Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe: objawy, przyczyny, leczenie

Łysienie androgenowe to powszechnie występujący problem u mężczyzn. Warto zaznaczyć, że dla wielu z nich problem łysienia zaczyna się nie po 40. roku życia, a już po 30. czy nawet 20. roku. Wiąże się to z licznymi obawami oraz sporym dyskomfortem psychicznym. Utrata włosów wpływa bowiem nie tylko na to, jak postrzegamy samych siebie, ale także na nasz obraz w oczach innych. Czy da się coś z tym zrobić? Co jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów? Czy utrata włosów wynika ze zbyt wysokiego stężenia testosteronu?

Łysienie androgenowe – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

Łysienie androgenowe to trwała utrata włosów, występująca najczęściej u mężczyzn – niezależnie od miejsca, w którym znajdują się mieszki włosowe. Łysienie androgenowe u kobiet występuje znacznie rzadziej. Mężczyźni łysieją nie tylko częściej, ale także szybciej – proces utraty włosów rozpoczyna się często już w wieku 20 lat.

Łysienie androgenowe - objawy

Łysienie androgenowe – objawy

Samo androgenowe łysienie zaczyna się zazwyczaj od przerzedzenia włosów oraz nieznacznego powiększenia naturalnych zakoli. Utrata włosów okazuje się nie tylko trwała, ale także postępująca w czasie. Zauważono także, że łysienie androgenowe znacznie częściej pojawia się u mężczyzn, którzy wcześniej cierpieli z powodu łupieżu. Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą pojawić się już w wieku nastoletnim.

Genetyka – najczęstsza przyczyna utraty włosów

Łysienie androgenowe jest chorobą o uwarunkowaniu genetycznym, powodującym nadmierną reakcję na naturalnie występujące androgeny. Warto zaznaczyć jednak, że penetracja genów u każdej osoby może być inna. Oznacza to, że jeżeli objawy łysienia androgenowego wystąpiły w Twojej rodzinie, niekoniecznie musi ono pojawić się u Ciebie.

Androgenowe łysienie od podstaw – jak żyje włos?

To nieco przewrotnie postawione pytanie. Jednak jeśli doskwierają nam pierwsze objawy łysienia androgenowego, warto poznać cały cykl życia włosa.

O ile większość tego, co nazywamy włosem, jest wytworem martwym, o tyle część włosa znajdująca się w skórze to bardzo żywa struktura, która podlega cały czas zmianom. Część ta odpowiada za produkcję kreatyny oraz odżywianie włosa.

Każdy włos ma trzy fazy życiowe: fazę wzrostu, fazę spoczynku i fazę wypadania. Szacuje się, że nawet 90% wszystkich włosów znajduje się w fazie wzrostu. Samo wypadanie włosów wynika najczęściej z faktu skrócenia fazy wzrostu oraz przejścia większej ilości włosów w fazę wypadania.

Dlaczego włosy wypadają?

Skoro już wiadomo, co to jest łysienie androgenowe, należy odróżnić je od zwykłego, naturalnego wypadania włosów. Każdy człowiek, nawet z bardzo gęstymi włosami, każdego dnia traci kilkadziesiąt włosów. O ile u osób z jasnym kolorem włosów proces ten jest mniej widoczny (np. na szczotkach, grzebieniach), o tyle u osób z ciemniejszymi włosami wypadanie włosów jest bardziej widoczne. Włosy wypadają naturalnie w ilości od 50 do 100 dziennie. Jest to całkowicie normalne. Niemniej jednak w wyniku pewnych procesów hormonalnych oraz genetycznych wypadanie włosów może się nasilić.

Przyczyn łysienia jest wiele. Są one bardzo różne i można je podzielić na:

  • Przyczyny mechaniczne – związane często z nadmierną i nieprawidłową pielęgnacją włosów – silnym i zbyt częstym czesaniem, modelowaniem włosów, a nierzadko wyrywaniem włosów,
  • Choroby zakaźne – takie jak kiła wtórna,
  • Niektóre choroby reumatologiczne – takie jak toczeń,
  • Stosowanie niektórych leków.
Łysienie androgenowe - przyczyny

Łysienie androgenowe – przyczyny hormonalne

Łysienie androgenowe męskie może być powodowane czynnikami genetycznymi, ale także hormonalnymi. Związek łysienia androgenowego oraz testosteronu, choć ustalony, pozostaje dalej przedmiotem badań naukowych. Wiadomo, że mężczyźni, u których nie ma testosteronu, nie łysieją w sposób androgenowy. Niemniej jednak zależność okazuje się dużo bardziej złożona. Podstawowym mechanizmem łysienia jest bowiem nie tyle wysokość poziomu testosteronu, ile podatność samego włosa na działanie dihydrotestosteronu. Podatność ta jest z kolei uwarunkowana genetycznie.

