Obrzezanie: co to jest, na czym polega, jaka jest cena?

Obrzezanie – co to jest, na czym polega, ile kosztuje?

Obrzezanie towarzyszy ludzkości już od setek lat, najczęściej jako element obrzędu religijnego bądź jako rytuał związany z dojrzewaniem. W urologii jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Trwa krótko, wiąże się ze stosunkowo niewielkim ryzykiem powikłań, a także przynosi trwały efekt w postaci wyleczenia stulejki. Obrzezanie napletka w Europie przeprowadza się raczej u mężczyzn dorosłych, nieco inaczej sprawa ma się w Stanach Zjednoczonych oraz krajach arabskich czy Izraelu. Szacuje się, że aż co szósty mężczyzna na świecie jest obrzezany.

Obrzezanie penisa jest szczególnie popularne w krajach arabskich, stanach Zjednoczonych czy Korei Południowej. Ponadto na terenie Azji oraz Afryki wykonuje się obrzezanie kobiet, które polega na wycięciu łechtaczki, a niekiedy i warg sromowych mniejszych. W Polsce do postępowania kwalifikują się jedynie panowie, w dodatku głównie z przyczyn medycznych. Czym jest obrzezanie? Jak przebiega i z jakim ryzykiem należy się liczyć w trakcie zabiegu oraz po nim?

Obrzezanie – co to jest?

Co to obrzezanie? Aby dobrze zrozumieć jego istotę, warto na samym początku przypomnieć budowę prącia. Mówiąc najogólniej, prącie składa się z trzonu prącia oraz żołędzi, czyli jego końcowej części. W anatomii tego narządu wyróżnia się również napletek, który w naturalnych warunkach pokrywa żołądź prącia, pełniąc tym samym funkcję ochronną. W pewnych sytuacjach napletek okazuje się jednak nieodprowadzalny. Mówimy wtedy o pojawieniu się stulejki. Jest ona zjawiskiem fizjologicznym u małych dzieci, niemniej jeżeli nie ustąpi wraz z dorastaniem, to jest patologią u nastolatków oraz dorosłych mężczyzn.

Wiele panów zadaje sobie pewnie teraz pytanie: po co obrzezanie jest wykonywane i jak przebiega? W skrócie zabieg ten polega na częściowym lub całkowitym usunięciu napletka tak, aby możliwe było odsłonięcie żołędzi prącia bądź, by żołądź była cały czas odsłonięta. Czy istnieje powinowactwo między obrzezaniem a stulejką? A i owszem. Proceder bowiem przeprowadza się w celu leczenia tej przypadłości.

Obrzezanie - co to jest?

Obrzezanie – jak wygląda?

Skoro już wyjaśniliśmy, co to jest obrzezanie, czas przybliżyć, jak wygląda ten zabieg. Okolice narządów płciowych są bardzo bogato unerwione czuciowo, dlatego idea usunięcia napletka brzmi dość drastycznie. Na czym polega obrzezanie? Postępowanie to jest wycięciem napletka w aseptycznych warunkach, nie uszkadzając przy tym żołędzia prącia czy cewki moczowej. Sama procedura trwa zazwyczaj kilka minut, jeżeli wykonywana jest u noworodków, ale staje się bardziej skomplikowana u osób dorosłych.

Jak wygląda obrzezanie pod względem znieczulenia? Zabieg ten przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu. Zazwyczaj lekiem używanym do zniesienia czucia jest lidokaina. W rzadszych przypadkach chirurg wraz z pacjentem oraz anestezjologiem może przeprowadzić zabieg w krótkim znieczuleniu ogólnym. Niemniej jednak znieczulenie ogólne nie jest zazwyczaj wymagane.

Rodzaje obrzezania

Ogólnie rzecz ujmując, obrzezanie możemy podzielić na:

  • obrzezanie całkowite,
  • częściowe obrzezanie.

