USG jamy brzusznej

Home » Usługi medyczne » USG jamy brzusznej

Ultrasonografia od wielu lat jest uznawana za skuteczną i nieinwazyjną metodę diagnostyki obrazowej. Pozwala na uwidocznienie wielkości oraz kształtu narządów wewnętrznych, a także obecności zmian nowotworowych, guzów, torbieli czy mięśniaków. Obecnie USG stało się jedną z podstawowych metod diagnostycznych w medycynie.

To nieinwazyjne, bezbolesne badanie jest w stanie rozwiać wiele wątpliwości co do stanu zdrowia przewodu pokarmowego oraz zmian zachodzących w obrębie jamy brzusznej. Dostarczane są obrazy całego badanego narządu, które umożliwiają precyzyjną jego ocenę.

Najczęściej bada się USG żołądka i USG wątroby, ale zwykle badanie obejmuje też jelita, trzustkę, pęcherzyk żółciowy oraz drogi żółciowe, śledzionę, nerki i pęcherz moczowy. Wczesne wykrycie nieprawidłowości w działaniu tych organów pozwala szybciej i skuteczniej wdrożyć odpowiednie leczenie i zwiększyć szanse na pełny powrót do zdrowia.

Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

Jeśli chcemy uzyskać optymalne efekty badania USG jamy brzusznej, przygotowanie do niego powinno zostać poczynione skrupulatnie, gdyż wszelkie odstępstwa mogą zaburzyć wyniki. Oto najważniejsze zalecenia:

  • Przez 1-3 dni przed badaniem stosuj dostępne bez recepty leki przeciw wzdęciom.
  • Trzymaj dietę lekkostrawną przez kilka dni przed badaniem.
  • Nie pij napojów gazowanych przez 1-3 dni przed zabiegiem.
  • Dzień przed zabiegiem zastosuj dietę ubogotłuszczową.
  • W dniu badania powstrzymaj się od żucia gumy oraz palenia papierosów.
  • Przed samym badaniem pozostań na czczo przez ok. 6 godzin.
  • Wodę możesz pić w dniu badania w niewielkich ilościach. Staraj się to robić małymi łykami, aby nie połykać powietrza. Wypełnienie pęcherza moczowego nie może być zbyt duże.
  • Leki możesz przyjąć o stałej porze, ale nie później niż godzinę przed badaniem.

W USG jamy brzusznej można stwierdzić m.in.:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • kamicę żółciową,
  • tętniaka aorty,
  • powiększenie śledziony,
  • wodonercze.

USG jamy brzusznej pozwala wykryć:

  • zmiany nowotworowe,
  • torbiele,
  • marskość lub stłuszczenie wątroby,
  • złogi w pęcherzyku żółciowym oraz drogach żółciowych,
  • nieprawidłowy przepływ krwi przez narządy w jamie brzusznej.

Przebieg badania USG jamy brzusznej

Podczas badania USG jamy brzusznej pacjent znajduje się w pozycji leżącej, na plecach. Lekarz pokrywa skórę brzucha specjalistycznym żelem ułatwiającym przewodnictwo ultradźwięków. Badanie jest z reguły bezbolesne, jednak może pojawić się dyskomfort spowodowany chłodnym żelem lub tkliwością brzucha w miejscu badania. Podczas badania lekarz może poprosić o nabranie powietrza lub wstrzymanie oddechu.

W zależności od indywidualnego przypadku pacjenta procedura trwa ok. 30 minut, a po  badaniu można bezpiecznie powrócić do codziennych czynności.

Badanie USG jamy brzusznej powinno się wykonywać również profilaktycznie, aby rozpoznać nieprawidłowości na wczesnym etapie i w porę podjąć się leczenia. W Centrum Medycznym Vivomed czeka na Ciebie wykwalifikowany specjalista, który wykona badanie za pomocą nowoczesnego aparatu Logiq V5 Expert.

Przeciwwskazania do badania USG jamy brzusznej

Przeciwwskazaniem do wykonania USG jamy brzusznej są otwarte rany, oparzenia lub infekcje skórne na jamie brzusznej. Tego badania nie powinno się wykonywać po uprzednim obrazowaniu górnego odcinka układu pokarmowego z użyciem kontrastu, który może zaburzać czytelność wyników badania USG brzucha.

Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej?

Badanie USG brzucha, poza wizytami profilaktycznymi, warto wykonywać w przypadku występowania trudnych do wyjaśnienia bólów w obrębie jamie brzusznej, gwałtownej utraty masy ciała lub zwiększenia się obwodu brzucha bez wyraźnego powodu. Oczywiście istnieje o wiele więcej skonkretyzowanych objawów, które powinny skłonić pacjenta do przeprowadzenia USG brzucha. Wśród nich wyróżnimy:

  • Biegunki, wymioty, krwawienia z układu pokarmowego i rozrodczego;
  • Zaparcia stolca i problemy z oddawaniem moczu;
  • Guzy i inne niepokojące zmiany na skórze;
  • Gorączki, napięcie i bóle brzucha;
  • Urazy mechaniczne brzucha.

Badanie należy wykonywać także w przypadku podejrzenia chorób: pęcherzyka żółciowego, wątroby, trzustki, żołądka i nerek.

Na czym polega działanie USG przewodu pokarmowego?