Ponadto na samo wypadanie włosów wpływają także inne hormony takie jak kortyzol. W jednym z badań wykazano nawet, że wysokość samego stężenia testosteronu nie wpływa na nasilenie wypadania włosów.

Jakie są rodzaje łysienia i jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Warto zaznaczyć, że łysienie to proces, który nie jest ograniczony tylko do mężczyzn i tylko do tytułowego łysienia androgenowego.

Łysienie możemy podzielić na dwie główne kategorie:

  • przebiegające bez bliznowacenia
  • przebiegające z bliznowaceniem.

Procesy przebiegające z bliznowaceniem oraz łysienie typu męskiego uznaje się obecnie za nieodwracalne. W przypadku łysienia wywołanego chorobami takimi jak łysienie plackowate włosy zazwyczaj odrastają samoistnie.

Jak sprawdzić, czy mam łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn. Proces łysienia androgenowego może rozpocząć się już po zakończeniu procesu dojrzewania. Szacuje się, że dotyka ono nawet połowy mężczyzn przed 50. rokiem życia. Mówimy więc o chorobie, która występuje często i w młodym wieku. Łysienie androgenowe u mężczyzn polega przede wszystkim na skróceniu czasu wzrostu włosa oraz czasu jego spoczynku. Tym samym włos znacznie szybciej przechodzi w fazę wypadania.

Jeśli więc wpasowujesz się w grupę, której często dotyka ten problem, a po wypadaniu nie następuje wzrost włosów – możliwe, że doskwiera Ci właśnie androgenowe łysienie. Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, czy Twoje łysienie jest z pewnością na podłożu androgenowym – skonsultuj się z lekarzem.

Łysienie androgenowe - leczenie

Z czym mierzą się łysiejący? – łysienie androgenowe, blog

Łysienie androgenowe u mężczyzn sprawia, że wraz z utratą włosów, często traci się pewność siebie. Skutki uboczne dotyczą więc też poczucia własnej wartości – w związku z tym przyczyny łysienia androgenowego to także m.in. trudność nawiązywania relacji romantycznych. Zauważono również, że mężczyźni, u których występuje łysienie znacznie, częściej mierzą się z lękiem czy depresją. Niestety, świadomość tematu łysienia androgenowego pozostaje dalej niska i uznaje się je za pomniejszy problem dermatologiczny. Sprawia to, że mężczyźni, którzy cierpią z powodu z jego powodu, nie szukają pomocy.

Dlatego rozpoznanie łysienia androgenowego bywa dla niektórych szczególnie istotne – a zahamowanie wypadania włosów może uchronić nie tylko od całkowitego wyłysienia, ale i od zaburzeń nastroju. Nasuwa się więc pytanie – jak powstrzymać łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe – jak leczyć?

Jak leczyć łysienie androgenowe? Czy łysienie androgenowe jest odwracalne? W krótszej perspektywie owszem – dalszy wzrost włosów jest możliwy, nawet jeśli istnieją predyspozycje genetyczne do ich utraty. Leczenie łysienia androgenowego jednak znacząco zmieniło się w ostatnich latach.

Choć kuracje na androgenowe łysienie istnieją, to na pytanie „czy łysienie androgenowe można wyleczyć?”, odpowiedź brzmi nie. Niestety, obecny stan wiedzy nie pozwala na całkowite i trwałe wyleczenie łysienia androgenowego. Niemniej jednak leki na łysienie androgenowe pozwalają na skuteczne powstrzymanie wypadania włosów, a nawet na odwrócenie tego procesu. Dlaczego więc uznaje się dalej łysienie androgenowe za nieodwracalne? Niestety, zaprzestanie przyjmowania leków na łysienie androgenowe sprawia, że włosy znowu zaczynają wypadać.

Co na łysienie androgenowe?

Co stosuje się na łysienie androgenowe? Obecnie wykorzystuje się głównie dwa leki:

  • minoksydil,
  • finasteryd.

