Terapie hormonalne KATOWICE
Zachowana równowaga hormonalna jest równoznaczna z dobrym funkcjonowaniem całego organizmu. U mężczyzn przekłada się ona na siłę, kondycję fizyczną i sprawność seksualną, które są kluczowe w wielu aspektach ich życia. Jednym z ważniejszych hormonów u panów jest testosteron, który oprócz zapewniana właściwej mineralizacji kości, odpowiedniego poziomu ciśnienia tętniczego krwi czy prawidłowej pracy układu odpornościowego, odpowiedzialny jest również za stymulacje produkcji nasienia i utrzymaniu optymalnego poziomu libido.
Niemniej gospodarka hormonalna wraz z wiekiem ulega zmianie, co skutkuje obniżeniem stężenia testosteronu, a temu zjawisku towarzyszą nierzadko przykre objawy, utrudniające cieszenie się z uroków życia. Możemy jednak skutecznie przywrócić jego fizjologiczny poziom – tym właśnie zajmujemy się w Centrum Medycznym Vivomed.
Prawidłowy poziom testosteronu – dlaczego jest tak ważny dla mężczyzn?
Testosteron jest związkiem z grupy androgenów, który znajduje się zarówno w organizmie kobiet, jak i mężczyzn – tyle że w różnych stężeniach. U panów jest ono znacznie wyższe, ponieważ hormon ten odpowiada za rozwój męskich cech płciowych oraz utrzymanie funkcji seksualnych.
Według zaleceń opracowanych przez ISSAM, ISA i EAU:
- stężenie całkowitego testosteronu w surowicy (TT) <8 mmol/L (2,31 ng/mL) lub wolnego testosteronu (FT) <180 pmol/L (52 pg/mL) wymaga leczenia zastępczego testosteronem bez względu na istnienie lub nieistnienie klinicznych objawów hipogonadyzmu;
- stężenie TT >12 mmol/L (3,46 ng/mL) lub FT >250 pmol/L (72 pg/mL) nie wymaga leczenia zastępczego testosteronem;
- można rozważyć próbę leczenia zastępczego testosteronem u mężczyzn z objawami klinicznymi TDS i stężeniami TT pomiędzy 8 a 12 mmol/L (2,31-3,46 n/mL).
Jak przebiega terapia testosteronem? (Katowice)
Najpierw wykonujemy dokładną diagnostykę, która zobrazuje nam skalę problemu. Następnie dobierana jest odpowiednia dawka medykamentów i środków, mających za zadanie stymulować produkcję testosteronu. Warto pamiętać, że niezbędna będzie stała kontrola wyników badań, która ma na celu ukazanie skuteczności i postępu terapii. Pierwsza wizyta kontrolna wraz z oceną parametrów krwi powinna odbyć się ok. 3-4 tygodnie od rozpoczęcia terapii. Kolejne mogą odbywać się w większych odstępach czasu – zaleca się okres 6-8 tygodni. Bycie pod stałą opieką specjalisty pozwoli ograniczyć ryzyko ewentualnych działań niepożądanych i zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo i pełen powrót do zdrowia.
Niski poziom testosteronu – objawy
Kiedy pacjent powinien zgłosić się do lekarza androloga? Warto umówić się na wizytę, gdy zauważymy u siebie dolegliwości, takie jak m.in.:
- otyłość, zwłaszcza brzuszna;
- spadek masy mięśniowej,
- zmniejszenie owłosienia ciała i objętości jąder,
- ginekomastia (powiększenie piersi),
- złe samopoczucie i brak motywacji;
- zmniejszona pewność siebie,
- stany depresyjne i wahania nastroju,
- zaburzenia snu,
- niskie libido i zaburzenia erekcji.
Niedobór testosteronu – przyczyny
Ilość tego hormonu we krwi spada wraz z wiekiem ze względu na zachodzące w męskim ciele zmiany wsteczne, które obecne są zarówno w gonadach (komponent hipogonadyzmu pierwotnego), jak i na poziomie ośrodkowych regulatorów czynności jąder: podwzgórza i przysadki. Ocenia się, że stężenie testosteronu całkowitego obniża się o około 0,8-1% rocznie. Problem ten może jednak zależeć także od innych przyczyn, do których należą:
- przewlekły stres,
- czynniki genetyczne,
- intensywne odchudzanie,
- niedobór snu,
- niektóre leki,
- choroby współistniejące, takie jak m.in. przewlekłe patologie wątroby czy przebyte urazy jąder;
- alkohol, papierosy i inne używki.
