Leczenie łysienia androgenowego KATOWICE

Home » Usługi medyczne » Leczenie łysienia androgenowego KATOWICE

Łysienie androgenowe związane jest z nadmiernym wypadaniem włosów, a jego etiologia skupia się głównie na predyspozycjach genetycznych. Występuje ono zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, niemniej u panów obserwuje się to schorzenie znacznie częściej, dlatego też jest przypisane do nich. Tego typu łysienie charakteryzuje się przesuwaniem linii czołowej owłosienia ku tyłowi lub przerzedzaniem kosmyków w okolicy wierzchołkowej. Przez to zjawisko na głowie powstają m.in. zakola, które dla wielu pacjentów stanowią defekt kosmetyczny.

W Centrum Medycznym Vivomed diagnozujemy oraz leczymy łysienie androgenowe u mężczyzn, przywracając kosmykom dawną gęstość. Wspólnie zadbamy o kondycję włosów, która niestety przy łysieniu androgenowym znacznie się pogarsza, wpływając negatywnie na samopoczucie i pewność siebie.

Przyczyny łysienia androgenowego u mężczyzn

Według patogenezy powodem łysienia androgenowego są stopniowo zanikające mieszki włosowe w okolicach androgenozależnych na skutek wrażliwości organizmu pacjenta na androgen zwany dihydrotestosteronem (DHT). DHT jest aktywną formą testosteronu, która powstaje przez aktywność 5 alfa reduktazy, czyli enzymu obecnego w komórkach mieszków włosowych. Ponadto ten związek przyczynia się nie tylko do obkurczenia mieszków włosowych, ale i również skrócenia czasu trwania fazy wzrostu włosa (anagenu) i wydłużenia fazy spoczynku włosa (telogenu). Choroba ta ma zazwyczaj podłoże genetyczne, dlatego też często występuje wśród spokrewnionych członków rodziny.

Objawy nadmiernego wypadania włosów

Łysienie androgenowe u mężczyzn zaczyna manifestować się dość wcześnie, ponieważ około 18.-20. roku życia. Zdarza się jednak, że niekiedy pierwsze objawy widoczne są już w okresie nastoletnim. Rozpoznanie symptomów jest bardzo istotne w całej diagnostyce i leczeniu, ponieważ obrazują one lekarzowi zaawansowanie choroby.

Według skali Hamiltona-Norwooda wyróżniamy 7 stopni postępu tejże przypadłości, które to określają zlokalizowanie i rozległość łysiny.

 • Stopień 1 – naturalna tzw. nastoletnia linia włosów bez pogłębionych zakoli;
 • Stopień 2 – łagodne cofnięcie przedniej linii włosów, prawie niezauważalne zakola;
 • Stopień 3 – pogłębianie zakoli, dalsze cofanie się przedniej linii włosów;
 • Stopień 4 – wyraźnie cofnięta linia włosów, przerzedzenie w części ciemieniowej, pas oddzielający przód od wierzchołka;
 • Stopień 5 – pas oddzielający szczyt od części ciemieniowej staje się coraz węższy, widoczne przerzedzenie;
 • Stopień 6 – obszary łysienia łączą się ze sobą, zwiększając swoją powierzchnię;
 • Stopień 7 – włosy obecne są na części potylicznej, na pozostałym obszarze nie ma kosmyków bądź są bardzo rzadkie.

Oprócz wypadania włosów o różnym nasileniu, łysienie androgenowe nierzadko powoduje też przetłuszczanie się skóry głowy, wynikające z nadmiernego wydzielania łoju skórnego.

Jak przebiega leczenie łysienia androgenowego? (Katowice)

Jak już wspomnieliśmy, kluczowym aspektem umożliwiającym dobranie odpowiedniego leczenia jest postawienie właściwej diagnozy. Należy bowiem zróżnicować łysienie androgenowe od innych, podobnych chorobami, takich jak łysienie plackowate, łysienie czołowe bliznowaciejące czy łysienie telogenowe. W rozpoznawaniu wykorzystuje się m.in. badanie histopatologiczne, czyli ocena mikroskopowa materiału tkankowego pobranego od pacjenta. Następnie nasz lekarz androlog indywidualnie dopasowuje terapię farmakologiczną, oceniając wcześniej, czy może ona przynieść korzyści terapeutyczne danemu pacjentowi. W Centrum Medycznym Vivomed wiemy, że kompleksowe podejście do problemu wypadania włosów jest kluczem do sukcesu.

W niektórych przypadkach specjalista zleca także:

 • zabiegi mezoterapii igłowej owłosionej skóry głowy – stymulują proces wzrostu włosów,
 • iniekcję osocza bogatopłytkowego – mają na celu zregenerowanie i odbudowanie zniszczonych mieszków włosowych.

W skrajnych sytuacjach, jeżeli utrata pasm jest znacząca i nie da się jej cofnąć, konieczny może być przeszczep włosów.

Nadmierne wypadanie włosów – farmakologiczne metody leczenia

W farmakoterapii przy tej przypadłości stosuje się głównie dwa rodzaje medykamentów. O jakich lekach mowa?

 • Minoksydyl – wykazuje działanie hipotensyjne, dzięki któremu dochodzi do rozszerzenia obwodowych naczyń krwionośnych, a tym samym zwiększenia ukrwienia mieszków włosowych.
 • Finasteryd – selektywny inhibitor 5-alfa-reduktazy typu II. Związek ten uniemożliwia konwersję testosteronu do DHT przez hamowanie aktywności 5 alfa reduktazy. Według badań już po 4 miesiącach kuracji kosmyki przestają wypadać, natomiast po 8–12 miesiącach obserwuje się porost włosów.

Zdrowe włosy to nie tylko marzenie kobiet – mężczyzn również. W Centrum Medycznym Vivomed dobieramy tor leczenia zgodnie z potrzebami pacjenta oraz podłożem schorzenia, aby mógł on ponownie cieszyć się gęstymi pasmami na swojej skórze głowy i zbudować swoją pewność siebie na nowo.

Centrum Medyczne Vivomed – walczymy z utratą włosów

Niezależnie od zaawansowania typu łysienia, warto udać się na konsultację w celu wykonania pełnej diagnostyki. Współczesna medycyna wychodzi bowiem naprzeciw osobom, dla których zdrowe, gęste kosmyki są priorytetem. Dzięki nowoczesnym metodom jesteśmy w stanie poradzić sobie z wypadaniem i przerzedzeniem włosów. Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia wizyty – wspólnie uzgodnimy dogodny dla Państwa termin.

Zapraszam do poradni urologicznej

Gabinet andrologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić teleporadę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.