Leczenie nietrzymania moczu KATOWICE

Home » Usługi medyczne » Leczenie nietrzymania moczu KATOWICE

Problem nietrzymania moczu dotyka wielu pacjentów oraz znacząco wpływa na ich jakość życia. Układ moczowo-płciowy jest niezwykle wrażliwy, stąd też i dolegliwości bólowe związane właśnie z nim są wyjątkowo uciążliwe. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.

U kobiet nietrzymanie moczu wynika często z osłabienia mięśni dna miednicy lub obniżenia cewki moczowej. Z kolei mężczyźni po 45. roku życia mają problemy z prostatą, spowodowane przez zmiany hormonalne.

Katowice: leczenie nietrzymania moczu

Konieczność częstego oddawania moczu jest więc alarmującym sygnałem od organizmu. Badania profilaktyczne układu moczowo-płciowego odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu rozwojowi chorób już na początkowym etapie.

Warto pamiętać, że niektóre schorzenia można zdiagnozować jeszcze przed wystąpieniem objawów u pacjenta. Dlatego tak istotne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, które umożliwią wczesne rozpoznanie i przyspieszenie procesu leczenia.

Nietrzymanie moczu Katowice – wysiłkowe nietrzymanie moczu i inne rodzaje tego problemu

Nietrzymanie moczu może przybierać różne formy – oto kilka z nich:

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje podczas w trakcie wysiłku fizycznego, takiego jak kaszel, podnoszenie ciężkich przedmiotów.
 • Nietrzymanie moczu z parcia, czyli tzw. pęcherz nadreaktywny – w tym przypadku pilna potrzeba oddania moczu i parcie na pęcherz występują zarówno w wyniku bodźców fizycznych, jak i emocjonalnych.
 • Mieszane nietrzymanie moczu – jest to połączenie wysiłkowego nietrzymania moczu i pęcherza nadreaktywnego.
 • Moczenie – dotyczy głównie dzieci, choć występuje też u dorosłych w wyniku różnych czynników. Pojawia się ono zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.
 • Pozacewkowe nietrzymanie moczu – wyciek moczu następuje poprzez inne otwory niż cewka moczowa, a za jego przyczynę uważa się powstanie przetoki moczowo-płciowej.
 • Niesklasyfikowane nietrzymanie moczu – w tym przypadku nie można przyporządkować objawów do żadnej konkretnego rodzaju.
 • Nietrzymanie moczu o charakterze sytuacyjnym – występuje w sytuacjach, takich jak śmiech lub podczas stosunku seksualnego.

Nietrzymanie moczu urolog Katowice: konsekwencje lekceważenia objawów

Nieleczone nietrzymanie moczu może prowadzić do różnych długoterminowych konsekwencji, które mają negatywny wpływ na zdrowie i jakość życia pacjentów.

 • Pacjenci z nietrzymaniem moczu często muszą korzystać ze wchłaniających środków higienicznych, takich jak wkładki czy pieluchomajtki. Długotrwałe stosowanie tych środków w połączeniu ze złą higieną niekiedy prowadzi do podrażnień skóry oraz odparzeń.
 • Nietrzymanie moczu może sprzyjać rozwojowi infekcji układu moczowego i płciowego. Nieustannie wilgotne środowisko w tych okolicach sprzyja namnażaniu się bakterii. Nieleczone NTM może prowadzić do nawracających chorób i stanów zapalnych, które są bolesne i wymagają długotrwałego leczenia.
 • Istotne są też tutaj aspekty psychiczne nietrzymania moczu. Ciągłe obawy o wyciek moczu, uczucie wstydu i niskiej wartości społecznej obniżają komfort życia osobistego oraz zawodowego. Pacjenci z NTM często unikają sytuacji towarzyskich i ograniczają swoje aktywności, co może prowadzić do izolacji i pogorszenia się relacji z bliskimi.

Leczenie nietrzymania moczu Katowice: jak przebiega diagnostyka?