Jak sama nazwa wskazuje, metody te różnią się „szerokością” postępowania. W obrzezaniu całkowitym dochodzi do usunięcia napletka w całości. Oznacza to, że po takim obrzezaniu mężczyzna nie ma zupełnie napletka. Z kolei w przypadku obrzezania częściowego dochodzi do usunięcia tylko części napletka. Pozwala to na skuteczne pozbycie się stulejki. Celem wykonania obrzezania, zarówno częściowego, jak i całkowitego, jest leczenie stulejki bądź też jej zapobieganie. W Polsce znacznie w rzadszych sytuacjach przeprowadza się obrzezanie w celach kulturowych bądź religijnych.

Rodzaje i metody obrzezania

Obrzezanie – metody

Obrzezanie i metody w nim stosowane można podzielić na dwa rodzaje: z użyciem specjalistycznych narzędzi oraz bez ich użycia. W przypadku braku tychże narzędzi wykonuje się cięcie po grzbietowej stronie prącia. Wykorzystanie profesjonalnych przyborów skraca proces przeprowadzania obrzezania. Choć zastosowanie tego sprzętu jest metodą nowocześniejszą, to w świetle obecnych badań wydaje się, że nie jest ono statystycznie lepsze od metod tradycyjnych. Najczęstszymi technikami wykorzystywanymi u noworodków są zacisk Gomco, zacisk Mogena oraz technika Plastibell.

Obrzezanie dzieci – wskazania

Obrzezanie dzieci stanowi sprawę dość kontrowersyjną. Zabieg ten jest masowo spopularyzowany w krajach arabskich oraz Stanach Zjednoczonych ze względów kulturowych. W Polsce natomiast przeprowadza się go niemalże wyłącznie ze wskazań medycznych. Pamiętaj, że stulejka u małego dziecka jest zjawiskiem fizjologicznym, a napletek „odkleja” się wraz z upływem lat. Stulejka jest w pełni normalna u małego dziecka.

W jakich przypadkach przeprowadza się obrzezanie chłopców?

  • Nawracające zapalenie żołędzi oraz napletka.
  • „Balonowanie” podczas oddawania moczu.
  • Nawracające zakażenia układu moczowego.
  • Współwystępujące wady w obrębie układu moczowo-płciowego.
Obrzezanie dzieci, chłopców

Obrzezanie mężczyzn – kiedy jest wykonywane?

U mężczyzn zabieg obrzezania jest wykonywany w przypadku występowania zarówno stulejki pierwotnej, jak i wtórnej. Proceder ten przeprowadzany jest po wyrażeniu przez pacjenta świadomej zgody. Oprócz wskazań „estetycznych” wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu obrzezania u mężczyzn ze stulejką są:

  • występowanie nawrotowego załupka,
  • występowanie nawracającego zapalenia żołędzi,
  • urazy napletka i prącia,
  • zbyt krótkie wędzidełko,
  • utrzymującego się obrzęku limfatycznego prącia,
  • dysparenuria, czyli ból występujący podczas kontaktów seksualnych,

Co więcej, obrzezanie mężczyzn zmniejsza ilość bakterii, które gromadzą się pod napletkiem i mogą powodować choroby przenoszone drogą płciową.

Co daje obrzezanie? Jakie są wskazania?

Obrzezanie pozwala na skuteczne i ostateczne leczenie stulejki. Choć istnieją metody niezabiegowe hospitalizacji tej przypadłości, to mają one ograniczoną skuteczność. Obrzezanie pozwala na skuteczne pozbycie się wspomnianego schorzenia. Terapia stulejki umożliwia także przywrócenie pewności siebie u wielu mężczyzn, co z kolei przekłada się na poprawę stanu psychicznego. Warto zaznaczyć, że wykonanie obrzezania zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV u mężczyzn heteroseksualnych (oraz – prawdopodobnie w mniejszym wymiarze – również u mężczyzn homoseksualnych). Pamiętaj jednak, że obrzezanie nie jest metodą zapobiegania infekcji wirusem HIV oraz ma znacznie niższą skuteczność niż stosowanie prezerwatyw bądź wdrożenia profilaktyki przedekspozycyjnej.

