kiedy się zgłosić do urologa

Urolog – kiedy się do niego zgłosić?

Bardzo często myślimy o urologu jako o lekarzu, do którego wybierają się tylko panowie po 50. roku życia. Wielu z nas utożsamia go z nieprzyjemnymi i wstydliwymi chorobami, a tym samym unika wizyty w jego gabinecie. Jest to błąd, ponieważ specjalista urologii potrafi rozpoznać i leczyć wiele schorzeń układu moczowo-płciowego. Ponadto, co bardzo ważne, potrafi on rozpoznać i wykluczyć nowotwory takie jak najczęstszy wśród mężczyzn rak prostaty, rak pęcherza czy rak nerki. Kiedy się do niego wybrać i czy urolog to lekarz tylko dla mężczyzn?

Czym zajmuje się urolog?

Urolog zajmuje się leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn i układu moczowego u kobiet. Urologia wyodrębniła się jako oddzielna gałąź chirurgii dość szybko, bo na początku XIX wieku. Już wtedy byli to lekarze, którzy specjalizowali się głównie w zabiegach na pęcherzu moczowym, nerce oraz na drogach moczowych. W Polsce w zależności od ośrodka urolodzy wykonują bardzo wiele różnych zabiegów – od resekcji prostaty aż po przeszczepianie nerki. Wizyta u urologa zwyczajowo zaczyna się od wywiadu, podczas którego lekarz zbiera wywiad w kierunku aktualnych dolegliwości oraz innych chorób towarzyszących. Zapyta on Państwa między innymi o także o ewentualne trudności z oddawaniem moczu czy też pojawieniem się w nim krwi. Ważny jest również fakt palenia papierosów oraz picia alkoholu. W gabinecie urologa nie ma tematu tabu, stąd warto wspomnieć o ewentualnych zaburzeniach erekcji czy też wytrysku. To wszystko pozwoli lekarzowi urologii lepiej nakierować następną część wizyty, czyli badanie fizykalne oraz ultrasonografię. Badanie USG pozwoli lekarzowi dokładnie ocenić nerki oraz pęcherz moczowy. Aby badanie było miarodajne, do urologa powinno się przyjść z przynajmniej średnio wypełnionym pęcherzem moczowym. Stąd w miarę możliwości nie należy oddawać moczu na przynajmniej godzinę-dwie przed wejściem do gabinetu.

urolog kiedy wizyta

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u urologa?

Objawy w urologii wiążą się zazwyczaj z utrudnionym oddawaniem moczu bądź pojawieniem się w nim różnego rodzaju zmian takich jak krwiomocz bądź krwinkomocz. Utrudnione oddawanie moczu jest częstym problemem występującym u mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Nierzadko wiąże się z tak zwanym łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Do innych objawów tego schorzenia należy oddawanie moczu w nocy więcej niż raz, gwałtowne parcia na mocz, a nawet ból w trakcie mikcji. Podanych objawów nie należy traktować jako etap naturalnego starzenia się organizmu, który można bezwiednie zaakceptować. Obecnie dostępne jest wiele leków, które znacząco łagodzą powyższe dotkliwe objawy. Mężczyźni, szczególnie młodzi – między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia – powinni również regularnie dokonywać samobadania jąder. W przypadku pojawienia się zgrubienia, nowego napięcia skóry lub bolesności pilnie zgłosić się do urologa. Rak jądra jest nowotworem, który wykryty we wczesnym stadium jest niemalże u wszystkich dotkniętych wyleczalny. Opcja zachowanie nasienia w odpowiedniej instytucji pozwala na spłodzenie potomstwa w późniejszym okresie.

Kiedy w moczu pojawia się krew

Krwiomocz jest to sytuacja, w której krew jest widoczna gołym okiem, a mocz ma krwiste zabarwienie. Krwinkomocz z kolei występuje, gdy w badaniu laboratoryjnym wykryto erytrocyty, ale jest ich na tyle mało, że mocz nie zmienia swojego zabarwienia. Nie należy jednak ignorować ani krwinkomoczu ani krwiomoczu, ponieważ jest to jeden z głównych objawów raka pęcherza. Nowotwór ten wykryty w odpowiednio wczesnym stadium pozwala na zachowanie funkcji pęcherza moczowego i cieszenie się życiem przez lata. Źródłem krwi w moczu może być również rak nerki, choć nowotwór tego ważnego narządu jest wykrywany zazwyczaj przypadkowo podczas badania USG.

Nie zwlekaj z wizytą

Niestety, do urologa chodzimy zazwyczaj tylko wtedy, kiedy nasze dolegliwości są bardzo duże i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jest to zasadniczy błąd, który sprawia, że wiele mężczyzn jak i kobiet przez całe lata zmaga się z problemami urologicznymi. Są one niezwykle uciążliwe i skutkują poczuciem wstydu i przygnębieniem. Sprawiają, że ograniczamy naszą aktywność fizyczną, zawodową, a nawet seksualną. Urolog, jak każdy lekarz, objęty jest tajemnicą zawodową. Mogą być przez to Państwo pewni, że o Państwa problemach nikt się nie dowie. Równocześnie warto rozważyć wizytę o urologa wraz z tatą, dziadkiem i bratem. Jest to wyraz najwyższej troski o naszych bliskich. Regularne wizyty u urologa pozwolą nam szybko wyłapać wszelkie problemy, które dotyczą naszego układu moczowo-płciowego. Pozwoli nam to nie tylko na spokojne, bezbolesne i regularne oddawanie moczu, ale także na długie cieszenie się życiem seksualnym.