Konsultacje urologiczne KATOWICE

Home » Usługi medyczne » Konsultacje urologiczne KATOWICE

Schorzenia układu moczowo-płciowego to poważny sygnał dla pacjentów. Wszystko dlatego, że jego zadaniem w organizmie jest między innymi regulacja ciśnienia krwi oraz wydalanie produktów ubocznych przemiany materii – takich jak amoniak czy mocznik. Są one bowiem szkodliwe dla zdrowia i mogą powodować szereg innych dolegliwości.

W Centrum Medycznym Vivomed na pacjentów czeka specjalista z dziedziny urologii, dr n. med Aleksander Targoński. Przeprowadzi i zleci wszelkie niezbędne badania oraz zadba o komfortową atmosferę podczas konsultacji urologicznej.

Urolog Katowice – kiedy należy udać się do lekarza?

Tak jak wspomnieliśmy, układ moczowy jest bardzo ważnym elementem organizmu. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć żadnych dolegliwości związanych z tym obszarem. Jeśli więc pacjent zauważy u siebie jedną z poniższych dolegliwości, zalecamy jak najszybsze udanie się na konsultację urologiczną.

  • Jednym z najczęstszych objawów, które powinny zaniepokoić, jest ból przy oddawaniu moczu, mała ilość moczu oraz zwiększona częstotliwość jego oddawania. Może to świadczyć o infekcji dróg moczowych lub innych schorzeniach.
  • Kolejnym sygnałem jest krwiomocz. Jeśli pacjent zauważy obecność krwi w moczu lub zmiany w jego kolorze, powinien niezwłocznie udać się do specjalisty. Czasem jest to objawy infekcji, kamicy nerkowej lub nawet nowotworze układu moczowego.
  • Niekiedy pacjenci zgłaszają się także z uporczywym świądem lub obrzękiem umiejscowionym w okolicy cewki moczowej.
  • Ponadto alarmujący powinien być również ból w okolicy lędźwiowej oraz podbrzusza.

Urolog: jak wygląda historia tej specjalizacji?

Urologia ma długą historię, sięgającą starożytności. Już w tamtym czasie ludzie interesowali się problemami układu moczowego i poszukiwali sposobów leczenia. Jednym z pierwszych znanych lekarzy, którzy zajmowali się takimi dolegliwościami, był Hipokrates. Opisywał on bowiem różne schorzenia dróg moczowych i proponował metody leczenia.

W kolejnych wiekach urologia rozwijała się stopniowo. Naukowcy i lekarze podejmowali coraz więcej badań i eksperymentów w celu zrozumienia funkcjonowania układu moczowego i poprawy jakości życia pacjentów. Pragnęli też znaleźć skuteczne metody leczenia. Wraz z postępem technologicznym i medycznym urologia stała się aktualnie dziedziną, wykorzystującą nowoczesne techniki diagnostyczne i terapeutyczne.

Katowice: urolog i choroby, którymi się zajmuje

  • Jednym z najpowszechniejszych schorzeń jest zakażenie układu moczowego, które może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku zakażenia nierzadko konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia antybiotykowego, dlatego ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się ze specjalistą z tej dziedziny medycyny.
  • Kolejnym częstym problemem są torbiele nerek oraz kamica moczowa, czyli obecność złogów w drogach moczowych.
  • Pacjenci zgłaszają się także z powodu kolki nerkowej i nietrzymania moczu.
  • Innym poważnym problemem zdrowotnym, dotyczącym układu moczowego, są nowotwory pęcherza moczowego, nerek, cewki moczowej oraz moczowodów. Kiedy istnieje ryzyko podejrzenia raka pęcherza moczowego, konieczna jest konsultacja urologiczna, by jak najszybciej rozpocząć skuteczną terapię.
  • W przypadku mężczyzn są to m.in. zaburzenia erekcji i wytrysku, stulejka, zbyt krótkie wędzidełko napletka, nowotwór jąder, prącia prostaty oraz rozrost gruczołu krokowego, skrzywienie prącia, problemy z płodnością.

Jak przygotować się na konsultację z lekarzem?

