O ile wraz z wiekiem u kobiet pojawia się tendencja do nietrzymania moczu, o tyle mężczyźni znacznie częściej skarżą się na utrudnione oddawanie moczu. Istnieje pełen wachlarz objawów: od częstszego oddawania moczu w nocy, aż po ból podczas mikcji (mikcja to termin określający oddawanie moczu). Jedną z dominujących przyczyn tego stanu jest łagodny rozrost prostaty, który dotyka wielu mężczyzn. Łagodny rozrost gruczołu krokowego jest często niepoprawnie nazywany przerostem prostaty. Problemy zazwyczaj pojawiają się po pięćdziesiątym roku życia. Czy jest to groźne schorzenie? Czy jest to wstęp do pojawienia się nowotworu?
Spis treści
Co to jest prostata?
Prostata, zwana w polskiej literaturze sterczem lub gruczołem krokowym, jest ważnym elementem męskiego układu rozrodczego. Gruczoł krokowy jest nieparzysty, znajduje się poniżej pęcherza moczowego i otacza cewkę moczową. Jego rola jest nieomal nieoceniona. Odpowiada on za produkcję składników spermy. O ile plemniki są produkowane w jądrach i dojrzewają w najądrzach, o tyle płynna zawiesina jest produkowana właśnie w prostacie. Bez wydzieliny prostaty rozród byłby praktycznie niemożliwy. Tym samym jest to bardzo ważny gruczoł, którego funkcja jest stale odkrywana. Choć jest mały, to składa się z dwóch płatów połączonych tak zwaną węziną. W prostacie można wyróżnić trzy strefy, idąc od zewnątrz do cewki moczowej:
- obwodowa, w której lokalizują się zazwyczaj nowotwory prostaty,
- przejściowa, w której dochodzi do omawianego łagodnego rozrostu,
- okołocewkowa, zwana również centralną.

Jakie są główne problemy z prostatą?
Do głównych problemów zdrowotnych związanych z prostatą należy:
- łagodny rozrost prostaty
- rak prostaty
- ostre zapalenie prostaty – związane z infekcją bakteryjną
- przewlekłe zapalenie prostaty – podobnie jak zakażenie ostre związane jest z infekcją bakteryjną, niemniej dochodzi w nim do złożonych i patologicznych reakcji
Należy również zaznaczyć, że kobiety nie posiadają prostaty. Tym samym nie są narażone na dolegliwości z nią związane.
Łagodny rozrost prostaty – co to takiego?
Zazwyczaj w mediach słyszymy o przeroście prostaty. Nie jest to jednak sformułowanie poprawne z punktu widzenia patomorfologii. W przeroście dochodzi do powiększenia się komórek, a w rozroście do zwiększenia ich ilości. Gdy gruczoł krokowy u starszych mężczyzn się powiększa, mamy do czynienia ze zwiększaniem się ilości komórek, a tym samym rozrostem. Rozrost ten dokonuje się w strefie przejściowej.
Jakie objawy ma łagodny rozrost gruczołu krokowego?
Objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego są wielorakie. Chorzy dotknięci tym problemem zgłaszają między innymi potrzebę oddawania moczu w nocy. Należy zaznaczyć, że fizjologicznym jest jednorazowe oddanie moczu w nocy. Do innych objawów łagodnego rozrostu prostaty należy stałe uczucie parcia na mocz oraz uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego po oddaniu moczu. Równocześnie oddawanie moczu staje się dłuższe i nierzadko towarzyszy mu nieprzyjemny wysiłek. Warto również pamiętać, że do innych objawów łagodnego rozrostu prostaty należy oddawanie moczu kroplami. Mężczyźni cierpiący z powodu łagodnego rozrostu prostaty muszą oddawać mocz znacznie częściej. Tym samym schorzenie to znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Podróże samochodem czy długie spotkania stają się niemalże ogromnymi wyzwaniami.

Co robić, kiedy dokucza nam prostata?
W telewizji spotkamy się z całym ogromem środków, które mają rzekomo zmniejszać gruczoł krokowy i ułatwiać mikcję. Niestety należy pamiętać, że są to suplementy diety, które często nie mają udowodnionej skuteczności. Dlatego też warto skonsultować nasze objawy z urologiem. Przeprowadzi on dogłębny wywiad oraz zbada Pana fizykalnie. Czasami niezbędne będą badania laboratoryjne. Oceniając objawy zasugeruje pewne zmiany oraz przepisze leki, które pomogą oddawać mocz. Do najczęściej wykorzystywanych leków w przypadku łagodnego rozrostu prostaty należą tak zwane alfa-adrenolityki takie jak tamsulozyna. Należy zaznaczyć, że są to leki na receptę, których nie należy przyjmować bez konsultacji z lekarzem.