Leczenie łysienia androgenowego – Minoksydil

Minoksydil to preparat, który początkowo miał służyć leczeniu nadciśnienia tętniczego. Zauważono jednak, że jego podawanie powoduje nadmierny porost włosów. Wydaje się, że wynika to z faktu rozszerzania lokalnych naczyń krwionośnych, a tym samym poprawy ukrwienia danej części skóry, co pobudza pracę mieszków włosowych. Ponadto wydaje się, że minoksydil wzmaga wydzielanie lokalnych czynników wzrostu. Stąd naukowcy doszli do wniosku, że można stosować go we wcierkach do włosów.

Minoksydil jest lekiem skutecznym w leczeniu łysienia androgenowego i powoduje odrastanie włosów. Niemniej jednak należy stosować go dwa razy dziennie, a na efekty trzeba czekać od 4 do 6 miesięcy. Warto także zaznaczyć, że najsilniejsze efekty pojawiają się po 12 miesiącach stosowania minoksydilu. Ponadto zaprzestanie jego stosowania powoduje powrót łysienia.

Leczenie łysienia androgenowego – Finasteryd

Finasteryd jest to lek, który zmniejsza stężenie dihydrotestosteronu. To właśnie dihydrotestosteron powoduje łysienie androgenowe. Samo stężenie testosteronu pozostaje niezmienione. Niestety, stosowanie finasterydu w leczeniu łysienia androgenowego wiąże się nierzadko ze skutkami ubocznymi. Do najczęstszych skutków ubocznych stosowania finasterydu należą:

  • zmniejszenie libido,
  • pogorszenie jakości erekcji
  • zmniejszenie ilości ejakulatu.

Jeżeli stosujesz finasteryd, a masz wyżej wymienione problemy – skonsultuj się z lekarzem andrologiem.

Łysienie androgenowe - jak się go pozbyć?

Czy można cofnąć łysienie androgenowe?

To pytanie, które zadaje sobie wielu mężczyzn, u których rozpoczęło się androgenowe łysienie. Niestety, pozostaje ono cały czas procesem postępującym, a leczenie w dużej mierze objawowe. Dlatego też podejście do łysienia androgenowego musi być możliwie szerokie i wieloaspektowe.

Zauważono, że osoby, u których występują niedobory żywieniowe są bardziej narażone na łysienie androgenowe. Tym samym niezależnie od tego, czy próbujemy zredukować łysienie androgenowe kobiet, czy mężczyzn, kluczowe jest zadbanie o odpowiednią podaż warzyw i owoców w diecie. Zdarza się również, że w łysieniu zaleca się stosowanie preparatów zawierających witaminy z grupy B. Istnieje także wiele naturalnych metod walki z łysieniem androgenowym, niemniej jednak ich efektywność pozostaje niewielka. Ważne z kolei jest leczenie zapalnych chorób skóry takich jak łupież.

Kolejną opcją, skuteczną nawet w przypadku całkowitego wyłysienia, jest wykonanie przeszczepienia włosów.

Co na łysienie androgenowe – hormonalna terapia zastępcza

Niskie stężenia testosteronu mogą być źródłem dolegliwości chorobowych takich jak problemy z erekcją, z libido i osłabienie siły mięśniowej. Sprawia to, że lekarze decydują się wraz z pacjentem na włączenie hormonalnej terapii zastępczej testosteronem.

Pamiętaj, że testosteron sam w sobie nie wywołuje utraty włosów. Niemniej jednak, jeżeli jesteś narażony na łysienie androgenowe lub proces łysienia już się u Ciebie rozpoczął, to faktem jest, że może dojść do pewnego nasilenia procesu łysienia. Z drugiej strony nie wykazano, jakoby wyższe stężenia testosteronu prowadziły do wyższych stężeń dihydrotestosteronu, który to właśnie jest odpowiedzialny za wypadanie włosów. Okazuje się, że odpowiedź włosów na hormonalną terapię zastępczą jest czynnikiem osobniczym. Nie wykazano do tej pory jednoznacznie, jakoby stosowanie hormonalnej terapii zastępczej testosteronem skutkowało łysieniem androgenowym

Inne przyczyny łysienia – wypadanie włosów a niski testosteron

Co ciekawe, niski testosteron również może być źródłem wypadania włosów oraz ogólnego pogorszenia się ich jakości. O ile zupełny brak testosteronu wydaje się czynnikiem protekcyjnym wobec łysienia androgenowego, o tyle niskie stężenie testosteronu może być przyczyną wypadania włosów. Niemniej jednak w przypadku niskiego testosteronu dotyczy to mieszków włosowych na całym ciele, a nie tylko na skórze głowy.

Poznaj ofertę Vivomed