Liczba specjalizacji lekarskich może przyprawiać o zawrót głowy. Wynika to z faktu ciągłego poszerzania wiedzy medycznej. Wraz z nowymi metodami diagnozowania i leczenia chorób powstają nowe specjalizacje. Czasy, kiedy jeden lekarz leczył wszystkie choroby, a do tego operował, minęły już kilkadziesiąt lat temu. Ilość wiedzy jest tak ogromna, że lekarz musi wyspecjalizować się w schorzeniach dotykających poszczególnego narządu lub układu, aby móc świadczyć usługi na najwyższym poziomie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Każdy z nas chce przecież trafić do jak najlepszego specjalisty. Jednakże niektóre z dziedzin są do siebie bardzo podobne, tak jak jest to w przypadku urologa i androloga.
Urolog a androlog – to dylemat, który stoi przed wieloma mężczyznami, którzy zmagają się z problemami w zakresie układu moczowo-płciowego. Te dwie pokrewne dziedziny nauk mają ze sobą wiele wspólnego, natomiast zakres chorób i metody leczenia są diametralnie różne. Warto wiedzieć czym się różni androlog a urolog, aby trafnie wybrać lekarza, który będzie nas leczył.
Spis treści
Specjalista urolog – czyli kiedy z układem moczowym są problemy
Lekarz urolog to specjalista w zakresie układu moczowego kobiet oraz układu moczowo-płciowego mężczyzn. Powodem jest fakt, iż wbrew obiegowej opinii, urolog również z powodzeniem leczy pacjentki. W zakres jego kompetencji wchodzi między innymi diagnostyka oraz leczenie problemów z oddawaniem moczu, takich jak m.in.:
- kamica nerkowa,
- nietrzymanie moczu i problemów z jego oddaniem,
- parcia naglące.
Innym objawem, który powinien nas skłonić do wizyty u urologa, jest krwiomocz, czyli obecność krwi w moczu oraz dolegliwości bólowe przy jego oddawaniu, a w przypadku mężczyzn dochodzi do tego też ból prącia. Nieodłącznym narzędziem lekarza urologa jest ultrasonograf, dzięki któremu wykonuje on badanie USG. Uwidacznia ono struktury układu moczowego takie jak nerki oraz pęcherz i pozwala stwierdzić czy znajdują się w nich patologie. Innymi badaniami, którymi posługują się lekarze tej specjalności to między innymi uroflowmetria oraz badanie urodynamiczne.

W zakres kompetencji lekarza urologa wchodzi także rozpoznawanie oraz leczenie schorzeń typowo męskich takich jak:
- stulejka,
- grudki perliste prącia,
- wodniak jądra,
- zapalenie napletka i żołędzi prącia.
Ponadto to lekarze urolodzy są odpowiedzialni za walkę z infekcjami przenoszonymi drogą płciową, jak i chorobami gruczołu krokowego, np. rakiem prostaty. Gdy istnieją odpowiednie wskazania w warunkach sali operacyjnej wykonują oni zabieg prostatektomii radykalnej, polegającej na usunięciu prostaty. Urolog przeprowadza również na życzenie pacjenta wazektomię, która jest metodą antykoncepcyjną dla mężczyzn.
Androlog, czyli lekarz od męskich spraw
Andrologia jest nauką, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób, które dotykają męskiego układu rozrodczego. W Polsce nie jest ona zarejestrowaną specjalizacją lekarską, natomiast jako dziedzina medycyny funkcjonuje już od dłuższego czasu. Problem wynika z faktu, że męski układ rozrodczy ma wiele składowych. W Polsce usługi z zakresu andrologii usługi świadczą najczęściej lekarze urolodzy, endokrynolodzy, seksuolodzy oraz psychiatrzy. Schorzenia andrologiczne są z pogranicza wszystkich tych dziedzin.
Androlog zajmuje się przede wszystkim męskim układem rozrodczym i pojawiającymi się w tych okolicach nieprawidłowościami. Jego porady dotyczą więc zaburzeń hormonalnych (zaburzenia libido i erekcji, przedwczesny wytrysk, ginekomastia, niskie stężenie testosteronu). Niemniej jednak do androloga mogą zgłaszać się również pacjenci, którzy cierpią na ból, obrzęki i stany zapalne w obrębie narządów płciowych. Lekarz przeprowadza kompleksowy wywiad dotyczący zgłaszanych przez Ciebie dolegliwości – może zatem spytać o przebyte choroby, jakość oraz częstotliwość współżycia, obciążenia genetyczne. Następnie zleca badania, dzięki którym znajduje źródło problemu i dobiera właściwe leczenie farmakologiczne lub ewentualnie operacyjne.
Bardzo często z zaburzeniami erekcji związany jest niedobór testosteronu. Hormon ten produkowany jest w głównej mierze przez jądra oraz odpowiada za rozwój drugo- oraz trzeciorzędowych cech płciowych i współdziała w odczuwaniu libido u mężczyzn. Jego niedobór wpływa na cały organizm mężczyzny – może powodować osłabienie siły mięśniowej, bezsenność oraz obniżyć codzienny napęd życiowy. Rozwiązaniem tego problemu jest terapia testosteronowa, która pozwala na przywrócenie do właściwego poziomu tego hormonu. Jej poprawny dobór oraz prawidłowe stosowanie jest kluczowe, dlatego silnie odradza się stosowania testosteronu na własną rękę, gdyż może to powodować groźne dla zdrowia skutki uboczne. Lekarz androlog jest specjalistą, który ma wiedzę oraz doświadczenie w prawidłowym prowadzeniu terapii testosteronem.

Androlog czy urolog? Wszystko zależy od problemu
Urolog czy androlog? Do którego lekarza się udać? Jeżeli dalej się wahasz, skontaktuj się z naszym centrum medycznym i umów się na konsultację do dr. Aleksandra Targońskiego. Jest on specjalistą urologiem, który świadczy także usługi w zakresie andrologii – ma więc doświadczenie w leczeniu chorób z obu tych dziedzin medycyny.
FAQ:
- Czym zajmuje się urolog?
Zakres praktyk urologa obejmuje układ moczowy kobiet oraz moczowo-płciowy mężczyzn. Diagnozuje on i leczy problemy z nietrzymaniem moczu, kamicę nerkową, parcie naglące, a w przypadku panów zajmuje się również stulejką, grudkami perlistymi prącia, wodniakami jądra, zapaleniem napletka i żołędzi prącia oraz chorobami prostaty.
- Kim jest androlog?
Jest to lekarz nazywany przez niektórych męskim odpowiednikiem ginekologa. Jego porady dotyczą głównie zaburzeń seksualnych. Do tego specjalisty zgłaszają się zazwyczaj pacjenci, którzy bezskutecznie starają się o dziecko oraz ci cierpiący na problemy o naturze hormonalnej, takie jak np. zaburzenia erekcji czy obniżone libido.
- Urolog a androlog – do którego z nich się udać?
Tutaj granica dla niektórych jest dość cienka, obie te specjalizacje to bowiem pokrewne dziedziny medycyny zajmujące się męskim układem płciowym. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza, który związany jest z zarówno z urologią, jak i andrologią, gdyż wówczas kompleksowo oceni problem i jego podłoże.