Skrzywienie penisa - przyczyny i leczenie

Skrzywienie penisa – przyczyny i leczenie

Skrzywienie prącia do góry czy w bok wcale nie jest tak rzadką przypadłością jak można by się spodziewać. Potrafi jednak szybko wzbudzić niepokój i wywołać lawinę pytań. Kiedy powinno się pomyśleć o konsultacji z lekarzem? Skąd się bierze skrzywienie prącia w dół lub w górę? Jak można je wyleczyć? Odpowiadamy w tym artykule!

Kiedy skrzywienie penisa powinno wzbudzić niepokój?

Prawidłowy rozwój człowieka jest obarczony wieloma zasadami. W medycynie występują jednak w większości pewne zakresy lub warianty norm dla poszczególnych narządów. Nie inaczej jest w przypadku penisów – różnią się one długością, obwodem i ogólnym wyglądem. Zazwyczaj prącie jest proste, jednak u niektórych występuje skrzywienie penisa.

Narząd ten, jak każdy inny, ma swoje określone funkcje, które musi spełnić. Jeżeli krzywy penis nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie, to nie powinien być powodem do obaw. Ponadto krzywe prącie może być takie już od urodzenia i nie powodować żadnych objawów. W przypadku, gdy skrzywienie prącia powstało w ciągu życia, jest bolesne, powoduje zaburzenia erekcji i utrudnia lub uniemożliwia odbycie stosunku płciowego, to należy skonsultować się z lekarzem.

Czemu penis jest krzywy? Możliwe przyczyny

To, dlaczego penis jest krzywy, zależy od bardzo wielu czynników. W pierwszej kolejności wyróżnia się wrodzone i nabyte przyczyny skrzywienia penisa.

Wrodzone skrzywienie penisa oznacza wszystkie warianty kształtu i zakrzywienia penisa, które powstały w trakcie rozwoju płodowego w ciąży. W takim przypadku są one wynikiem różnego rozkładu włókien fibrynowych w obrębie prącia.

Jeżeli natomiast skrzywienie członka powstało już po urodzeniu, to jest to nabyte skrzywienie prącia. Istnieją różne potencjalne źródła tego stanu.

Skrzywienie prąciaprzyczyny:

  • wrodzone, 
  • urazy prącia (np. złamanie prącia),
  • choroba Peyroniego, czyli stwardnienie plastyczne prącia, w trakcie którego dochodzi do zwłóknienia osłonki białawej prącia.

Powstałe w trakcie życia skrzywienia prącia, które powodują dolegliwości bólowe, powinny zostać skontrolowane przez lekarza urologa. 

Dlaczego penis jest krzywy?

Skrzywienie penisa w dół lub w górę

Skrzywienie prącia w górę towarzyszy w znakomitej większości przypadków nabytym chorobom urologicznym. Wywołane jest przeważnie fibrynowymi blaszkami, które gromadzą się w górnej części prącia. Wyczuwalne są one w dotyku jako zgrubienia lub guzki.

Skrzywienie penisa w dół jest najczęstszym wariantem przy wadach wrodzonych. Nazywane jest ono struną (ang. chordee) lub wrodzonym skrzywieniem prącia. W jednej trzeciej przypadków krzywy penis w dół w przebiegu struny towarzyszy spodziectwu lub zapaleniu cewki moczowej, ale może występować także jako izolowana wada.

Skrzywienie penisa w bok

Skrzywienie penisa w bok lub skrzywienie penisa w lewo to rzadziej występujący problem, natomiast najczęściej jest to wariant formy rozwojowej i nie powinien być powodem do niepokoju.

W sytuacji, w której odczuwasz ból prącia w trakcie spoczynku lub stosunków płciowych i występuje u Ciebie skrzywienie prącia w bok, to warto udać się do lekarza, aby wykluczyć niektóre stany chorobowe.

Warto podkreślić, iż krzywy penis w lewo nie jest stanem nowotworowym. Mógł powstać na przykład jako wynik doznanego w przeszłości urazu.

