy z wysokiej jakości preparatów.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu w celu omówienia wizyty konsultacyjnej – nasz gabinet otwarty jest zarówno dla pacjentów z Sosnowca, jak i innych, okolicznych miast, takich jak m.in. Gliwice, Bytom czy Zabrze.

Zapraszam do poradni andrologicznej

Gabinet andrologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić tele-poradę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.