Diagnostyka urologiczna – USG układu moczowego

Home » Usługi medyczne » Diagnostyka urologiczna – USG układu moczowego

Wiele schorzeń urologicznych, z jakimi zgłaszają się pacjenci, wymaga dalszej diagnostyki. Dzięki nieinwazyjnym metodom obrazowania możemy dokładnie określić umiejscowienie zmian zapalnych lub nowotworowych oraz ocenić ich wielkość. Takie parametry są kluczowe dla wprowadzenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego.

Badanie USG układu moczowego wykonywane przez dr n. med. Aleksandra Targońskiego w Centrum Medycznym Vivomed przy pomocy profesjonalnego i nowoczesnego sprzętu.

USG układu moczowego – wskazania do wykonania badania

Badanie ultrasonograficzne jest powszechnie wykonywanym badaniem obrazowym w celach diagnostycznych chorób w obrębie układu moczowego. Jednakże tego typu kontrola ma za zadanie także pomóc wykryć ewentualne schorzenia i stany zapalne dziejące się w jamie brzusznej.

Pacjenci najczęściej przychodzą na ocenę układu moczowego, kiedy towarzyszą im:

  • częste oddawanie moczu,
  • częste infekcje pęcherza moczowego,
  • obecność krwi w moczu (krwiomocz),
  • problemy z prawidłowym wydalaniem moczu,
  • dolegliwości bólowe w obrębie pęcherza moczowego i nerek, a w przypadku mężczyzn – gruczołu krokowego.

USG układu moczowego – przygotowanie

Jak przygotować się do USG układu moczowego? Podczas badania ultrasonograficznego dróg moczowych, pęcherz powinien być wypełniony. Przed wizytą, pacjent jest proszony o wypicie co najmniej 1 litra wody niegazowanej. Nie powinno się również oddawać moczu, gdyż dzięki temu możliwa jest dokładna ocena kształtu pęcherza. Taki zabieg ułatwia też zbadanie prostaty.

Kilka godzin przed badaniem USG układu moczowego niewskazane jest picie kawy, palenie papierosów oraz żucie gumy. Samo badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne.

USG układu moczowego – jak wygląda badanie?

Jak wygląda USG układu moczowego? Badanie to dzieli się na dwa etapy, a mianowicie:

  • z pełnym pęcherzem moczowym i oceną jego kształtu,
  • z pustym pęcherzem moczowym, aby określić czy mocz został oddany w całości. Jest to tzw. badanie ewentualnego zalegania moczu.

Badanie ultrasonograficzne nie wymaga od pacjenta żadnych innych czynności. Jedyne co pacjent powinien wykonać na wizycie, to ściągnięcie ubrań, które mogłyby utrudnić pokrycie badanego obszaru specjalnym żelem. Diagnostyka wykonywana jest w pozycji zgodnej z instrukcjami badającego lekarza. USG przeprowadzane jest w czasie rzeczywistym, co oznacza, że na ekranie monitora specjalista uwidacznia pokazujące się w danym momencie patologie.

Takie badanie trwa zazwyczaj około 10 minut. Udając się na wizytę, warto wziąć pod uwagę nie tylko czas trwania USG, ale też wywiad lekarski, który przeprowadzany jest przed analizą obrazową.

USG układu moczowego u mężczyzn – jak wygląda?

W przypadku mężczyzn, zwłaszcza po 50. roku życia, bardzo ważnym badaniem jest USG prostaty. To badanie można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • przez powłoki brzuszne,
  • przez odbyt (tzw. USG transrektalne – TRUS).

USG układu moczowego – co obejmuje?

Korzystając z nowoczesnej aparatury do badania ultrasonograficznego, jaką jest aparat USG Logiq V5 Expert, przeprowadzamy badania USG:

  • układu moczowego,
  • prostaty,
  • jąder.

Badanie USG układu moczowego obejmuje diagnostykę nerek, moczowodów, pęcherza moczowego.

Przeprowadzając USG układu moczowego, specjalista może stwierdzić zmiany, jak

  • wodonercze,
  • kamicę nerkową,
  • zastój moczu,
  • torbiele oraz guzy,
  • zwężenie tętnicy nerkowej.

Głównym celem badania ultrasonograficznego prostaty jest ocena jej wielkości oraz struktury. Badanie USG jamy brzusznej z analizą wielkości tego gruczołu jest wskazane przy podejrzeniu jego rozrostu. Natomiast USG transrektalne wykonuje się przede wszystkim, kiedy lekarz podejrzewa raka stercza lub zapalne choroby gruczołu krokowego.

