Uroflowmetria to część badania urodynamicznego, o którym pewnie większość z nas wcale nie słyszała. Nic dziwnego, wskazania do jego wykonania są wąskie, a sama procedura odbywa się zazwyczaj podczas wizyty u urologa bądź pobytu na oddziale urologicznym. Czemu służy to badanie o dość trudnej nazwie? Czy jest ono bolesne, czy też nie ma się czego obawiać?
Utoflowmetrię określa się jako badanie ufl. Zadaniem tego testu jest ocena czynnościowa dolnych dróg moczowych. Poprzez użycie specjalnego urządzenia można ocenić zarówno objętość oddanego moczu, jak i szybkość jego tempa wypływu, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości w jego strumieniu. Na finalny wynik ma wpływ również opór cewki moczowej oraz kurczliwość pęcherza moczowego.
Uroflowmetria jest zazwyczaj zlecana w sytuacji, w której pacjent skarży się na trudności bądź problemy z oddawaniem moczu oraz uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza. Czym jest uroflowmetria? Opis badania i jego przebieg omówimy w tym artykule.
Spis treści
- Uroflowmetria – co to jest?
- Uroflowmetria – jak wygląda badanie?
- Uroflowmetria – przygotowanie do badania
- Dla kogo jest to badanie?
- Uroflowmetria – wskazania i przeciwskazania
- Uroflowmetria – wskazania
- Uroflowmetria – przeciwskazania
- Uroflowmetria – wyniki
- Badanie uroflowmetryczne – normy
- Uroflowmetria – cena
- Jaki lekarz wykonuje uroflowmetrię?
- FAQ:
Uroflowmetria – co to jest?
Uroflowmetria to nieinwazyjne badanie cewkowego przepływu moczu, którego historia ma już kilkadziesiąt lat. Wykonuje się je u pacjentów, u których podejrzewa się występowanie problemów w obrębie dolnych dróg moczowych, które prowadzą do utrudnionego oddawania moczu. Test ten polega na celowym i świadomym oddawaniu moczu w miejscu do tego wyznaczonym.
Specjalna aparatura mierzy siłę i maksymalne tempo przepływu moczu, a także jego objętość. Dodatkowo rejestrowany jest strumień moczu i jego wzorzec. Badanie to pozwala na obiektywne stwierdzenie problemów związanych z utrudnionym oddawaniem moczu. Co ważne, sama uroflowmetria jest zupełnie bezbolesna i warto pamiętać, że wymaga ona pewnego przygotowania.

Uroflowmetria – jak wygląda badanie?
Badanie analizujące średnie tempo przepływu moczu jest bardzo proste w przeprowadzeniu, choć znacznie trudniejsze w interpretacji. Pacjent siada na specjalnym urządzeniu, a następnie po uzyskaniu sygnału zaczyna oddawać mocz. Chcemy jasno podkreślić, że choć uroflowmetria jest często krępująca, to dążymy do tego, aby była wykonana z pełnym poszanowaniem godności oraz z szacunkiem dla naszych pacjentów. Pacjent oddaje mocz zazwyczaj w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, bądź oddzielony kotarą.
Uroflowmetria – przygotowanie do badania
Spośród wielu zabiegów diagnostycznych wykonywanych w urologii, jeżeli chodzi o badanie, jakim jest uroflowmetria, przygotowanie się jest proste. Do testu należy zgłosić się z pełnym pęcherzem, choć nie powinien być on nadmiernie wypełniony. W tym celu nie powinno się oddawać moczu na minimum dwie-trzy godziny przed badaniem. Warto wypić wcześniej dodatkową szklankę lub dwie wody. Pamiętaj też, aby w dniu wizyty przyjąć swoje leki, które przyjmujesz na stałe. Odstaw leki tylko wtedy, kiedy poprosi Cię o to lekarz.
Przed samą uroflowmetrią przeprowadzany jest także zazwyczaj krótki wywiad, który ma na celu wykluczenie aktualnie istniejących przeciwwskazań. Lekarz uzupełnia często uroflowmetrię pomiarem ilości moczu, który pozostał w pęcherzu. Pozwala to na ocenę, czy mikcja była pełna. Sam pomiar dokonuje się za pomocą USG bądź za pomocą specjalnego cewnika.
Dla kogo jest to badanie?
Uroflowmetria u dorosłych to podstawa zarówno diagnostyki choroby jak i oceny skuteczności jej leczenia. Lekarz decyduje się na wykonanie uroflowmetrii u pacjenta w sytuacjach, w których podejrzewa zaburzenia funkcjonowania dolnych dróg moczowych. Badanie może być także zlecone w celu oceny pracy pęcherza oraz mięśni zwieraczy cewki moczowej. Uroflowmetria u dzieci również należy do standardu do postępowania, a wskazania do tego testu są takie same jak w przypadku osób dorosłych.

