Choć zabrzmi to nieco obcesowo oraz banalnie, erekcja jest podstawową częścią życia seksualnego mężczyzny. Bez trwałej erekcji ciężko przecież o udane życie intymne. Erekcja oraz czas jej trwania decydują o zdolności do penetracji oraz w dużej mierze o zadowoleniu partnerki. Niestety, problemy z erekcją to coraz częstszy problem w naszym społeczeństwie. Mijające lata połączone z niezdrowym stylem życia oraz stresem sprawiają, że problemy z uzyskaniem oraz utrzymaniem erekcji są coraz powszechniejsze. Temat zaburzeń wzwodu dalej pozostaje dla wielu z nas tematem tabu. Sprawia to, że wielu mężczyzn, którzy doświadczają tego problemu dusi go w sobie i nie sięga po radę specjalisty. Tym samym problem trwa oraz wywołuje narastającą frustrację, a nawet depresje. Zaburzenia erekcji dotyczą przecież bardzo ważnej sfery naszego życia jaką jest strefa intymna. W poniższym artykule postaramy się pokrótce omówić problemy hormonalne, które mogą prowadzić do wystąpienia zaburzeń erekcji u mężczyzn.
Spis treści
Czy problemy z erekcją wynikają z niedoboru testosteronu?
Jedną z dominujących przyczyn hormonalnych zaburzeń erekcji jest niedobór testosteronu. Hipogonadyzm, czyli zbyt niskie stężenie hormonów płciowych powoduje także obniżenie popędu seksualnego oraz może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń innych niż problemy z erekcją. Na szczęście istnieje skuteczna metoda leczenia hipogonadyzmu poprzez odpowiednią suplementację androgenów. W poniższym artykule postaramy się jednak przybliżyć przede wszystkim inne niż niedobór testosteronu hormonalne problemy, które powodują wystąpienia zaburzeń erekcji.

W jaki sposób mężczyzna dostaje wzwodu?
Aby lepiej zrozumieć istotę wzwodu oraz problemy z erekcją warto poświęcić uwagę temu, jak dochodzi do powstawania wzwodu. Generalnie rzecz ujmując w trakcie podniecenia seksualnego dochodzi do napływu krwi do ciał jamistych prącia. Utrudniony jest także odpływ krwi z tychże ciał. Sprawia to, że prącie powiększa się oraz robi się zdecydowanie twardsze. Ten wbrew pozorom złożony mechanizm pozostaje pod kontrolą zarówno nerwową, jak i hormonalną. Tym samym aby mogło dojść do powstania erekcji konieczne jest współdziałanie trzech poniższych czynników:
- naczyniowego – krew musi mieć drogę napływu. Droga ta może być zwężona przez miażdżycę,
- nerwowego – pozostaje bez naszej świadomej kontroli,
- hormonalnego.
Czym są zaburzenia erekcji?
Mianem zaburzeń erekcji określa się sytuację, w której mężczyzna albo nie osiąga erekcji albo traci ją w trakcie trwania stosunku seksualnego. Oznacza to, że zaburzenia erekcji mogą objawiać się nie tylko jako zupełny brak erekcji, ale także niedostateczną jej długością bądź niewystarczającą twardością członka. Zaburzenia erekcji możemy podzielić na pierwotne oraz na wtórne. W przypadku zaburzeń pierwotnych mamy do czynienia przede wszystkim z zaburzeniem na podłożu psychicznym. Zaburzenia wtórne rozwijają się na podłożu chorób organicznych. Pierwotne zaburzenia erekcji trwają całe życie i rozpoczynają się często jeszcze przed inicjacją seksualną. Dochodzi wtedy nierzadko do powstania błędnego koła, w którym niepowodzenia seksualne sprawiają, że każde zbliżenie seksualne wiąże się ze stresem, który dodatkowo utrudnia utrzymanie erekcji. Niemniej jednak należy zaznaczyć, że zaburzenia erekcji mają zazwyczaj mieszaną genezę. Ponadto często dochodzi do nakładania się wielu czynników, które wywołują zaburzenia erekcji. Zaburzenia erekcji występują najczęściej u mężczyzn po czterdziestym roku życia i mają tendencję do narastania w czasie. Pamiętaj – zaburzenia erekcji to powszechny problem, który dotyka nawet 150 milionów mężczyzn na świecie. Nie pozwól, aby wstyd przed lekarzem zmarnował Twoją szansę na udane życie seksualne.

