Diagnostyka i leczenie niepłodności męskiej
Zgodnie z definicją WHO o niepłodności możemy mówić, kiedy para bezskutecznie stara się o dziecko przez co najmniej rok, pomimo regularnych stosunków i braku stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji. Diagnostyka męskiej płodności powinna zostać również przeprowadzona w przypadku poronień nawracających, czyli utraty dwóch lub więcej kolejnych ciąż.
Najczęstsze przyczyny niepłodności u mężczyzn
- choroby jąder
- cukrzyca
- choroby tarczycy
- otyłość
- hiperprolaktynemia
- impotencja
- obniżona jakość nasienia
- przewlekły stres
- nadużywanie leków
Diagnostyka
W niepłodności męskiej ważną rolę odgrywa szczegółowy wywiad lekarski. Na jego podstawie lekarz skieruje Cię na dalsze badania lub dodatkowe konsultacje ze specjalistami. Podstawowym badaniem stosowanym w diagnostyce niepłodności jest badanie nasienia, zwane także seminogramem.
Jego wynik dotyczy plemników i przedstawia ich:
- Ilość
- Budowę
- Aktywność
- Żywotność
Diagnostykę seminologiczną można poszerzyć o test HBA, który ocenia zdolność wiązania się plemników z hialuronianem. Otrzymany wynik określi odsetek dojrzałych plemników, które są w stanie związać się z komórką jajową, czyli doprowadzić do zapłodnienia.
Diagnostykę seminologiczną można poszerzyć o test HBA, który ocenia zdolność wiązania się plemników z hialuronianem. Otrzymany wynik określi odsetek dojrzałych plemników, które są w stanie związać się z komórką jajową, czyli doprowadzić do zapłodnienia.
Przebieg dalszych etapów diagnostyki zależy od wyników dotychczasowych badań. Pacjent powinien wykonać badania hormonalne i ocenić stężenie testosteronu, FSH, TSH, LH, prolaktyny i estradiolu. Zalecana jest również diagnostyka w kierunku obecności przeciwciał przeciwplemnikowych oraz test SCD, który pozwala wykryć fragmentację chromatyny plemnika.
Kluczem do wyleczenia niepłodności jest właściwa diagnoza i wczesne rozpoczęcie leczenia. W zależności od postawionej diagnozy lekarz dobierze odpowiednie leczenie, począwszy od metod farmakologicznych, po ingerencję chirurgiczną niezbędną w niektórych przypadkach.
Zdiagnozowanie i wyregulowanie gospodarki hormonalnej odpowiednią terapią hormonalną pozwolą przywrócić płodność i przynoszą dobre efekty w staraniach się o potomstwo. W leczeniu niepłodności konieczne jest wyleczenie aktualnych infekcji oraz stanów zapalnych najądrzy lub gruczołu krokowego za pomocą antybiotykoterapii. Defekty w budowie narządów układu moczowo-płciowego są wskazaniem do chirurgicznego leczenia niepłodności.
Zabiegi operacyjne w leczeniu niepłodności męskiej to:
- operacja żylaków powrózka nasiennego
- przywrócenie drożności dróg wyprowadzających nasienie
- chirurgiczne leczenie zwężenia napletka, czyli tzw. stulejki
- chirurgiczne leczenie niezstąpienia jąder, czyli wnętrostwa
W niektórych przypadkach niepłodności męskiej może okazać się konieczna inseminacja domaciczna lub zapłodnienie pozaustrojowe. W takiej sytuacji warto regularnie zgłaszać się do androloga i stosować do jego zaleceń, aby poprawić jakość nasienia, a co za tym idzie – skuteczność metod wspomagania rozrodu.
Wiele przyczyn męskiej niepłodności jest odwracalnych i skutecznie poddaje się leczeniu. Bardzo istotne jest zaufanie do lekarza i cierpliwość, ponieważ na efekty kuracji niejednokrotnie trzeba zaczekać. W Centrum Medycznym Vivomed możesz liczyć na świetnych specjalistów, którzy stosują najnowsze metody leczenia niepłodności u mężczyzn. Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z płodnością – zgłoś się na wizytę i skorzystaj z naszej pomocy w swojej drodze do ojcostwa.
Zapraszam do poradni urologicznej
Gabinet andrologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.
Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić teleporadę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.
Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.