Uroflowmetria – wskazania i przeciwskazania
Uroflowmetria – wskazania
Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia badania jest osłabienie strumienia moczu, który to wypływa zbyt powoli oraz zaleganie moczu w pęcherzu po mikcji. Lekarz może zlecić test również w przypadku, gdy u pacjenta dochodzi do zwiększonej częstotliwości oddawania moczu lub wówczas, kiedy skarży się on na nawracające infekcje układu moczowego oraz inne dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, takie jak na przykład nietrzymanie moczu.
Powodem takiego stanu może być łagodny przerost prostaty, proces nowotworowy w obrębie prostaty, pęcherz neurogenny czy uchyłki pęcherza moczowego. Badanie wykonuje się też w celu kontroli skuteczności dotychczasowego leczenia.
Uroflowmetria – przeciwskazania
Nie ma obecnie bezwzględnych przeciwwskazań do uroflowmetrii. Przeważnie testu nie zleca się u pacjentów, u których trwa obecnie zakażenie dolnych dróg moczowych. Badania także nie przeprowadza się z reguły u osób, które ze względu na swój stan psychiczny nie są zdolne do współpracy z lekarzem bądź pielęgniarką.
Uroflowmetria – wyniki
Interpretacja wyników uroflowmetrii jest jednym z podstawowych zadań dla lekarza urologa. O ile urządzenie samo ocenia maksymalną prędkość przepływu moczu, to sama interpretacja wyników jest stosunkowo trudna i musi uwzględniać takie informacje jak wiek pacjenta czy też dotychczas stosowane leczenie. Prędkość przepływu moczu wynosi zazwyczaj 10-21 ml na sekundę. Chcemy podkreślić, iż naturalnym jest, że tempo przepływu moczu spada wraz z wiekiem.
Wyniki uroflowmetrii dostępne są niemalże od razu po przeprowadzeniu badania. Zdarzyć się jednak może, że pod wpływem pewnych czynników test będzie trzeba wykonać ponownie. Spadek prędkości przepływu sugeruje, że u pacjenta doszło albo do osłabienia mięśni pęcherza moczowego, albo występuje u niego podpęcherzowa przeszkoda w oddawaniu moczu. Z kolei wzrost prędkości przepływu ponad normę może sugerować występowanie pęcherza nadreaktywnego.

Badanie uroflowmetryczne – normy
Jakie standardowe wartości zakłada uroflowmetria? Prawidłowe wyniki nie są jednoznaczne i w zdrowej populacji obserwuje się stosunkowo duże różnice w kształcie krzywych przepływu, niemniej u jednego pacjenta powinny być one powtarzalne. Warto wiedzieć, że w przypadku takiego badania jak uroflowmetria normy są zróżnicowane i jest to uwarunkowane przede wszystkim płcią oraz wiekiem.
W literaturze medycznej wyróżnia się takie krzywe jak:
- przepływ normalny,
- przepływ obniżony,
- płaska krzywa przepływu,
- przepływ nieregularny,
- przepływ zęby piły,
- szybka mikcja.
Uroflowmetria – cena
Badanie przepływu moczu jest stosunkowo tanie. Ile zatem kosztuje uroflowmetria? Cennik wszystkich usług znajduje się w osobnej zakładce – można znaleźć tam informację, że cena tego testu w naszym gabinecie wynosi zaledwie 100 zł.
Jaki lekarz wykonuje uroflowmetrię?
Uroflowmetria wykonywana jest najczęściej podczas wizyty u lekarza urologa. To właśnie on specjalizuje się w leczeniu schorzeń układu moczowego zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Pamiętaj, że samo badanie może nadzorować także odpowiednio przeszkolona pielęgniarka. Niemniej jednak sama interpretacja testu jest stosunkowo trudna, a co za tym idzie – należy pozostawić ją specjaliście. Na podstawie wyników, szczegółowego badania przedmiotowego oraz objawów podmiotowych lekarz wskazuje niezbędne kolejne kroki leczenia. Badanie to pozwala na wyselekcjonowanie grupy chorych, którzy potrzebują bardziej zaawansowanych form diagnostyki.
Jeżeli chcesz umówić się na badanie, uroflowmetrię dla pacjentów ze Śląska i okolic przeprowadzamy w naszym gabinecie w Sosnowcu. Zapraszamy do kontaktu lub zapisania się na wizytę poprzez naszą stronę internetową.
FAQ:
- Czym jest badanie uroflowmetryczne?
Jest to test, który bada tempo przepływu moczu oraz objętość zalegającego moczu. Przeprowadzenie badania polega na oddaniu moczu do specjalnie przygotowanego pojemnika, które mierzy jego ilość w jednostce czasu, w ml/sek, a następnie tworzy wykres przepływu, tak zwaną krzywą mikcyjną.
- Jakie wskazania są do wykonania uroflowmetrii?
Podstawowym zaleceniem do przeprowadzenia badania na przepływ moczu jest występowanie dolegliwości ze strony układu moczowego, takie jak m.in.:
- trudność z rozpoczęciem oddawania moczu,
- częstomocz,
- oddawanie moczu w kilku porcjach.
W przypadku stwierdzenia objawów, które zostały wyżej wymienione i omówione w artykule, warto udać się na uroflowmetrię.
- Ile kosztuje uroflowmetria?
Cena badania jest zależna od placówki, do której się udamy. W naszym gabinecie Vivomed taka analiza kosztuje 100 złotych.