łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe: objawy, przyczyny, leczenie

Łysienie androgenowe to powszechnie występujący problem u mężczyzn. Warto zaznaczyć, że dla wielu mężczyzn problem łysienia zaczyna się nie po 40. roku życia,  a już po 30. czy nawet 20. roku. Wiąże się to z licznymi obawami oraz sporym dyskomfortem psychicznym. Utrata włosów wpływa bowiem nie tylko na to, jak postrzegamy samych siebie ale także na to, jak postrzegają nas inni. Czy da się coś z tym zrobić? Czy utrata włosów wynika ze zbyt wysokiego stężenia testosteronu?

Łysienie samo w sobie jest procesem utraty włosów, niezależnie od ich lokalizacji. Dotyka ono znacznie częściej mężczyzn niż kobiety. Mężczyźni łysieją nie tylko częściej, ale także szybciej – proces utraty włosów rozpoczyna się często już w wieku 20 lat. Samo łysienie zaczyna się zazwyczaj od przerzedzenia włosów oraz nieznacznego powiększenia naturalnych zakoli.

Jak żyje włos?

To nieco przewrotnie postawione pytanie. O ile większość tego, co nazywamy włosem jest wytworem martwym, o tyle część włosa znajdująca się w skórze to bardzo żywa struktura, która podlega cały czas zmianom. Część ta odpowiada za produkcję kreatyny oraz odżywianie włosa. Każdy włos ma trzy fazy życiowe: fazę wzrostu, fazę spoczynku i fazę wypadania. Szacuje się, że nawet 90% wszystkich włosów znajduje się w fazie wzrostu. Samo wypadanie włosów wynika najczęściej z faktu skrócenia fazy wzrostu oraz przejścia większej ilości włosów w fazę wypadania.

łysienie androgenowe jak żyje włos

Dlaczego włosy wypadają?

Na samym początku warto zauważyć, że proces wypadania włosów jest naturalny – każdy człowiek, nawet z bardzo gęstymi włosami każdego dnia traci kilkadziesiąt włosów. O ile u osób z jasnym kolorem włosów proces ten jest mniej widoczny na przyborach do układania włosów, o tyle u osób z ciemniejszymi włosami wypadanie włosów jest bardziej widoczne. Włosy wypadają naturalne w ilości od 50 do 100 dziennie. Jest to naturalny proces. Niemniej jednak w wyniku pewnych procesów hormonalnych oraz genetycznych wypadanie włosów może się nasilić.

Przyczyny nasilonego wypadania włosów są różne i można je podzielić na:

  • Przyczyny mechaniczne – związane często z nadmierną i nieprawidłową pielęgnacją włosów – silnym i zbyt częstym czesaniem, modelowaniem włosów, a nierzadko wyrywaniem włosów,
  • Choroby zakaźne takie jak kiła wtórna,
  • Niektóre choroby reumatologiczne takie jak toczeń,
  • Stosowanie niektórych leków.

Jakie są rodzaje łysienia?

Warto zaznaczyć, że łysienie to proces, który nie jest ograniczony tylko do mężczyzn i tylko do tytułowego łysienia androgenowego. Łysienie możemy podzielić na dwie główne kategorie: przebiegające bez bliznowacenia oraz przebiegające z bliznowaceniem. Procesy przebiegające z bliznowaceniem oraz łysienie typu męskiego uznaje się obecnie za nieodwracalne. W przypadku łysienia wywołanego chorobami takimi jak łysienie plackowate włosy zazwyczaj odrastają samoistnie.