Kolejnym patogenem przenoszonym drogą płciową, którego przenoszenie się jest ograniczane po zabiegu obrzezania, jest HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Warto zaznaczyć, że zakażenie typami wirusa wysokiego ryzyka rozwoju zmian nowotworowych może prowadzić do rozwoju raka narządów płciowych, między innymi raka szyjki macicy czy prącia. Idąc dalej, co daje obrzezanie według naukowców? Badania dowodzą, że obrzezanie chroni przed występowaniem wrzodów narządów płciowych oraz zmniejsza zapadalność na mykoplazmę. Prawdopodobnie proceder ten ogranicza też związaną z kontaktami seksualnymi transmisję kiły.

Co daje obrzezanie? Wskazania

Obrzezanie – czy warto poddać się zabiegowi?

Jak przed każdą ingerencją w ciało należy rozważyć wszystkie za i przeciw.

Obrzezanie – zalety

  • Bezpieczny zabieg, który przyczynowo leczy wiele schorzeń układu moczowo-płciowego;
  • Krótka rekonwalescencja;
  • Znaczna ulga fizyczna i psychiczna po wykonaniu zabiegu;
  • Ograniczanie transmisji wielu chorób drogą kontaktów seksualnych;
  • Skuteczne leczenie stulejki;
  • Polepszenie aspektu psychicznego, gdyż stulejka w wielu przypadkach zmniejsza pewność siebie i ogranicza podejmowanie prób kontaktów płciowych.

Obrzezanie – wady

  • Niewielkie dolegliwości takie jak obrzęk lub ból po zabiegu.

Obrzezanie a seks

Wśród wątpliwości, które często zgłaszają mężczyźni przed zabiegiem, jest obawa o życie erotyczne. Zmniejszenie satysfakcji seksualnej lub dysfunkcje o naturze intymnej są często nie tylko skutkiem, którego boją się pacjenci, ale zarazem dla niektórych powodem, dla którego zgłaszają się do lekarza. Badania wykazały, że takie efekty niepożądane były zgłaszane przez mniej niż 2% badanych. Zaskakująco wielu mężczyzn zgłaszało natomiast, że wrażliwość prącia się poprawiła, a osiągnięcie orgazmu stało się prostsze. Prawie wszyscy uczestnicy badania byli bardzo zadowoleni z efektu obrzezania. Zabieg wiąże się z nacięciem napletka oraz założeniem szwów. Tym samym w okresie rekonwalescencji uprawianie seksu jest niezalecane. Obrzezanie a przyjemność seksualna są więc ze sobą połączone i w znakomitej większości proceder ten nie powoduje żadnych trwałych negatywnych skutków.

Obrzezanie a seks i przyjemność seksualna

Rekonwalescencja po zabiegu obrzezania

Obrzezanie, tak jak każde inwazyjne postępowanie na ludzkim ciele, nie jest neutralne dla ludzkiego zdrowia. Najczęstszymi powikłaniami po jest ból, krwawienie oraz obrzęk. Objawy te ustępują z reguły po krótkim czasie. Najrzadziej powikłania zdarzają się u noworodków i niemowląt, natomiast faktem jest, że u niektórych mężczyzn mogą występować częściej, szczególnie jeżeli procedurę wykonuje się z powodów medycznych, a nie religijnych. Po zabiegu należy przeznaczyć minimum kilka dni na rekonwalescencję. W tym okresie zaleca się noszenie luźnej bielizny oraz okresowe dezynfekowanie rany pooperacyjnej. Pamiętaj, że w tym celu należy stosować specjalne, apteczne wyroby, które nie zawierają alkoholu. Zdecydowanie odradza się stosowanie domowych preparatów na bazie tego związku – mogą one powodować podrażnienia oraz utrudniać gojenie.

W okresie rekonwalescencji nie należy pić alkoholu oraz palić papierosów. Rozsądne może być także powstrzymanie się od pracy, szczególnie tej fizycznej, przez kilka dni po zabiegu. Jeżeli proceder przeprowadzany był u dzieci, należy myć prącie delikatnie, bez pociągania za skórę.