Efekty terapii hormonalnej
Hormonalna terapia zastępcza zapewnia długotrwałe korzyści pacjentom, którzy to borykają się z niskim poziomem testosteronu. Obejmują one wiele płaszczyzn życia – od seksualnej, poprzez fizyczną, aż do psychologicznej. Kuracja ta łagodzi wszelkie symptomy związane z zaburzoną gospodarką hormonalną, dzięki czemu u pacjenta zaczyna manifestować się, m.in.:
- polepszenie samopoczucia,
- spadek wagi ciała,
- zmiana sylwetki na bardziej męską i elastyczną (wzrost beztłuszczowej masy ciała i zmniejszenie masy tłuszczu),
- lepsza jakość snu,
- poprawa sprawności intelektualnej,
- unormowanie profilu lipidowego oraz wrażliwości na insulinę.
Nie można zapominać o jednym z ważniejszych aspektów, a mianowicie sferze intymnej. Terapia hormonalna bowiem powoduje poprawę sprawności seksualnej – popęd seksualny i prawidłowy wzwód ponownie powracają, wpływając na satysfakcjonującą aktywność seksualną i przywracając zmysłowość do relacji.
Pierwsze efekty przekładające się na komfort życia można zauważyć już po 2-4 tygodniach leczenia, natomiast te związane z funkcjami seksualnymi ulegają zwykle istotnej poprawie po 3-6 miesiącach leczenia, a czasem po 12 miesiącach w przypadku spontanicznych nocnych wzwodów u mężczyzn wcześniej nieleczonych testosteronem.
Terapia testosteronem (Katowice) – skutki uboczne
Leczenie z użyciem testosteronu jest bezpieczne, niemniej może niekiedy skutkować pewnymi dolegliwości, szczególnie na początku. W czasie kuracji można spodziewać się, m.in.:
- miernie nasilonej tkliwości gruczołów piersiowych,
- wzrostu hematokrytu i liczby erytrocytów, co jest efektem anabolicznego działania testosteronu na szpik (nie jest to objaw niepożądany, jeżeli wartość hematokrytu nie przekracza 54%);
- powiększenie gruczołu krokowego będące odzwierciedleniem androgenizacji.
Zastępcza terapia hormonalna – przeciwwskazania
Niestety kuracja testosteronem nie może być przeprowadzana u niektórych pacjentów. Przeciwwskazaniami bezwzględnymi do leczenia preparatami testosteronu są:
- rak gruczołu krokowego,
- rak sutka,
- istotna policytemia, zwana inaczej czerwienicą prawdziwą (HCT >54%);
- zaawansowane objawy z dolnych dróg moczowych LUTS (wysokie IPSS),
- objawowa przeszkoda podpęcherzowa w odpływie moczu spowodowana gruczolakiem stercza (do czasu zlikwidowania przeszkody).
Istnieją także przeciwwskazania względne, czyli takie, które mogą pojawić się w pewnych sytuacjach, a w innych niekoniecznie. Zaliczamy do nich, m.in.:
- ciężkie choroby organiczne,
- choroby przebiegające z predyspozycją do poliglobulii (przewlekła obturacyjna choroba płuc, zespół bezdechu sennego).
Terapia zastępcza testosteronem (Katowice) – jak pracujemy w Centrum Medycznym Vivomed?
Spadek testosteronu u mężczyzn jest poważnym problemem, który oddziałuje na rozmaite sfery ich życia. Z tego powodu nie należy go lekceważyć, gdyż właściwe dobrane leki mogą unormować ten stan, dzięki czemu pacjent jest w stanie ponownie poprawnie funkcjonować. W Centrum Medycznym Vivomed zajmujemy się takimi przypadkami, dając szansę na całkowite wyzdrowienie. Uważamy, że kompleksowe i profesjonalne podejście połączone z empatią i zrozumieniem jest kluczem do sukcesu. W związku z tym staramy się nie tylko udzielać eksperckiej pomocy, ale i również tworzyć przyjazną atmosferę w gabinecie.
Zapraszamy do kontaktu z naszą recepcją – wspólnie uzgodnimy dogodny dla Państwa termin.
Zapraszam do poradni urologicznej
Gabinet andrologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.
Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić teleporadę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.
Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.