Androlog - czym się zajmuje?

Czym zajmuje się androlog?

W przeciągu ostatniego stulecia medycyna zmieniła się nie do poznania. Kiedyś lekarz zajmował się wszystkimi schorzeniami człowieka, ale wraz z rozwojem technologii i poszerzaniem wiedzy o ludzkim ciele ilość informacji dotyczących poszczególnych układów i narządów znacząco się zwiększyła. Codziennie dokonywane są nowe odkrycia dotyczące diagnozowania oraz leczenia różnych chorób. W związku z tym jeden lekarz nie jest w stanie z wystarczającą dokładnością i precyzją zapamiętać wszystkich metod diagnostycznych oraz technik leczenia każdej choroby. Z tego powodu specjalizują się oni w poszczególnych dziedzinach medycyny i leczą wybrane organy lub układy. Jedną z takich gałęzi jest ta przeznaczona panom, czyli andrologia. Co to jest i czym się zajmuje lekarz od męskich narządów?

Andrologia – specjalizacja dedykowana mężczyznom

Andrologia jest dziedziną nauk medycznych, która zajmuje się fizjologią i zaburzeniami męskiego układu płciowego w obrębie diagnostyki i terapii. Obejmuje ona układ rozrodczy, męską gospodarkę hormonalną oraz zaburzenia w strefie seksualnej. Tym samym jest to specjalizacja, która ściśle współdziała z urologią, psychiatrią, a także z endokrynologią. W Polsce lekarzami praktykującymi andrologię są właśnie specjaliści z zakresu tychże gałęzi. Andrologia bada męską bezpłodność, obniżone libido u mężczyzn, problemy z erekcją, opóźnione dojrzewanie płciowe, ginekomastię i niekiedy zaburzenia oddawania moczu. W ostatnich latach podnosi się również rolę lekarzy andrologów w diagnozowaniu oraz leczeniu schorzeń związanych ze starzeniem się mężczyzn.

Androlog – czym się zajmuje?

Androlog jest lekarzem, który diagnozuje oraz leczy problemy takie jak m.in.: 

  • niedobór testosteronu u mężczyzn,
  • zaburzenia erekcji,
  • obniżone libido,
  • opóźnione dojrzewanie płciowe,
  • przedwczesny wytrysk,
  • ginekomastia,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • podejrzenie niepłodności i problemy z poczęciem dziecka.

Męskie nieprawidłowości pod postacią niedoboru testosteronu czy też zaburzeń erekcji wpływają na całe życie – zarówno na strefę seksualną, psychiczną, jak i rodzinną. Lekarz androlog podchodzi holistycznie do schorzeń, które dotykają mężczyzn. Warto w tym momencie zaznaczyć, że andrologia nie jest ustawowo wyodrębnioną specjalizacją lekarską w Polsce, natomiast istnieje możliwość uzyskania europejskiego tytułu androloga klinicznego przyznawanego przez Europejską Akademię Andrologii (European Academy of Andrology – EAA).

Czym zajmuje się androlog?

Układ rozrodczy – skomplikowana sieć zależności, którą bada lekarz od hormonów męskich

Układ rozrodczy człowieka nie jest zlokalizowany w jednym miejscu. W przypadku mężczyzn za produkcję testosteronu odpowiadają w głównej mierze jądra (oraz w mniejszym stopniu nadnercza). Jednak, aby zapewnić ich odpowiednią produkcję, to niezbędna jest sygnalizacja, ile już tego hormonu we krwi się znajduje – a za to odpowiada podwzgórze i przysadka, czyli dwa narządy znajdujące się w mózgu. Testosteron odpowiedzialny jest następnie za rozwój drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych oraz za libido. Wynika z tego, że efekty zaburzenia wydzielania testosteronu lub nieprawidłowości dotyczące któregokolwiek z narządów należących do męskiego układu rozrodczego mogą wpłynąć na cały organizm. Dla przykładu niedobór testosteronu wpływa nie tylko na strefę seksualną, może bowiem objawiać się osłabieniem siły mięśniowej, bezsennością, a także obniżeniem napędu życiowego.

Androlog – lekarz od męskich spraw

Lekarz od spraw męskich to właśnie lekarz androlog. Wizyta u androloga jest wskazana wówczas, gdy doszło u Ciebie np. do zaburzeń erekcji, obniżenia libido czy przedwczesnego wytrysku. Warto odwiedzić również androloga, jeśli podejrzewasz u siebie niedobór testosteronu. Jeżeli stosowałeś testosteron na własną rękę i doszło u Ciebie do wystąpienia komplikacji związanych z tym faktem – androlog będzie najlepszym wyborem.

Jakie badania zleca androlog w takich przypadkach?

  • Morfologia krwi oraz badanie moczu.
  • Badanie gruczołu krokowego.
  • Lipidogram.
  • Seminogram (badanie nasienia).
  • Badania hormonalne.
  • USG jąder.
  • Badania genetyczne.

Pamiętaj jednak, że lekarz dla mężczyzn to określenie czasami używane w odniesieniu do urologów. Urolog jest lekarzem zajmującym się układem moczowym kobiet oraz układem moczowo-płciowym mężczyzn – tak, urolodzy leczą także kobiety. Androlog jest lekarzem od męskiego układu rozrodczego, do którego zalicza się układ hormonalny. Nie każdy androlog jest jednak lekarzem od męskich narządów – lekarze endokrynolodzy oraz psychiatrzy, którzy praktykują andrologię, nie wykonują takich badań jak USG jąder czy też układu moczowo-płciowego. Jeżeli szukasz lekarza typowo od spraw męskich, to dobrym wyborem będzie też urolog, który świadczy usługi w zakresie andrologii – dzięki temu może w kompleksowy sposób ocenić funkcjonowanie układu moczowo-płciowego.

Androlog - męski ginekolog

Czy androlog jest męskim odpowiednikiem ginekologa?

Urologów i andrologów czasami określa się mianem „męski ginekolog”. W pewnym stopniu istnieją podobieństwa pomiędzy tymi specjalizacjami. Tak jak ginekolog zajmuje się układem rozrodczym kobiet, tak androlog bada i leczy układ rozrodczy mężczyzn. Różnica polega na tym, jak zostało wspomniane wyżej, że andrologia w odróżnieniu od urologii oraz ginekologii nie jest oficjalną w sensie formalnym specjalizacją lekarską w Polsce. Niemniej jednak lekarze świadczący usługi w zakresie andrologii mają wiedzę i umiejętności do diagnozowania oraz leczenia schorzeń układu płciowego mężczyzn. Wynika to z faktu, że często są oni specjalistami w zakresie urologii, endokrynologii lub seksuologii. Jeżeli masz wątpliwości, który specjalista będzie dla Ciebie najlepszy – skontaktuj się lub zapisz się na konsultację w celu omówienia Twojego problemu.

FAQ:

  1. Czym się zajmuje lekarz androlog?

Androlog działa w zakresie męskich narządów płciowych. Diagnozuje i leczy zatem m.in. przyczyny niepłodności, niedrożność nasieniowodów, żylaki powrózka nasiennego, ginekomastię, zaburzenia erekcji czy przedwczesny wytrysk.

  1. Jakie uprawnienia ma lekarz androlog?

Czym się zajmuje ten specjalista w praktyce? Otóż może przeprowadzać leczenie farmakologiczne, a niekiedy nawet leczenie operacyjne w okolicy narządów płciowych, takie jak np. wazektomia.