Zaburzenia erekcji to częsty problem, który narasta wraz z wiekiem. Mimo jego powszechności uważany jest za wstydliwy. Choć dotyka on wielu mężczyzn, niewiele z nas przyznaje się do tego problemu nawet przed samym sobą. Nie chcemy przecież mówić o sytuacji, w której dowód naszej męskości nie funkcjonuje prawidłowo. Sprawia to, że dusimy ten problem w sobie. Wiele mężczyzn wstydzi się tego problemu nawet przed własną partnerką. Prowadzi to do bardzo dużego obciążenia psychicznego oraz nierzadko do występowania konfliktów w życiu rodzinnym. Nic dziwnego, strefa seksualna jest przecież kluczową strefą naszego życia. Skąd biorą się zaburzenia erekcji? Czy ich jednorazowe wystąpienie sprawia, że będą one występować już zawsze? Czy zaburzenia erekcji „siedzą tylko w głowie”?
Spis treści
- Czym są zaburzenia erekcji?
- Kiedy problem erekcji siedzi w głowie
- Kiedy problemem jest ogólny stan zdrowia
- Kiedy podejrzewać, że to ogólny stan zdrowia prowadzi do zaburzeń erekcji?
- Do kogo zgłosić się z problemami z erekcją?
- Jak uchronić się przed zaburzeniami erekcji?
- A co z preparatami z apteki dostępnymi bez recepty?
Czym są zaburzenia erekcji?
Zaburzenia erekcji jest to sytuacja, w której niemożliwym jest osiągniecie oraz utrzymanie wzwodu, który pozwala na satysfakcjonujący stosunek seksualny. Zaburzenia erekcji możemy podzielić na różnego rodzaju grupy. Najpopularniejszy podział dzieli te zaburzenia na:
- psychogenne – związane z problemami psychicznymi, obawami oraz nierealistycznymi oczekiwaniami wobec stosunku seksualnego czy też partnerki,
- organiczne – związane z różnymi chorobami, takimi jak nadciśnienie czy też cukrzyca.
Warto zaznaczyć, że niektórzy specjaliści uważają, że aby stwierdzić zaburzenia erekcji, problem musi występować co najmniej sześć miesięcy. Niemniej jednak z problemem można i należy zgłosić się do lekarza wcześniej. Niestety, zaburzenia erekcji dalej pozostają bardzo często nierozpoznane, co sprawia, że mężczyźni nie są prawidłowo leczeni.
Kiedy problem erekcji siedzi w głowie
Jak już wcześniej wspomniałem, zaburzenia erekcji możemy podzielić na psychogenne oraz organiczne. Zaburzenia psychogenne dotyczą częściej młodych mężczyzn. Wynikają one między innymi z obawy o zadowolenie partnerki bądź partnera, stresu czy też zaburzeń lękowych. Charakteryzuje je zazwyczaj nagłe pojawienie się zaburzeń erekcji. Ponadto nierzadko dochodzi do sytuacji, w której mężczyzna nagle traci erekcję. Warto zaznaczyć, ze w psychogennych zaburzeniach erekcji nocne są utrzymane. Ponadto mężczyzna nie ma zazwyczaj problemu z masturbacją. Psychogenne problemy z erekcją wymagają porady seksuologa. Niemniej jednak nawet kiedy podejrzewamy u siebie problemy psychogenne, należy wybrać się do lekarza urologa bądź androloga. Problemy z erekcją są bowiem nierzadko złożone, a strefa psyche przenika się wzajemnie ze strefą ciała.

