Zaburzenia erekcji to powszechny problem. Choć dotykają one głownie mężczyzn po 50. roku życia, to mogą one wystąpić nawet u młodszych mężczyzn. Geneza zaburzeń erekcji jest złożona. Z jednej strony dużą rolę odgrywają czynniki psychologiczne i społeczne, a z drugiej strony sprawy ogólnozdrowotne. Diagnostyka zaburzeń erekcji jest więc złożona, a sposób leczenia ukierunkowany na źródło zaburzeń erekcji. Tym samym dążymy do indywidualizacji porad związanych z zaburzeniami erekcji. Warto jednak zaznaczyć, że o pewne rzeczy można zadbać już przed wizytą u lekarza. Leczenie niefarmakologiczne, czyli bez leków, jest bowiem fundamentalną częścią leczenia zaburzeń erekcji. Warto również zaznaczyć, że zaburzenia erekcji mogą występować w różnych sytuacjach. O co warto wiec zadbać przed wizytą u lekarza? Czy istnieją domowe sposoby na zaburzenia erekcji? Czy trzeba zrobić jakieś badania przed wizytą u androloga?
Spis treści
Po pierwsze – postaraj się zlokalizować problem
Mimo tego, że zaburzenia erekcji znacząco pogarszają jakość naszego życia, to staramy się o nich nie myśleć. Nie chcemy przecież rozdrapywać tematów, które sprawiają nam smutek czy też sprawiają, że czujemy się mniej męsko. Niemniej jednak przed wizytą u lekarza warto zastanowić się, kiedy pojawiają się problemy z erekcją. Dlaczego? Dlatego, że problemy z erekcją mogą występować podczas stosunku i/lub podczas masturbacji. To zróżnicowanie jest bardzo ważne, bo może pomóc w postawieniu wstępnej diagnozy. Warto również odnotować, czy problem z erekcją występuje od początku stosunku, czy też pojawia się w jego trakcie. Należy również – w miarę możliwości- zanotować, jak długie są stosunki. Ponadto powinno się ocenić, czy stosunki kończą się orgazmem.

Po drugie – zadbaj o ruch
Aktywność fizyczna jest kluczowa w utrzymaniu naszego zdrowia fizycznego. Regularne uprawianie sportu poprawia naszą kondycję oraz pracę serca. Tym samym regularny sport pomoże w ograniczeniu problemów z erekcją. Warto jednak zaznaczyć, że sport wyczynowy, związany z ekstremalnym wysiłkiem, może paradoksalnie prowadzić do problemów z erekcją oraz obniżać poziom testosteronu. Regularny ruch taki jak jazda na rowerze, pływanie na basenie czy też spacer pomoże nam w walce z zaburzeniami erekcji.
Po trzecie – zwróć uwagę na swoją dietę
Niezrównoważona dieta może prowadzić do nadwagi i otyłości oraz dyslipidemii. Te z kolei są jednym z głównych czynników ryzyka pojawienia się zaburzeń erekcji. Dieta niezrównoważona wiąże się też często z niedoborem witamin i składników odżywczych. Co ciekawe, nierzadka jest sytuacja, w której osoba otyła jest równocześnie niedożywiona? Jak to możliwe? Niedożywienie odnosi się nie tylko do niedoboru masy ciała, ale także do niedoboru wspomnianych witamin. Śmieciowe jedzenie, bogate w tłuszcze nasycone oraz proste węglowodany, jest zazwyczaj ubogie w witaminy. Dołączenie do naszej diety odpowiedniej ilości warzyw i owoców powinno uchronić nas przed niedoborem witamin. Zapewni to dobre funkcjonowanie naszego organizmu oraz pozwoli zadbać o jakość erekcji.

Po czwarte – rzuć palenie
Domowe sposoby na zaburzenia erekcji nie są prostymi w wykonaniu. Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju miażdżycy. Miażdżyca jest to przewlekły proces zapalny dotykający naszych tętnic. Sprawia on, że światło tętnic zmniejsza się, a same tętnice są mniej podatne na odkształcanie. Miażdżyca prowadzi do udarów, zawałów, ale także zaburzeń erekcji. Ponadto chirurdzy naczyniowi oraz angiolodzy nierzadko spotykają się z zespołem Leriche’a. Jest to zespół, który powstaje poprzez zwężenie w miejscu rozejścia aorty lub w tętnicach biodrowych wspólnych. Prowadzi to do zaburzeń erekcji, bólów pośladka oraz kończyn dolnych.
Po piąte – zbadaj cholesterol
Zbyt wysokie stężenia cholesterolu to powszechny problem w naszym kraju. Dyslipidemie są bowiem wypadkową naszej genetyki oraz diety. O ile na genetykę nie mamy wpływu, o tyle nasza dieta pomoże nam zadbać o nasz cholesterol. W przypadku wykonania wyniku cholesterolu należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Pamiętaj, aby wyniku LDL czy też trójglicerydów nie oceniać samodzielnie, a tym samym nie uspokajać się nadmiernie wynikiem w ramach wartości referencyjnych. Dlaczego? Wynika to z faktu, że w zależności od naszego ryzyka sercowo-naczyniowego mamy różne wartości docelowe cholesterolu LDL. Należy również zaznaczyć, że nie powinno się obawiać przyjmowania leków na cholesterol. Leki te, najczęściej statyny, są lekami bezpiecznymi oraz bardzo dobrze przebadanymi.

Po szóste – zbadaj poziom glukozy
Regularne oznaczanie poziomu glukozy (nie rzadziej niż raz na trzy lata) zalecane jest każdemu z nas po 45. roku życia. Niemniej jednak wiele z nas powinno oznaczać poziom glukozy częściej, nawet raz na rok. Powinny to robić osoby, które mają nadwagę, nadciśnienie, dyslipidemię lub w ich rodzinach występuje cukrzyca. Nieleczona cukrzyca jest powodem przyspieszonej miażdżycy. Ponadto cukrzyca prowadzi do polineuropatii, która zaburza pracę naszych nerwów. Polineuropatia może objawiać się upośledzonym czuciem w naszych kończynach czy też zaburzoną pracą serca. Ponadto polineuropatia może prowadzić do pojawienia się zaburzeń erekcji. Tym samym ważne jest, aby możliwie szybko wykrywać cukrzycę. Jeżeli jednak została u Ciebie zdiagnozowana cukrzyca, to kluczowym jest, aby dbać o glikemię. Pozwoli ona znacząco ograniczyć powikłania cukrzycy.
Po siódme – pamiętaj o lekach na ciśnienie
Nadciśnienie tętnicze to najczęstszy problem zdrowotny w naszej populacji. Pamiętaj, że odpowiednie wykrywanie nadciśnienia oraz jego leczeni pozwala znacząco wydłużyć życie. Ponadto utrzymywanie prawidłowego ciśnienia zabezpiecza nas częściowo przed pojawieniem się zaburzeń erekcji. Regularne przyjmowanie zapisywanych leków jest kluczem do prawidłowej kontroli ciśnienia tętniczego. Mamy nadzieję, że te domowe sposoby na zaburzenia erekcji pomogą rozwiązać Państwa problem.