Konsultacja urologiczna wymaga od pacjentów pewnego przygotowania. Przede wszystkim należy nie oddawać moczu od 1 do 2 godzin tuż przed samą wizytą. Wszystko dlatego, aby urolog mógł dokładnie zbadać układ moczowy.

Warto także zabrać swoją dokumentację medyczną, listę leków, wypis ze szpitala oraz wyniki ostatnich badań – jeśli pacjent wykonywał np. morfologię krwi, moczu lub USG jamy brzusznej. Ułatwi to znacznie diagnozę i będzie bardzo przydatne dla lekarza podczas wywiadu.

Jak przebiega konsultacja urologiczna w Centrum Vivomed Katowice?

Pierwszym etapem wizyty jest zebranie wywiadu medycznego, podczas którego lekarz wykonujący badania pyta o objawy, jakie pacjent odczuwa oraz o jego historię chorób. To ważne, aby dokładnie opisać wszystkie dolegliwości i zwrócić uwagę na wszelkie istotne informacje. Mogą one znacznie pomóc w postawieniu diagnozy.

Po zebraniu wywiadu następuje badanie fizyczne, podczas którego lekarz ocenia stan narządów płciowych i układu moczowego. Najczęściej obejmuje to oglądanie zewnętrznych narządów płciowych, palpacyjne badanie jamy brzusznej oraz badanie per rectum (przez odbyt) u mężczyzn. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak USG worka mosznowego, gruczołu krokowego, żylaków powrózka nasiennego czy badania laboratoryjne. W przypadku kobiet może być również przeprowadzone badanie ginekologiczne.

Urolog Katowice prywatnie – metody diagnostyczne

W celu postawienia dokładnej diagnozy i oceny stanu układu moczowego urolodzy korzystają z różnych metod diagnostycznych. Tak jak wspomnieliśmy, badanie fizykalnejest jednym z pierwszych kroków w tym całym procesie. Lekarz przeprowadza dokładne badanie narządów płciowych i okolic miednicy, oceniając ewentualne zmiany w strukturze lub funkcjonowaniu układu moczowego.

Badanie moczu jest również ważnym narzędziem diagnostycznym. Analiza ta może dostarczyć informacji na temat obecności infekcji, kamieni nerkowych, krwi czy innych nieprawidłowości.

Kolejną metodą diagnostyczną stosowaną przez urologów jest badanie ultrasonograficzne. Dzięki niej możliwe jest dokładne obejrzenie narządów miednicy, takich jak nerki, pęcherz moczowy czy prosta. To bezpieczne i nieinwazyjne badanie pozwala na wykrycie ewentualnych zmian strukturalnych lub guzów. W przypadku podejrzenia poważniejszych schorzeń urolog może zlecić dodatkowe badania, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Urolog prywatnie Katowice – ile kosztuje konsultacja?

Centrum Medyczne Vivomed oferuje wizytę u urologa w prywatnym gabinecie w prywatnym gabinecie oraz ewentualnych dodatkowych badań diagnostycznych. Wykorzystujemy do tego nowoczesny sprzęt, a lekarz zadba o komfortową atmosferę podczas konsultacji.

Koszt konsultacji urologicznej w prywatnym gabinecie może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak zakres przeprowadzanych badań. Cena wizyty u urologa w Centrum Medycznym Vivomed zaczyna się od 200 złotych.

Warto jednak pamiętać, że jeśli lekarz zdecyduje o konieczności wykonania dodatkowych badań diagnostycznych, koszt wizyty może się zwiększyć. Na przykład, jeśli zostanie zlecone badanie USG lub inne badania laboratoryjne, najczęściej wynosi on wtedy od około 250 do 300 złotych.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości wymagających leczenia lekarz omówi z pacjentem dostępne metody terapii. Ważne jest, aby pacjent był świadomy finansowych aspektów związanych z leczeniem urologicznym, stąd też i specjalista przedstawi cały kosztorys.

Urolog Sosnowiec – zapraszam do poradni

Gabinet urologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent lub pacjentka powinni czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić tele-poradę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.