Obrzezanie – opuchlizna. Jak sobie z nią poradzić?

Obrzęk po tym postępowaniu jest rzeczą całkowicie normalną, a sama opuchlizna może utrzymywać się nawet do kilku tygodni, w zależności od użytej metody zabiegu oraz czy u pacjenta nastąpiło wycięcie dużej części napletka. Jeżeli stan ten utrzymuje się bardzo długo i powoduje dolegliwości bólowe, zalecamy do skontaktowania się z lekarzem – wówczas w razie konieczności specjalista przepisze odpowiednią farmakologię oraz da pacjentowi dalsze zalecenia, które pozwolą zmniejszyć obrzęk i związane z nim symptomy. Aby zminimalizować spuchnięcie prącia, pacjent może utrzymywać członka w pozycji pionowej – przyspieszy to również proces gojenia.

Warto wspomnieć też o bliźnie – po niektórych technikach obrzezania jest ona zlokalizowana daleko od korony prącia, w innych natomiast ślad zostaje po wewnętrznej części napletka. Przed procedurą lekarz zawsze informuje pacjenta, gdzie ta rana będzie się znajdować.

Ile kosztuje obrzezanie?

Ile pacjenta będzie kosztować obrzezanie? Cena ustalana jest na podstawie dokładnie zebranego przez lekarza wywiadu medycznego, który określa istniejące choroby współistniejące oraz ich stopień zaawansowania. To od nich zależy bowiem wybranie najbardziej dopasowanej do pacjenta metody znieczulenia, techniki przeprowadzenia zabiegu oraz opieki rany pooperacyjnej. Cena obrzezania w Centrum Medycznym Vivomed zaczyna się od 1400 zł. Aby dowiedzieć się dokładnie, ile kosztuje procedura – zapraszamy do kontaktu po szczegółowe informacje.

Źródła:

1. Warees WM, Anand S, Rodriguez AM. Circumcision. [Updated 2022 Aug 22]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535436/

2. TASK FORCE ON CIRCUMCISION, Susan Blank, Michael Brady, Ellen Buerk, Waldemar Carlo, Douglas Diekema, Andrew Freedman, Lynne Maxwell, Steven Wegner; Male Circumcision. Pediatrics September 2012; 130 (3): e756–e785. 10.1542/peds.2012-1990

3. Friedman B, Khoury J, Petersiel N, Yahalomi T, Paul M, Neuberger A. Pros and cons of circumcision: an evidence-based overview. Clin Microbiol Infect. 2016 Sep;22(9):768-774. doi: 10.1016/j.cmi.2016.07.030. Epub 2016 Aug 4. PMID: 27497811.

FAQ:

  1. Czy obrzezanie boli?

Nie. Obrzezanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – bądź nieco rzadziej – w znieczuleniu ogólnym. Zastosowanie znieczulenia pozwala na uniknięcie bólu w trakcie operacji oraz krótko po niej. Lekarz przeprowadzający zabieg omówi z Tobą także leczenie przeciwbólowe po procedurze.

  1. Jakie są skutki uboczne obrzezaniu?

Po zabiegu mogą pojawić się pewne dolegliwości. Do głównych skutków ubocznych obrzezania należą miejscowy ból, zaczerwienienie i obrzęk. Objawy te jednak ustępują samoistnie. W rzadszych przypadkach może dojść do lokalnego zakażenia oraz powstania krwiaka. Jeżeli wystąpią u Ciebie takie dolegliwości – szybko skontaktuj się z lekarzem.

  1. Ile trwa obrzezanie?

Obrzezanie jest zabiegiem jednodniowym. Oznacza to, że pacjent jest przyjmowany rano i wypisywany jeszcze tego samego dnia. Sam proceder jest jednak znacznie krótszy – trwa około 15-20 minut.

  1. Ile kosztuje obrzezanie?

Koszt obrzezania uzależniony jest od rozległości zabiegu oraz chorób współistniejących. Cena wynosi od 1400 zł.