Ultrasonografia znana powszechnie jako badanie obrazowe USG służy lekarzom od czasów powojennych i co ciekawe była ona od początku stosowana do badań prenatalnych. Ultradźwięki wykorzystywane są również przez sonary do badania morskich głębin, co może pomóc wyobrazić sobie działanie tej techniki.

Stosowane w medycynie ultradźwięki wykorzystują wiele złożonych zjawisk fizycznych. W uproszczeniu jednak można stwierdzić, że ultradźwięki rozchodząc się z emitera w obrębie jamy brzusznej, napotykając na różne tkanki, odbijają się od nich w różny sposób. Właśnie dlatego dla badania tak ważny jest pusty żołądek i umiarkowanie wypełniony pęcherz moczowy – w innym wypadku wyniki ulegają zakłamaniu.

Wracając do odbiornika, ultradźwięki tworzą obraz tkanek łatwy do przedstawienia w formie graficznej. Warto wspomnieć, że prezentacja wyników może mieć formę zarówno dwuwymiarowego obrazu, jak i wykresu, możliwe jest także wygenerowanie krótkiego filmu przedstawiającego pracę narządu.

Przygotowanie do badania – klucz do wiarygodnych wyników

W przypadku USG jamy brzusznej przygotowanie jest kluczowe dla dokładności wyników. Głowicę aparatu, którym przeprowadza się badanie, smaruje się specjalnym żelem dla lepszego przywierania urządzenia do skóry. Mimo nacisku badanie nie wywołuje bólu. W celu uzyskania różnych rodzajów obrazów lekarz może poprosić pacjenta o wstrzymanie oddechu lub zmianę pozycji.

Ostateczny wynik będzie zależał zarówno od doświadczenia i skrupulatności specjalisty, jak i możliwości sprzętu, który posiada określoną rozdzielczość. Z całą pewnością warto co jakiś czas wykonać USG brzucha w celach profilaktycznych. Dobrze jest też zawsze zatrzymywać do celów porównawczych zdjęcia z badania, nawet jeśli nie wykazały one żadnych nieprawidłowości.

USG jamy brzusznej – Sosnowiec: cena

Jeśli chodzi o USG jamy brzusznej na Śląsku, Sosnowiec jest jednym z najlepszych w okolicy miast, w których warto przeprowadzić ten zabieg. W przypadku, gdy interesuje Państwa USG jamy brzusznej w Sosnowcu prywatnie, to służymy pomocą w przeprowadzeniu badań i zapewniamy kameralną, miłą i spokojną atmosferę. Koszt takiej wizyty wraz z konsultacją to 250 zł.

FAQ

Z pomocą USG jamy brzusznej można określić położenie i wielkość narządów wewnętrznych, a także ich strukturę – zwłaszcza w przypadku możliwości wystąpienia marskości, stłuszczenia i uszkodzeń wątroby. Poza wieloma innymi możliwościami badania USG brzucha warto również wymienić wykrywanie zmian nowotworowych, złogów w pęcherzyku żółciowym lub w obrębie pęcherza moczowego, torbieli, zmian guzowatych w narządach i zastoju w drogach moczowych.

Pić wodę przed badaniem USG można jedynie w małych ilościach i drobnymi łykami tak, aby razem z płynem nie połykać powietrza. Woda musi być niegazowana, a 1-3 dni przed zabiegiem należy całkowicie zrezygnować z napojów gazowanych.

Badanie USG jamy brzusznej jak najbardziej jest w stanie wykryć nowotwory w jej obrębie, a dodatkowo jest w stanie wykazać występowanie przerzutów.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej wymaga drobnych wyrzeczeń: kilka dni przed USG brzucha należy stosować leki na wzdęcia oraz spożywać lekkostrawne posiłki. W dniu badania nie należy żuć gumy ani palić papierosów, można natomiast normalnie przyjmować leki do godziny przed badaniem.

W przypadku USG jamy brzusznej prywatnie cena wraz z konsultacją będzie wynosiła 250 zł. Przy USG jamy brzusznej cena wynika z doświadczenia lekarza wykonującego badanie, który potrafi przeprowadzić badanie w optymalny sposób, a także zaawansowanego sprzętu, z którego korzysta.

Odpowiednia dieta ma duży wpływ na badanie USG jamy brzusznej i powinna być ona jak najbardziej lekkostrawna, a dzień przed zabiegiem w miarę możliwości pozbawiona tłuszczów. Warto unikać ciemnego pieczywa, jajek, świeżych owoców i warzyw, a zwłaszcza fasoli, grochu i kapusty.

Do badania USG jamy brzusznej nie trzeba się rozbierać, a jedynie odsłonić brzuch.

Na badania USG jamy brzusznej koniecznie należy pójść na czczo – ostatni lekki posiłek należy spożyć 6 godzin przed wizytą w gabinecie.

Wypełnienie pęcherza moczowego tuż przed badaniem powinno być umiarkowane. Pamiętać należy o unikaniu gazowanej wody i innych napojów.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania USG jamy brzusznej podczas menstruacji.

Zapraszam do poradni gastrologicznej

Gabinet gastroenterologiczny to miejsce, gdzie każdy pacjent lub pacjentka powinni czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę, zamówić telekonsultację lub poprosić o wystawienie przedłużenia recepty na leki, jakie były już przeze mnie wystawione, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.

Reumatolog Sosnowiec.