Diagnostyka i leczenie niepłodności męskiej

Home » Usługi medyczne » Diagnostyka i leczenie niepłodności męskiej

Zgodnie z definicją WHO o niepłodności możemy mówić, kiedy para bezskutecznie stara się o dziecko przez co najmniej rok, pomimo regularnych stosunków i braku stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji. Niespełnione marzenie zostania rodzicami to także źródło problemów natury psychicznej, jak i kłopotów wewnątrz związku. Warto też pamiętać, że przyczyny bezpłodności w równym stopniu dotyczą mężczyzn, jak i kobiet!

Diagnostyka i leczenie niepłodności powinny zostać również przeprowadzone w przypadku poronień nawracających, czyli utraty co najmniej dwóch kolejnych ciąż. Niezależnie od źródła problemu, nasza klinika leczenia niepłodności jest miejscem, gdzie znajdą Państwo skuteczną pomoc!

 

Klinika leczenia niepłodności otwarta na pacjentów

Dobrze rozumiemy obawy i nadzieje związane z trudnościami z poczęciem dziecka. Z tego powodu nasza klinika leczenia niepłodności stawia na indywidualne podejście do pacjentów, a także kameralną, dyskretną i pełną empatii atmosferę. Naszym priorytetem jest diagnostyka niepłodności oraz jej leczenie przeprowadzane w sposób kompleksowy.

Podczas gdy u pań źródłem problemu są zwykle zaburzenia hormonalne, u panów zazwyczaj winna jest niska jakość nasienia, a także choroby niezwiązane bezpośrednio z układem płciowym. Leczenie niepłodności dostosowywane jest oczywiście do przyczyn występujących u naszych pacjentów, niezależnie od trudności danego problemu. Przez co zwykle wywoływana jest niepłodność u mężczyzn?

Najczęstsze przyczyny niepłodności u mężczyzn

 • choroby jąder,
 • cukrzycę,
 • choroby tarczycy,
 • otyłość,
 • hiperprolaktynemię,
 • impotencję,
 • obniżoną jakość nasienia,
 • przewlekły stres,
 • nadużywanie leków.

Wywiad, konsultacja i diagnostyka w dużym stopniu wspiera leczenie niepłodności w Gliwicach. Chociaż, jak widać, przyczyny mogą być niezwykle zróżnicowane, to nasza klinika leczenia niepłodności niemal zawsze odnajduje źródło problemu.

 

Diagnostyka niepłodności

W niepłodności męskiej ważną rolę odgrywa szczegółowy wywiad lekarski. Na jego podstawie lekarz skieruje na dalsze badania lub dodatkowe konsultacje ze specjalistami. Podstawowym badaniem stosowanym w diagnostyce niepłodności jest badanie nasienia, zwane także seminogramem.

Wynik badań dotyczy plemników i przedstawia ich:

 • liczbę,
 • budowę,
 • aktywność,
 • żywotność.

Diagnostykę seminologiczną można poszerzyć o test HBA, który ocenia zdolność wiązania się plemników z hialuronianem. Otrzymany wynik określi odsetek dojrzałych plemników, które są w stanie związać się z komórką jajową, czyli doprowadzić do zapłodnienia.

Przebieg dalszych etapów diagnostyki zależy od wyników dotychczasowych badań. Pacjent powinien wykonać badania hormonalne i ocenić stężenie testosteronu, FSH, TSH, LH, prolaktyny i estradiolu. Zalecana jest również diagnostyka w kierunku obecności przeciwciał przeciwplemnikowych oraz test SCD, który pozwala wykryć fragmentację chromatyny plemnika. Tylko prawidłowo i precyzyjnie wykonana diagnostyka bezpłodności zagwarantuje późniejszą skuteczność leczenia.