Kiedy problemem jest ogólny stan zdrowia
Zaburzenia erekcji występują też na podłożu organicznym. Okazuje się też, że są one najczęstszymi zaburzeniami erekcji wśród mężczyzn. To właśnie problemy ogólnozdrowotne prowadzą do postępującej utraty zdolności do uzykania i utrzymania erekcji. Mówimy wtedy o tak zwanych wtórnych problemach z erekcją. Do głównych przyczyn organicznych zaburzeń erekcji należy:
- nadciśnienie tętnicze,
- hiperlipidemia, czyli zbyt wysokie stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów,
- cukrzyca, szczególnie taka, która trwa długo a do tego jest niewyrównana,
- otyłość – podnosi ryzyko chorób serca. Ponadto zwiększa stężenie estrogenów we krwi,
- choroby serca i jego niewydolność nawet 50% mężczyzn ze stwierdzoną chorobą wieńcową ma problemy z erekcją,
- miażdżyca,
- niewydolność nerek,
- zaburzenia hormonalne – niedoczynność bądź nadczynność tarczycy, hiperprolaktynemia,
- niektóre leki takie jak beta-blokery czy też wybrane leki przeciwdepresyjne bądź przeciwpsychotyczne,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie papierosów – przede wszystkim nałogowe z dużą ilością wypalanych papierosów.
Pamiętaj jednak, aby nigdy nie odstawiać leków na własną rękę.
Kiedy podejrzewać, że to ogólny stan zdrowia prowadzi do zaburzeń erekcji?
Zaburzenia erekcji wywołane ogólnym stanem zdrowia czy też współwystępowaniem różnych chorób przebiegają nieco inaczej niż te wywołane problemami w strefie duchowej. Wtórne zaburzenia erekcji zazwyczaj narastają w czasie, a ich przebieg jest powolny. Warto zauważyć, że erekcja w przypadku wtórnych zaburzeń jest zazwyczaj trwalsza w pozycji stojącej niż siedzącej. Należy pamiętać też, że w przypadku wystąpienia takich zaburzeń przed wizytą u lekarza androloga warto przygotować listę przyjmowanych przez nas leków.
Do kogo zgłosić się z problemami z erekcją?
Mężczyźni, którzy doznają problemów z erekcją często wstydzą się swojej przypadłości. Ponadto zaburzenia wzwodu prowadzą do problemów w małżeństwie, kłótni, a nawet depresji. Mężczyźni z zaburzeniami erekcji czują się niemęsko oraz tracą poczucie pewności siebie. Wielu z nas nie chce zgłosić się do lekarza obawiając się jego reakcji. Pamiętaj jednak, że lekarz androlog bądź urolog zajmuje się regularnie takimi przypadłościami. Zleci on odpowiednie badania oraz w konkretnych przypadkach poprosi o konsultację u innego specjalisty. Zaburzenia erekcji są bowiem często wskazaniem do wizyty u kardiologa.

Jak uchronić się przed zaburzeniami erekcji?
Znając czynniki ryzyka wystąpienia zaburzeń erekcji możemy im przeciwdziałać. Regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta pomoże zadbać nam o nasze serce. Ważne jest również, aby kontrolować ciśnienie tętnicze. Nadciśnienie tętnicze jest bowiem jedną z najczęstszych chorób sercowo-naczyniowych. Według różnych szacunków dotyka od 30% do nawet 60% populacji. Przyjmowanie leków przeciwnadciśnieniowych jest bezpieczne oraz skutecznie leczy nadciśnienie. Ważne jest jednak, aby leki te przyjmować regularnie. Ponadto warto od czasu do czasu skontrolować nasz cholesterol. Pozwala to na szybkie zdiagnozowanie hipercholesterolemii oraz jej poprawne leczenie.
A co z preparatami z apteki dostępnymi bez recepty?
Telewizja jest regularnie zalewana przez reklamy suplementów, które mają pozwolić na utrzymanie erekcji. Część z tych suplementów zawiera substancje o działaniu podobnym do placebo. Część z nich zawiera sildenafil, który to faktycznie jest stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji. Niemniej jednak nie powinniśmy przyjmować go na własną rękę. Konieczna jest bowiem diagnoza zaburzeń erekcji oraz leczenie ich przyczyn. Ponadto nadmiernie używany sildenafil nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Tym samym w przypadku wystąpienia zaburzeń erekcji należy zgłosić się do urologa bądź androloga.