Postawienie odpowiedniej diagnozy jest kluczowym krokiem w leczeniu nietrzymania moczu. W celu ustalenia rodzaju NTM oraz indywidualnego planu terapeutycznego konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych. Ich listę prezentujemy poniżej.

 • Badanie urodynamiczne – to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych w przypadku nietrzymania moczu. Pozwala ono ocenić funkcjonowanie czynności dolnych dróg moczowych. Badanie urodynamiczne polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową cienkiego cewnika do pęcherza moczowego oraz przez odbyt do kiszki stolcowej. Dzięki temu można ocenić siłę mięśni dna miednicy i zdobyć informacje o wydolności mięśni.
 • USG układu moczowego – badanie ultrasonograficzne układu moczowego pozwala na dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych – nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn także prostaty. USG umożliwia wykrycie ewentualnych zmian strukturalnych, takich jak przerost gruczołu krokowego czy obecność kamieni nerkowych.
 • Badanie moczu – jest to podstawowe badanie diagnostyczne, które umożliwia wykrycie ewentualnych infekcji układu moczowego oraz ocenę stanu fizycznego moczu. Badanie moczu może również pomóc w wykluczeniu innych schorzeń, takich jak cukrzyca czy choroby nerek.

Nietrzymanie moczu lekarz Katowice – nie należy zwlekać z konsultacją urologiczną

Nieleczone nietrzymanie moczu może prowadzić do różnych długoterminowych konsekwencji, które mają negatywny wpływ na zdrowie i jakość życia pacjentów. Diagnostyka nietrzymania moczu ma kluczowe znaczenie w wyborze odpowiedniego leczenia. Na podstawie wyników badań lekarz może zalecić terapię – współczesna medycyna zna wiele rozwiązań.

Warto pamiętać, że każdy przypadek nietrzymania moczu jest indywidualny, dlatego ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem w procesie diagnostycznym. W Centrum Medycznym Vivomed dbamy o komfort oraz dyskrecję podczas konsultacji. Zachowujemy pełen profesjonalizm, nie zapominając o empatii oraz wyrozumiałości.

Nietrzymanie moczu urolog Katowice – jak przebiega konsultacja urologiczna w Centrum Medycznym Vivomed?

Warto wiedzieć, że przed wizytą najlepiej będzie nie oddawać moczu przez 2 godziny. Na samym początku lekarz zbierze wywiad medyczny. Specjalista pyta pacjenta o charakter i częstotliwość występowania objawów, a także o całą dotychczasową historię medyczną. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie opisać wszystkie dolegliwości. Nie należy pomijać żadnych detali – nawet te, które mogą się wydawać błahe, nierzadko okazują się kluczowe dla diagnozy.

Następnie przeprowadzane jest badanie fizyczne. Lekarz dokładnie analizuje kondycję narządów płciowych oraz układu moczowego. Zazwyczaj obejmuje to oglądanie zewnętrznych narządów płciowych, palpacyjne badanie jamy brzusznej w celu oceny stanu nerek i pęcherza moczowego. U mężczyzn wykonuje się także badanie przez odbyt w celu oceny gruczołu krokowego. U kobiet czasem konieczne badanie ginekologiczne, które pomoże wykluczyć ewentualne inne przyczyny dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym.

Leczenie nietrzymania moczu Katowice: cennik poszczególnych badań

Koszty leczenia nietrzymania moczu mogą różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania problemu, konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań diagnostycznych czy wybór konkretnej metody leczenia. Biorąc pod uwagę indywidualne kwestie każdego pacjenta, rekomendujemy kontakt specjalistą w tym zakresie z Centrum Medycznego Vivomed – dr. n. med. Aleksandrem Targońskim.

W kwestii kosztów badań sugerujemy zapoznanie się z cennikiem dostępnym na naszej stronie internetowej. Znajdują się tam szczegółowe informacje dotyczące cen poszczególnych procedur diagnostycznych i konsultacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości pacjent zawsze może skontaktować się bezpośrednio z Centrum Medycznym Vivomed.

Zapraszam do poradni urologicznej

Gabinet urologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent lub pacjentka powinni czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić tele-poradę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.