Jakie problemy hormonalne wywołują zaburzenia erekcji?
Gospodarka hormonalna człowieka jest niesamowicie złożonym mechanizmem, a nieprawidłowe stężenia nawet jednego hormonu negatywnie rzutują się na ogólny stan zdrowia. W przypadku zaburzeń erekcji pierwsza myśl w zaburzeniach gospodarki hormonalnej to niemalże zawsze nieprawidłowe, zbyt niskie stężenie testosteronu. Lekarz bierze jednak również pod uwagę zaburzenia w stężeniach innych hormonów takich jak:
– hormony tarczycy – choroby tarczycy, zarówno nadczynność, jak i niedoczynność. Warto zaznaczyć, że w przypadku nadczynności tarczycy często opisuje się występowanie przedwczesnego wytrysku,
– prolaktyna – hiperprolaktynemia, czyli zbyt wysokie stężenia prolaktyny, zarówno polekowe jak i związane z chorobami przysadki,
– nieprawidłowe stężenia lub działanie insuliny, a tym samym występowanie cukrzycy,
– hormon wzrostu (somatotropina).
Hiperprolaktynemia – wcale nie taka rzadka przyczyna zaburzeń erekcji
Prolaktyna jest hormonem, który odpowiada za produkcję mleka u kobiet podczas karmienia piersią. Niemniej jednak hormon ten występuje także u mężczyzn. Jego zbyt wysokie wydzielanie może być związane z przyjmowaniem niektórych leków (takich jak leki przeciwpsychotyczne) bądź z chorobami przysadki. W przypadku występowania hiperprolaktynemii u mężczyzn dochodzi do pojawienia się mlekotoku. Ponadto dochodzi do obniżenia płodności, zaniku typowo męskiego owłosienia oraz omawianych właśnie problemów z erekcją. Pamiętaj, że jeżeli przyjmujesz leki przeciwpsychotyczne (np. risperidon, arypiprazol, haloperidol) to pod żadnym pozorem nie należy ich odstawiać na własną rękę. Warto również zaznaczyć, że nie zaleca się obecnie wykonywania badań stężenia prolaktyny na własną rękę. Prolaktyna jest hormonem stresu, a samo pobranie krwi może spowodować podniesienie stężenia prolaktyny. Tym samym ocena gospodarki prolaktynowej jest trudna i opiera się na połączeniu objawów klinicznych, wyników badań laboratoryjnych oraz nierzadko obrazowych.

Problemy z erekcją – warto odwiedzić także kardiologa
Zaburzenia erekcji mają wiele przyczyn. Do jednych z nich należą choroby układu sercowo-naczyniowego. Zarówno nadciśnienie tętnicze oraz miażdżyca mogą przyczyniać się do powstania zaburzeń erekcji. Odpowiednie leczenie nadciśnienia i dyslipidemii pozwala często poprawić jakość oraz długość erekcji. Jeżeli problemy z erekcją wystąpiły u Ciebie po wprowadzeniu konkretnych leków na nadciśnienie – skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Zdarza się bowiem, że niektóre leki stosowane w leczeniu choroby niedokrwiennej serca oraz nadciśnienia tętniczego mogą wywoływać problemy z erekcją. Nie ignoruj tego problemu. Nadciśnienie można oraz trzeba skutecznie leczyć, a mnogość dostępnych leków sprawia, że w przypadku wystąpienia powikłań w postaci zaburzeń erekcji dany lek można zmienić na inny. Warto skonsultować się z lekarzem i podjąć pierwszy krok w leczeniu zaburzeń erekcji.