Łysienie androgenowe – objawy

Łysienie androgenowe jest to trwała utrata włosów występująca najczęściej u mężczyzn. Utrata włosów okazuje się nie tylko trwała, ale także postępująca w czasie. Znacznie rzadziej łysienie androgenowe pojawia się u kobiet. Łysienie androgenowe jest chorobą o uwarunkowaniu genetycznym powodującym nadmierną reakcję na naturalnie występujące androgeny. Warto zaznaczyć jednak, że penetracja genów u każdej osoby może być inna. Oznacza to, że jeżeli wystąpiło łysienia androgenowe w Twojej rodzinie, to niekoniecznie musi ono wystąpić u Ciebie. Łysienie androgenowe u mężczyzn rozpoczyna się zazwyczaj od poszerzenia zakoli oraz pojawienia się przerzedzenia włosów na szczycie głowy. Zauważono także, że łysienie androgenowe znacznie częściej pojawia się u mężczyzn, którzy wcześniej cierpieli z powodu łupieżu.

Jak sprawdzić czy mam łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe u mężczyzn jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn. Proces łysienia androgenowego może rozpocząć się już po zakończeniu procesu dojrzewania. Szacuje się, że dotyka ono nawet połowy mężczyzn przed 50. rokiem życia. Mówimy więc o chorobie, która występuje często i w młodym wieku. Łysienie sprawia, że wielu mężczyznom trudniej wchodzić w nowe relacje romantyczne. Zauważono, że mężczyźni u których występuje łysienie znacznie częściej mierzą się z lękiem czy depresją. Niestety, świadomość tematu łysienia androgenowego pozostaje dalej niska i uznaje się je za pomniejszy problem dermatologiczny. Sprawia to, że mężczyźni, którzy cierpią z powodu łysienia androgenowego nie szukają pomocy. Łysienie androgenowe u mężczyzn polega przede wszystkim na skróceniu czasu wzrostu włosa oraz czasu jego spoczynku. Tym samym włos znacznie szybciej przechodzi w fazę wypadania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy Twoje łysienie jest na podłożu androgenowym – skonsultuj się z lekarzem.

łysienie androgenowe objawy

Łysienie androgenowe – przyczyny

Związek łysienia androgenowego oraz testosteronu, choć ustalony, pozostaje dalej przedmiotem badań naukowych. Wiadomo, że mężczyźni, u których nie ma testosteronu nie łysieją w sposób androgenowy. Niemniej jednak zależność okazuje się dużo bardziej złożona. Podstawowym mechanizmem łysienia jest bowiem nie tyle wysokość poziomu testosteronu, co podatność samego włosa na działanie dihydrotestosteronu. Podatność ta jest z kolei uwarunkowana genetycznie. Ponadto na samo wypadanie włosów wpływają także inne hormony takie jak kortyzol. W jednym z badań wykazano nawet, że wysokość samego stężenia testosteronu nie wpływa na nasilenie wypadania włosów.

Jak wyleczyć łysienie androgenowe?

Leczenie łysienia androgenowego znacząco zmieniło się w ostatnich latach. Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czy łysienie androgenowe można wyleczyć. Niestety, obecny stan wiedzy nie pozwala na trwałe wyleczenie łysienia androgenowego. Niemniej jednak istnieją leki na łysienie androgenowe, które pozwalają na skuteczne powstrzymanie wypadania włosów, a nawet na odwrócenie tego procesu. Dlaczego więc uznaje się dalej łysienie androgenowe za nieodwracalne? Niestety, zaprzestanie przyjmowania leków na łysienie androgenowe sprawia, że włosy znowu zaczynają wypadać. Co stosuje się na łysienie androgenowe? Obecnie wykorzystuje się głównie dwa leki:

  • minoksydil
  • finasteryd
łysienie androgenowe jak leczyć

Minoksydil na łysienie androgenowe

Minoksydil jest to preparat, który początkowo miał służyć leczeniu nadciśnienia tętniczego. Zauważono jednak, że jego podawanie powoduje nadmierny porost włosów. Wydaje się, że wynika to z faktu rozszerzania lokalnych naczyń krwionośnych, a tym samym poprawy ukrwienia danej części skóry. Ponadto wydaje się, że minoksydil wzmaga wydzielanie lokalnych czynników wzrostu. Stąd naukowcy doszli do wniosku, że można stosować go we wcierkach do włosów. Minoksydil jest lekiem skutecznym i powoduje odrastanie włosów. Niemniej jednak należy stosować go dwa razy dziennie, a na efekty trzeba czekać od 4 do 6 miesięcy. Warto także zaznaczyć, że najsilniejsze efekty pojawiają się po 12 miesiącach stosowania minoksydilu. Ponadto zaprzestanie jego stosowania powoduje powrót łysienia.