Zabiegi operacyjne w leczeniu niepłodności męskiej

 • Operacja żylaków powrózka nasiennego – dolegliwość ta odpowiada za wiele przypadków niepłodności, zatem w wypadku jej wystąpienia wskazane jest możliwie szybkie leczenie chirurgiczne. Efekty zauważalne są zwykle po kilku miesiącach, ale wynagradzają one długość oczekiwania. Znacznie poprawia się jakość nasienia, koncentracja i ruchliwość plemników, jak również poziom fragmentacji ich DNA.
 • Przywrócenie drożności dróg wyprowadzających nasienie – w przypadku schorzenia zwanego azoospermią obstrukcyjną problemem jest niedrożność dróg wyprowadzających plemniki od jąder do cewki moczowej. Jego przyczyną mogą być np. wady genetyczne, zapalenia w obrębie układu moczowo-płciowego lub powikłania po poprzednich zabiegach. Mikrochirurgiczny proces udrożnienia nasieniowodów zwykle całkowicie eliminuje problem.
 • Chirurgiczne leczenie zwężenia napletka, czyli tzw. stulejki – chociaż stulejka nie wpływa u pacjentów bezpośrednio na problem niepłodności, to już pośrednio jak najbardziej. Długotrwale nieleczona stulejka może być przyczyną infekcji nasienia i nawracających stanów zapalnych, które w skrajnych przypadkach mogą całkowicie uniemożliwić zapłodnienie.
 • Chirurgiczne leczenie niezstąpienia jąder, czyli wnętrostwa – w schorzeniu tym jedno lub oba jądra pozostają poza moszną i znajdują się powyżej – w nieprawidłowej, podwyższonej temperaturze, która znacznie ogranicza produkcję i jakość nasienia. Oczywiście chirurgiczna interwencja w tym wypadku całkowicie rozwiązuje kłopot.

W niektórych przypadkach niepłodności męskiej może okazać się konieczna inseminacja domaciczna lub zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro). W takiej sytuacji warto regularnie zgłaszać się do androloga i stosować do jego zaleceń, aby poprawić jakość nasienia, a co za tym idzie – skuteczność metod wspomagania rozrodu.

Leczenie niepłodności Zabrze, Bytom i okolice

Kluczem do wyleczenia niepłodności jest właściwa diagnoza i wczesne rozpoczęcie leczenia. W zależności od postawionej diagnozy lekarz dobierze odpowiednie leczenie, począwszy od metod farmakologicznych po ingerencję chirurgiczną niezbędną w niektórych przypadkach.

Zdiagnozowanie i wyregulowanie gospodarki hormonalnej odpowiednią terapią hormonalną pozwoli przywrócić płodność i przynosi dobre efekty w staraniach o potomstwo. W leczeniu niepłodności konieczne jest wyleczenie aktualnych infekcji oraz stanów zapalnych najądrzy lub gruczołu krokowego za pomocą antybiotykoterapii. Defekty w budowie narządów układu moczowo-płciowego są natomiast wskazaniem do chirurgicznego leczenia niepłodności.

Leczenie niepłodności Sosnowiec – klinika, której można zaufać

Wiele przyczyn męskiej niepłodności jest odwracalnych i skutecznie poddaje się leczeniu. Bardzo istotne jest zaufanie do lekarza i cierpliwość, ponieważ na efekty kuracji niejednokrotnie trzeba zaczekać. Nasza klinika leczenia niepłodności Centrum Medyczne Vivomed to miejsce, w którym można liczyć na świetnych, bogatych w doświadczenie specjalistów stosujących najnowsze sposoby na leczenie bezpłodności u mężczyzn. W przypadku problemów z płodnością warto zgłosić się na wizytę  i skorzystać z naszej pomocy w swojej drodze do ojcostwa.

Leczenie niepłodności – Śląsk

Jeśli interesuje Państwa leczenie niepłodności na Śląsku, to klinika leczenia niepłodności – Centrum Medyczne Vivomed czeka na wizytę! Poza Sosnowcem chętnie pomagamy także pacjentom z okolicznych miejscowości. Jeśli więc chodzi o leczenie niepłodności w Mysłowicach lub innych miastach, również jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Leczenie niepłodności nie musi być obarczone stresem! Chociaż zwykle jest ono procesem długotrwałym, to rozwijające się ciągle technologia i wiedza medyczna dają duże nadzieje na polu walki z tym problemem. Oczywiście nie może zabraknąć lekarzy, którzy podejdą do każdego pacjenta indywidualnie i z dużym zrozumieniem do trapiących go obaw. Właśnie dlatego serdecznie zapraszamy do naszej kliniki. Centrum Medyczne Vivomed – Siła medycyny!

Zapraszam do poradni urologicznej

Gabinet andrologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić teleporadę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.