Skrzywienie penisa u noworodka

Skrzywienie penisa u noworodka powinno być zgłoszone lekarzowi pediatrze. W większości przypadków nie jest to groźna sytuacja i nie będzie powodować żadnych dolegliwości w przyszłości. Istnieją natomiast choroby, których krzywy penis może być pewnego rodzaju symptomem. W przypadku dzieci najczęściej związany jest on ze spodziectwem. Prącie może również przybierać inny kształt w trakcie dorastania, jeżeli u dziecka wystąpi stulejka, czyli zwężenie napletka uniemożliwiające jego ściągnięcie poza żołądź prącia. 

Krzywy penis - przyczyny

Krzywy penis – przyczyny

Przyczyny skrzywienia penisa zależą od momentu, w którym doszło do zmiany. Jeżeli penis jest krzywy od urodzenia i nie towarzyszą temu żadne objawy, to nie ma powodów do niepokoju. Istnieją natomiast sytuacje, w wyniku których z prostego członka powstanie krzywy penis. Te najczęściej są związane z urazami, które powodują deformację.

Czasami słyszy się różne obiegowe opinie, skąd bierze się krzywy penis – od masturbacji lub z powodu noszenia obcisłej bielizny. Nie ma jednoznacznych badań dowodzących, iż mogą one bezpośrednio wpływać na skrzywienie penisa w bok lub do góry. Prącie jest najbardziej podatne na odkształcenia w trakcie okresu wzrostu organizmu, dlatego luźniejsza bielizna dla dzieci nie zaszkodzi.

Wrodzone a nabyte skrzywienie prącia

Wady wrodzone oznaczają wszelkie nieprawidłowości anatomiczne, które powstały w trakcie życia płodowego w czasie ciąży. W celu monitorowania niektórych z nich ciężarne okresowo powinny wykonywać badanie USG. Wrodzone skrzywienie prącia nie jest stanem zagrażającym życiu i nie widać go na badaniu ultrasonograficznym. Stwierdzić je można dopiero po urodzeniu, najczęściej w momencie wystąpienia pierwszych erekcji u dziecka. Natomiast nabyte skrzywienie prącia powstaje w trakcie życia. Może być wynikiem urazów lub schorzeń, np. choroby Peyroniego.

Skrzywienie prącia - leczenie

Skrzywienie prącia – leczenie

Mężczyźni często zastanawiają się nad dostępnymi opcjami terapeutycznymi, jeżeli mają skrzywienie prącia. Leczenie skrzywienia penisa w znakomitej większości przypadków nie jest wymagane, gdyż jest ono wariantem formy rozwojowej. Oznacza to, że poza nieco innym wyglądem nie powoduje żadnych dolegliwości, nie upośledza funkcji penisa. Podobnie jest w przypadku, jeżeli cierpisz na skrzywienie prącia w lewo. Leczenie w takiej sytuacji również zależy od osobistych preferencji – możesz zdecydować się np. na chirurgiczne leczenie skrzywienia prącia.

Jeżeli nie podoba Ci się wygląd prącia, odczuwasz fizyczny lub psychiczny dyskomfort z jego powodu, to nie wahaj się skonsultować z lekarzem urologiem, aby omówić, jak leczyć skrzywienie prącia. Zbierze on z Tobą wywiad dotyczący aktualnych dolegliwości, jakie powoduje krzywy penis. Operacja jest jedną z opcji terapeutycznych, która może wyprostować członka.

FAQ:

  1. Jak można wyleczyć skrzywienie prącia w dół?

Leczenie skrzywienia penisa w dół może przybrać np. formę operacji. Warto pamiętać, że zazwyczaj nie jest ono wymagane, dlatego często decydują się na nie mężczyźni, którym nie odpowiada wygląd ich penisa. Najlepszą formę leczenia zaproponuje sprawdzony lekarz urolog.

  1. Kiedy krzywy penis w bok powinien zaniepokoić?

Każde wykrzywienie penisa – zarówno skrzywienie członka w lewo, jak i w prawo – powinno zaniepokoić, gdy wraz z nim pojawiają się dolegliwości bólowe, a także odbywanie stosunku płciowego staje się utrudnione.

  1. Skąd się bierze skrzywienie penisa?

Urazy prącia, choroba Peyroniego, wrodzone wady – to główne przyczyny, przez które może wystąpić krzywy penis. Leczenie w ich przypadku zazwyczaj nie jest konieczne, ale można się na nie zdecydować ze względów estetycznych.

Źródła:

http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?2992