USG jąder jest bezbolesnym badaniem, podczas którego urolog może ocenić stan jąder oraz najądrzy i moszny. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne większości stanów chorobowych dotyczących jąder. Wskazaniem do wykonania USG jąder jest podejrzenie:

  • guzów jąder,
  • przepukliny mosznowej lub pachwinowej,
  • żylaków powrózka nasiennego,
  • wodniaków jąder,
  • skrętu jądra.

Dzięki nieinwazyjnemu badaniu specjalista może określić stopień zaawansowania tych schorzeń i zaproponować odpowiednie leczenie. USG jąder jest również przydatne w ocenie stanu dróg wyprowadzających nasienie. Zmiany chorobowe w ich budowie mogą być przyczyną niepłodności.

Badanie jąder i USG układu moczowego – jak się przygotować?

Przygotowanie do USG układu moczowego i jąder nie wymaga specjalnego zaangażowania pacjenta. Nie jest konieczna depilacja jąder.

USG dróg moczowych – czy istnieją przeciwskazania?

Badania USG przez skórę jest bezinwazyjne i w pełni bezpieczne. Nie wiąże się z nim ryzyko, szczególnie promieniowania rentgenowskiego, dlatego też nie istnieją zazwyczaj żadne przeciwskazania do wykonania tego typu kontroli.

Są jednak pewne wyjątki, do których zaliczamy:

  • obecność ran miękkich,
  • uszkodzenia kości,
  • otwarte infekcje,
  • oparzenia w polu badania.

Inaczej to może przebiegać w przypadku tych technik badania USG układu moczowego, które opierają się na wprowadzeniu głowicy do wnętrza ciała (np. USG transrektalne). Wówczas po wywiadzie z pacjentem lekarz dokona wyboru, czy taką diagnostykę przeprowadzić.

USG układu moczowego – cena

W przypadku USG układu moczowego koszt wykonania takiego badania wynosi 250 złotych. W całość tej ceny wchodzi także konsultacja urologiczna, której regularna kwota to 200 złotych.

Jeżeli lekarz zdecyduje się na dalszą diagnostykę bądź rozpoczęcie farmakoterapii, to wówczas informuje pacjenta, z jakimi kosztami wiążą się dalsze wizyty i ewentualne postępowanie.

USG układu moczowego w Sosnowcu – Centrum Medyczne Vivomed

Specjaliści prowadzący Centrum Medyczne Vivomed wiedzą, że budowanie zaufania i poczucia komfortu jest niezwykle istotną kwestią w diagnostyce i dopasowaniu odpowiedniego leczenia. Z tego też powodu tworzą oni przyjazną atmosferę, dzięki której pacjencji mogą bez obaw i zmartwień opowiedzieć o swoim problemie – a te dotyczące układu płciowo-moczowego niekiedy bywają wstydliwe.

Ocenę gruczołu krokowego, nasieniowodów, jąder, najądrzy, moszny oraz układu moczowego za pomocą badania USG przeprowadza dr n. med. Aleksander Targoński – lekarz androlog oraz urolog. Jego historia zawodowa jest bardzo bogata. Zwiedził on bowiem kilka krajów w celu poszerzania swojej wiedzy oraz horyzontów.

Dr n. med. Aleksander Targoński stacjonował w wielu szpitalach – zarówno tych w Polsce, jak i w innych częściach Europy. Jego powołaniem jest przekazywanie swojej wiedzy, dlatego też pełni rolę wykładowcy na kierunku lekarskim.

USG układu moczowego na Śląsku – gdzie nas znajdziesz?

Centrum Medyczne Vivomed znajduje się w Sosnowcu na ulicy Dęblińskiej 9 – niedaleko placu zabaw na Placu Ćwierka i fontanny. Jest to charakterystyczne miejsce, gdyż ulica ta oddalona jest od centrum miasta niecałe 10 minut.

Dzięki dobrej lokalizacji w naszym gabinecie goszczą często nie tylko pacjenci z Sosnowca, ale i też innych miast, takich jak m.in. Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Bytom, Mysłowice, Tychy.

Dla pacjentów, którzy mają problem z dojazdem bądź mieszkają poza terenami Śląska, lekarz prowadzi konsultacje online, na których omawia plan leczenia oraz ocenia, czy istnieje konieczność fizycznej obecności w gabinecie.

Zapraszam do poradni urologicznej

Gabinet urologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent lub pacjentka powinni czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.

Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić tele-poradę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.

Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.