Badania profilaktyczne układu moczowo-płciowego
Okolice moczowo-płciowe należą do szczególnie wrażliwych partii ciała, dlatego ich schorzenia oraz towarzyszący im ból, mogą być bardzo uciążliwe. Niektóre z chorób układu moczowego można zdiagnozować jeszcze przed wystąpieniem u pacjenta objawów. Co więcej, wczesne rozpoznanie ułatwi oraz przyspieszy proces leczenia i zmniejszy ryzyko powikłań. Te fakty przemawiają za znaczeniem badań profilaktycznych układu moczowo-płciowego w kontekście zapobiegania rozwojowi chorób już na początkowym ich etapie.
Pacjenci powinni zgłaszać się na badanie układu moczowego i płciowego przynajmniej raz w roku – chyba że lekarz zleci częstsze wizyty kontrolne, na przykład w wyniku obciążenia patologiami urologicznymi w rodzinie lub przebytego już w przeszłości leczenia urologicznego. Gdzie możesz umówić się na taką wizytę? W Centrum Medycznym Vivomed, gdzie swoje techniki praktykuje specjalista dr n. med Aleksander Targoński.
Badania układu moczowego – jak przebiega wizyta?
Podczas profilaktycznej wizyty, urolog analizuje wyniki badań moczu oraz krwi pacjenta. W następnym etapie spotkania następuje badanie fizykalne układu moczowego. Lekarz wówczas palpacyjnie bada podbrzusze oraz okolice narządów płciowych. Jeżeli specjalista wyczuje guz w jamie brzusznej lub inne niepokojące dolegliwości, może zdecydować się na wykonanie badania USG układu moczowego. Obejmuje ono ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn także prostaty. Jeśli nie toczy się aktualnie proces zapalny, takie badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. USG pozwala wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie lub kamienie nerkowe niedające objawów.
Diagnostyka chorób układu moczowego – jakie badania wykonać?
Badania profilaktyczne mogą być wykonywane w każdym wieku, niezależnie od płci. Mogą występować jednak wskazania szczególne, na przykład u mężczyzn po 45 roku życia niezbędne jest przeprowadzenie badań w kierunku rozwoju raka prostaty.
Do tych badań należą:
- badanie urologiczne per rectum (każdego roku),
- ocena markerów nowotworowych gruczołu krokowego (prostaty) : tPSA i fPSA.
Problemy urologiczne wciąż stanowią temat tabu w naszym społeczeństwie. Kwestie związane z wydalaniem bądź nietrzymaniem moczu należą do wstydliwych tematów. Jednakże zaniedbanie tych kwestii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Właśnie dlatego należy szczególnie pamiętać o okresowym zgłaszaniu się na badania kontrolne układu moczowo-płciowego.
Badanie profilaktyczne i USG układu moczowego – dlaczego nie należy lekceważyć wizyt kontrolnych?
Szacuje się, że co trzeci mężczyzna zachoruje na nowotwór układu moczowo-płciowego. Zaniechanie regularnych wizyt u urologa może zatem prowadzić do tego, że nie zauważymy postępującego stanu chorobowego, np. rozwijającego się nowotworu. O ile rak prostaty rozwija się zwykle stosunkowo powoli, o tyle postęp raka jądra jest bardzo szybki. Rokowania na wyleczenie raka jądra są lepsze, jeśli choroba zostanie rozpoznana na wczesnym etapie, dlatego lekarze przypominają mężczyznom o konieczności regularnego samobadania jąder.
Poddawanie się regularnym badaniom profilaktycznym układu moczowo-płciowego jest tym bardziej istotne, jeśli w Twojej rodzinie występowały już problemy natury urologicznej. Jeżeli w męskiej części rodziny pojawiały się udokumentowane przypadki raka prostaty, należy ocenić poziom PSA we krwi i udać się do urologa.
Profilaktyczne badanie układu moczowo-płciowego – jakie inne choroby możemy wykryć?
Badania diagnostyczne układu moczowego i rozrodczego obejmują szeroki zakres analiz, dzięki czemu mogą ujawnić, m.in.:
- kamicę nerkową,
- zmiany ogniskowe,
- zwężenie tętnicy nerkowej,
- zmiany wielkości moczowodów,
- wodonercze,
- schorzenia związane z zajęciem układu moczowego przez bakterie,
- zastój moczu,
- choroby gruczołu krokowego (np. ostre lub przewlekłe zapalenie, przerost).
Jak przygotować się do badania układu moczowego?
W zasadzie przygotowanie się do badania nie wymaga wykonania żadnych specjalistycznych czynności. Pacjent powinien zabrać ze sobą wyniki analizy moczu oraz krwi, a także winien oznajmić lekarzowi o swoich chorobach oraz przyjmowanych lekach, w razie konieczności wdrożenia terapii. Warto pamiętać również o tym, aby pęcherz moczowy został wypełniony w maksymalnym stopniu, gdyż wówczas pętla jelit zostaje wypchnięta z obszaru miednicy małej. Jest to bardzo ważne w przypadku, gdy specjalista uzna, że niezbędne będzie badanie USG układu moczowego.
Zaleca się, aby co najmniej 6 godzin przed procedurą nie spożywać żadnych posiłków. Dzień przed wizytą można przyjąć lek, który ma na celu usunięcie powietrza z układu pokarmowego. Gazy te stanowią bowiem przeszkodę dla ultradźwięków. Takim medykamentem jest m.in. Espumisan, który to dostępny jest bez recepty.
Kompleksowe badanie układu moczowego – Śląsk
Nieprawidłowości w obrębie układu moczowego rozwijają się bardzo często u stosunkowo dużej grupy pacjentów. Niektóre z nich są łatwe w diagnostyce oraz leczeniu, a same nie manifestują się poważnymi objawami. Inne natomiast stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia i co najgorsze – dopiero z czasem mogą dawać o sobie znać, przez co rokowania znacznie spadają. Z tego powodu warto przynajmniej raz w roku udać się na wizytę do urologa, który wykona kompleksową ocenę układu moczowego i podejmie wraz z pacjentem odpowiednie kroki w przypadku wykrycia potencjalnej patologii. Takie postępowanie przeprowadzamy w Centrum Medycznym Vivomed.
Wiele pacjentów obawia się tego typu badań ze względu na możliwość zdiagnozowania poważnej przypadłości. Niemniej choroby układu moczowego wcale nie skazują pacjenta. Ich wczesne wykrycie pozwala na szybkie wdrożenie terapii, dając choremu szansę na pełny powrót do ponownej witalności.
Zapraszamy na badanie układu moczowego – Sosnowiec
Jak widać profilaktyka i regularnie wizyty u urologa to kwestia, która może być furtką do długiego i szczęśliwego życia. W Centrum Medycznym Vivomed przeprowadzamy zarówno omawianą procedurę, jak i również inne badania, m.in. badanie ultrasonograficzne czy ocenę czynnościową dolnych dróg moczowych. Zapraszamy wszystkich pacjentów do odwiedzenia naszego specjalisty w gabinecie, który zlokalizowany jest w Sosnowcu na ul. Dęblińskiej 9.
Zapraszam do poradni urologicznej
Gabinet urologiczny to miejsce, w którym każdy pacjent lub pacjentka powinni czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój bieżący problem lub o co chcesz dopytać, jestem tutaj dlatego, aby pomóc.
Możesz umówić się już dzisiaj na wizytę lub zamówić tele-poradę, w zależności od tego jak pilna jest Twoja sprawa i czy można ją rozwiązać zdalnie.
Kliknij poniżej i wybierz rodzaj usługi medycznej.