Badanie układu moczowego KATOWICE

Home » Usługi medyczne » Badanie układu moczowego KATOWICE

Regularne badania profilaktyczne układu moczowo-płciowego odgrywają kluczową rolę w wykrywaniu chorób na wczesnym etapie. Warto pamiętać o konieczności cyklicznych wizyt kontrolnych u urologa oraz dostosowania częstotliwości badań do indywidualnych czynników ryzyka. Nie należy lekceważyć tej kwestii, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na nasze zdrowie i życie.

Profilaktyczne badania układu moczowego Katowice: dlaczego są tak ważne?

Badania profilaktyczne układu moczowo-płciowego mają ogromne znaczenie w wykrywaniu chorób na wczesnym etapie, jeszcze przed pojawieniem się objawów. Poza tym okolice te są szczególnie wrażliwe, dlatego schorzenia w tym obszarze mogą być bardzo uciążliwe i powodować ból. Pacjenci powinni regularnie zgłaszać się na badanie układu moczowo-płciowego przynajmniej raz w roku. Może zdarzyć się, że zarekomenduje nieco częstsze wizyty kontrolne ze względu na obciążenie problemami urologicznymi w rodzinie lub przebyte choroby.

Badanie i USG układu moczowego u mężczyzn

Warto pamiętać, że badania profilaktyczne układu moczowo-płciowego wykonuje się niezależnie od płci i wieku pacjenta. Jednak istnieją szczególne wskazania do ich przeprowadzenia – na przykład u mężczyzn po 45. roku życia zaleca się badania w kierunku raka prostaty. Regularne pozwalają wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. W ramach tej diagnostyki zalecane jest:

  • przeprowadzenie badania urologicznego per rectum,
  • ocenę markerów nowotworowych gruczołu krokowego, takich jak tPSA i fPSA.

Jak przebiega badanie profilaktyczne układu moczowo-płciowego?

Na początku analizuje wyniki badań moczu i krwi, które mogą dostarczyć informacji na temat ewentualnych nieprawidłowości. Następnie przystępuje do badania fizykalnego układu moczowego. Polega ono na palpacyjnym badaniu podbrzusza. W ten sposób może sprawdzić on narządy wewnętrzne oraz okolice narządów płciowych. Jeśli lekarz wyczuje zmiany lub pojawią się inne niepokojące objawy, najprawdopodobniej wykona także badanie USG jamy brzusznej w tym układu moczowego.

Badanie USG układu moczowego jest bezbolesne. Podczas niego oceniane są w czasie rzeczywistym nerki, pęcherz moczowy, a  u mężczyzn także prostata.

Badania układu moczowo-płciowego Katowice – jakie choroby mogą wykryć?

Kompleksowa ocena układu pozwala lekarzowi na dokładną analizę stanu pacjenta i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości ze strony układu moczowego i płciowego.

Badania profilaktyczne, takie jak badanie moczu, badanie krwi i badanie USG układu moczowego oraz płciowego, umożliwiają identyfikację:

  • kamicy nerkowej,
  • zwężenia tętnicy nerkowej,
  • wodonercza,
  • zastój moczu,
  • zmiany ogniskowe,
  • schorzenia związane z zajęciem układu moczowego przez bakterie,
  • zmiany wielkości moczowodów,
  • rozpoznanie, czy gruczoł krokowy dotknęły choroby, takie jak przerost, ostre lub przewlekłe zapalenia.

Badanie układu moczowego Katowice – przygotowanie

Należy zabrać ze sobą wyniki analizy moczu oraz krwi, które mogą dostarczyć cennych informacji na temat stanu zdrowia. Ważne jest również poinformowanie lekarza o ewentualnych chorobach i o przyjmowanych lekach.

Ważnym aspektem jest wypełnienie pęcherza moczowego przed badaniem USG układu moczowego – nie należy przed nim oddawać moczu. Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza to kwestia indywidualna, jednak najczęściej zaleca się wypić około 1,5 litra wody.

Nie powinno się również spożywać żadnych posiłków co najmniej 6 godzin przed badaniem. Dzień przed najlepiej będzie unikać produktów wzdymających, aby uniknąć zakłóceń wyników. Istotne jest również to, by usunąć z jelit nadmiar gazów. Dlatego w tym czasie zaleca się niekiedy zażycie leku, który pomoże w tym procesie.

Badania układu moczowego Katowice – Centrum Medyczne Vivomed

Przeprowadzenia badania układu moczowego wiąże się z pełnym profesjonalizmem oraz dyskrecją. W Centrum Medyczne Vivomed doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Właśnie dlatego nasi pacjenci mogą liczyć na konsultację ze specjalistą dr. n. med Aleksandrem Targońskim. Zadba on o komfortowy przebieg całej wizyty.

Zapraszam do poradni urologicznej

Gabinet urologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent lub pacjentka powinni czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić tele-poradę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.