przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

Współżycie seksualne jest bardzo ważną częścią naszego życia, mającą nierzadko decydujący wpływ na jego jakość. Seks u ludzi spełnia funkcję nie tylko prokreacyjną, ale służy również umacnianiu więzi z partnerem bądź partnerką, budowaniu relacji oraz przyjemności. Pozostaje on niestety tematem tabu, a wielu mężczyzn woli nie rozmawiać o problemach w sypialni. Wstyd i poczucie braku męskości sprawiają, że wstydzą się oni zgłaszać do lekarzy specjalistów. Przedwczesny wytrysk jest jednak problemem powszechnym, ale często pozostaje niezdiagnozowany. Wielu mężczyzn przez całe lata rezygnuje z pożycia seksualnego w obawie przed skompromitowaniem się bądź niedostatecznym zaspokojeniem drugiej połówki. Przedwczesny wytrysk jest jednak schorzeniem, które można leczyć, a wizyta u lekarza pomaga rozwiać wątpliwości i obawy.

Czym jest przedwczesny wytrysk?

Problem przedwczesnego wytrysku dotyka nawet 20-30% wszystkich mężczyzn. Składają się na niego następujące elementy:

  • ejakulacja, czyli wytrysk w ciągu minuty od rozpoczęcia penetracji. Niektóre źródła dla zaburzeń nabytych granicę stawiają nieco wyżej i określają przedwczesny wytrysk jako ejakulację w ciągu trzech minut od rozpoczęcia penetracji
  • niemożliwość powstrzymania ejakulacji
  • negatywne konsekwencje psychiczne takie jak niezadowolenie, stres czy smutek

Należy zaznaczyć, że u niektórych mężczyzn problem przedwczesnego wytrysku występuje od początku życia seksualnego, a u niektórych mężczyzn problem ten pojawił się długo po inicjacji seksualnej.

przedwczesny wytrysk 1

Jak dochodzi do przedwczesnego wytrysku?

Męska aktywność seksualna jest zwyczajowo dzielona na cztery etapy:

  • podniecenie i osiągnięcie erekcji
  • faza plateau – członek jest sztywny, dochodzi do penetracji
  • wzrost podniecenia oraz osiągnięcie orgazmu
  • faza wiotczenia 

W przypadku przedwczesnego wytrysku faza plateau jest znacząco skrócona, przez co znacznie szybciej dochodzi do osiągnięcia orgazmu. Na fakt skrócenia tejże fazy wpływa prawdopodobnie zaburzenie kontroli wytrysku z warstwy korowej mózgu oraz rdzenia kręgowego. Badacze wskazują również na niższe stężenia serotoniny. Niemałą rolę odgrywa również stres oraz negatywne doświadczenia podczas seksu. Często zdarza się, że w parze z przedwczesnym wytryskiem idą różnego rodzaju zaburzenia erekcji.

Przedwczesny wytrysk – jak sobie z nim poradzić?

Problemu przedwczesnego wytrysku nie należy bagatelizować. W przypadku wystąpienia objawów należy zgłosić się do lekarza urologa, androloga bądź seksuologa. Zbierze on z Panem szczegółowy wywiad. Choć może być to dla Pana wstydliwe, to lekarz nie będzie Pana oceniał oraz będzie dążył do rozwiązania Pańskiego problemu. Wielu z nas mówiąc o swoim życiu seksualnym odczuwa wstyd, ale dla lekarza zajmującego się zaburzeniami erekcji oraz ejakulacji nie ma tematów tabu.

przedwczesny wytrysk 2

Dlaczego nie warto kupować magicznych tabletek z internetu?

Leczenie przedwczesnego wytrysku polega zazwyczaj na stosowaniu selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) lub, nieco rzadziej, selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Leki te wykorzystuje się również w leczeniu chorób depresyjnych. Są to leki powszechnie stosowane, dobrze przebadane oraz bezpieczne i mają udowodnione działanie. Równocześnie są to medykamenty stosunkowo tanie – nie warto ryzykować swojego zdrowia zamawiając niesprawdzone specyfiki z różnego rodzaju stron internetowych. W leczeniu przedwczesnego wytrysku pomocna jest również terapia u zaufanego psychologa bądź seksuologa. Pomoże on zlokalizować źródło problemu oraz zasugeruje Panu sposoby na radzenie sobie z nim.

Męski mężczyzna to taki, który o siebie dba

Mężczyźni dotknięci problemem przedwczesnego wytrysku czują się niemęscy i mają obniżone poczucie własnej wartości. Przedwczesny wytrysk często negatywnie odbija się na relacjach romantycznych lub nawet uniemożliwia ich nawiązywanie. Należy jednak zaznaczyć, że długość stosunku seksualnego nie świadczy o męskości lub jej braku. Prawdziwie męskim jest ten mężczyzna, który znając problem zgłasza się do lekarza i próbuje go rozwiązać.