Finasteryd – doustny lek, który nie jest pozbawiony skutków ubocznych

Finasteryd jest to lek, który zmniejsza stężenie dihydrotestosteronu. To właśnie dihydrotestosteron powoduje łysienie androgenowe. Samo stężenie testosteronu pozostaje niezmienione. Niestety, stosowanie finasterydu wiąże się nierzadko ze skutkami ubocznymi. Do najczęstszych skutków ubocznych stosowania finasterydu należą zmniejszenie libido, pogorszenie jakości erekcji oraz zmniejszenie ilości ejakulatu. Jeżeli stosujesz finasteryd, a masz wyżej wymienione problemy – skonsultuj się z lekarzem andrologiem.

Czy można cofnąć łysienie androgenowe?

To pytanie, które zadaje sobie wielu mężczyzn, u których rozpoczął się proces łysienia androgenowego. Niestety, łysienie androgenowe pozostaje cały czas procesem postępującym, a leczenie w dużej mierze objawowe. Dlatego też podejście do łysienia androgenowego musi być możliwie szerokie i wieloaspektowe. Zauważono, że osoby, u których występują niedobory żywieniowe są bardziej narażone na łysienie androgenowe. Tym samym kluczowe jest zadbanie o odpowiednią podaż warzyw i owoców w diecie. Zdarza się również, że w łysieniu zaleca się stosowanie preparatów zawierających witaminy z grupy B. Istnieje także cały szereg naturalnych metod walki z łysieniem androgenowym, niemniej jednak ich efektywność pozostaje niewielka. Ważne z kolei jest leczenie zapalnych chorób skóry takich jak łupież. Kolejną opcją na leczenie łysienia androgenowego jest wykonanie przeszczepienia włosów.

łysienie androgenowe przeszczepienie włosów

A co z hormonalną terapią zastępczą a łysieniem androgenowym?

Niskie stężenia testosteronu mogą być źródłem dolegliwości chorobowych takich jak problemy z erekcją, z libido i osłabienie siły mięśniowej. Sprawia to, że lekarze decydują się wraz z pacjentem na włączenie hormonalnej terapii zastępczej testosteronem. Pamiętaj, że testosteron sam w sobie nie wywołuje utraty włosów. Niemniej jednak jeżeli jesteś narażony na łysienie androgenowe lub proces łysienia już się u Ciebie rozpoczął to faktem jest, że może dojść do pewnego nasilenia procesu łysienia. Z drugiej strony nie wykazano, jakoby wyższe stężenia testosteronu prowadziły do wyższych stężeń dihydrotestosteronu, który to właśnie jest odpowiedzialny za wypadanie włosów. Okazuje się, że odpowiedź włosów na hormonalną terapię zastępczą jest czynnikiem osobniczym. Nie wykazano do tej pory jednoznacznie, jakoby stosowanie hormonalnej terapii zastępczej testosteronem prowadziło do wypadania włosów. 

Wypadanie włosów a niski testosteron

Co ciekawe, niski testosteron również może być źródłem wypadania włosów oraz ogólnego pogorszenia się ich jakości. O ile zupełny brak testosteronu wydaje się być czynnikiem protekcyjnym wobec łysienia androgenowego, o tyle niskie stężenie testosteronu może być przyczyną wypadania włosów. Niemniej jednak w przypadku niskiego testosteronu dochodzi do utraty włosów na całym ciele, a nie tylko na skórze głowy.